Viena didžiausių Lietuvoje kultūros sektoriaus asociacijų, Nacionalinė kūrybinių ir kultūrinių industrijų asociacija, į Vilniaus rotušėje vykusį forumą sukvietė Lietuvos festivalių vadovus ir lyderius. Daugiau nei šimtas dalyvių vieningai sutarė: festivaliai turi ne tik kultūrinę, bet ir ekonominę bei socialinę svarbą.
Pasak Nacionalinės kūrybinių ir kultūrinių industrijų asociacijos direktorės Romos Survilienės, viena iš pagrindinių asociacijos veiklos sričių yra nacionalinė tinklaveika, siekiant konsoliduoti kūrybos sektoriaus organizacijas, stiprinti jų veiklos efektyvumą ir dialogą su politikais, todėl idėja surengti Lietuvos festivalių forumą buvo svarbi, bet kėlė nemažai iššūkių.
Nacionalinės filharmonijos generalinė direktorė, Europos festivalių asociacijos tarybos narė Rūta Prusevičienė pažymėjo, kad festivaliai turi būti matomi ir įtraukti į politinį dialogą, nes festivaliai kuria ne tik kultūrinę, bet ir ženklią ekonominę bei socialinę vertę.
Forumo svečias Jan Ove Hafstad, Švedijos festivalių asociacijos vadovas, pristatė Švedijos ir Suomijos festivalių asociacijų veiklų spektrą, kalbėjo apie festivalių bendradarbiavimo galimybes ir iššūkius.
Forumo diskusijose buvo aptartos nacionalinės ir tarptautinės tinklaveikos iniciatyvos, festivalių komunikacijos ir viešinimo, rėmimo ir finansavimo klausimai, festivalių socialinio ir ekonominio poveikio vertinimo aktualumas. Diskusijos grupėse padėjo išryškinti bendras Lietuvos festivalių industrijai problemas ir bendradarbiavimo poreikius. Lietuvoje organizuojama daug aukšto meninio lygio ir pripažinimo sulaukusių kultūros festivalių, tačiau jų ekonominis ir socialinis poveikis miestui ir valstybei nėra išsamiau tyrinėtas, nėra vertinimo metodikos, festivalių organizatoriams dar trūksta kompetencijų paramos telkimui, mažai keičiamasi informacija, todėl aiškus bendros informacijos platformos poreikis. Sutarta, kad festivalių vadovų bendradarbiavimas būtų svarbus konstruktyvaus dialogo su politikais valstybės ir savivaldos institucijose plėtojimui.
Pirmajame festivalių forume susirinko virš šimto dalyvių – kultūros festivalių vadovai, meno vadovai ir koordinatoriai, kurie atstovavo 65 Lietuvos festivalius, tarp kurių – „Vilniaus festivalis“, „Kino pavasaris“, „Kristupo vasaros festivalis“, „Mados infekcija“, „Naujasis Baltijos šokis“, „Vilnius Jazz“, „Vilnius Mama Jazz“, „Loftas Fest“, „Mėnuo Juodaragis“, „Bistrampolio festivalis“, „Bliuzo naktys“, „Galapagai“, „Visagino country“, „Pažaislio muzikos festivalis“, „Rusnės festivalis“, Japonijos kultūros festivalis „Now Japan“, Kintų muzikos festivalis, Žagarės vyšnių festivalis ir daugelis kitų.
Forume dalyvavo LR Kultūros ministerijos, Lietuvos kultūros tarybos, Vilniaus miesto savivaldybės atstovai, diskusijas moderavo kultūros ir kūrybinių industrijų ekspertai ir praktikai Eglė Deltuvaitė, Mindaugas Morkūnas, Živilė Diavara, Judita Strumilaitė, Ieva Tamutytė, Vygintas Gasparavičius, socialinių mokslų daktarė Erika Furman, ekonomikos mokslų daktarė Rusnė Kregždaitė ir Edmundas Žalpys.
Forumą organizavo Nacionalinė kūrybinių ir kultūrinių industrijų asociacija kartu su partneriais: Europos festivalių asociacija, Lietuvos festivalių aljansu ir Vilniaus rotuše. Forumo rėmėjas – Vilniaus miesto savivaldybė.
Pranešimą paskelbė: Roma Survilienė, Nacionalinė kūrybinių ir kultūrinių industrijų asociacija