Profesorių Vladą Gronską galima drąsiai vadinti lietuviškosios ekonomikos pradininku. Būtent jis ėmėsi akademinės misijos mokyti jaunąją kartą vakarietiškų veiklos principų, kad padėtų šaliai tapti labiau europietiškai.
„Ekonominės minties istorija – tai savotiškas intelektualinis „įsibėgėjimas“, padedantis įveikti ekonominio mąstymo inerciją, pažvelgti į ekonomikos mokslo ateitį“, – tai prof. V. Gronsko citata ant jo vardu pavadintos auditorijos sienos. Vilniaus universiteto (VU) Kauno fakultete rengiami jo vardo seminarai, puoselėjama filosofija, kuri kiekvieną dėstytoją ir tyrėją įkvepia pokyčius paversti mokslu grįsta pažanga.
„Visai ne juokais prof. V. Gronskas vadintas vieninteliu tikru tuomet dar Kauno humanitarinio fakulteto profesoriumi. Sakyčiau, kad būtent jo dėstytojavimas lydėjo ekonominį lūžį 90-inių Lietuvoje, kurį dažnai vadiname „laukiniu kapitalizmu“, nors tai tebuvo perėjimas iš komandinės į rinkos ekonomiką. Jis buvo sudėtingas, skausmingas ir dėl to toks įsimintinas ne vienai kartai“, – sako VU Kauno fakulteto dekanas Giedrius Romeika, kuriam teko garbė būti prof. V. Gronsko studentu.
Vladas Kazys Gronskas (1940–2010) žinomas kaip Lietuvos ekonomistas, habilituotas socialinių mokslų daktaras, Vilniaus universiteto Kauno humanitarinio fakulteto profesorius, nagrinėjęs prekių tiekimo rinkai ir gėrybių gaminimo šeimos vartojimui sąveikos mišrios ekonomikos sąlygomis problemas.
Profesorius žavėjo akademiniu džentelmeniškumu
„Mano profesinei veiklai didžiausią įtaką darė studentai. Visą laiką jaučiau auditorijos psichologinį spaudimą. Tai skatino mane kelti savo kvalifikaciją, sparčiau kopti pedagoginės mokslinės karjeros laiptais“, – rašė prof. V. Gronskas.
Mokslinis bendradarbis ir geras bičiulis prof. Remigijus Čiegis pasakoja, kad prof. V. Gronskas visada žavėjo savo ramumu, tolerancija kitai nuomonei, giliu pasišventimu mokslinei tiesai.
„Ne universitete dirbančio profesoriaus nelabai ir galėjau įsivaizduoti. Jis buvo universiteto žmogus visa savo esybe. Tauri asmenybė ir talentingas mokslininkas, į studentus ir savo mokslinių darbų skaitytojus jis mokėjo prabilti neskubria, giliai apmąstyta, tokia „gronskiška“ taiklaus kalbėjimo ir ekonominės išminties derme“, – prisimena prof. R. Čiegis, kuris dar studijuodamas doktorantūroje buvo prof. V. Gronsko asistentas.
„Paties profesoriaus moksliniai interesai apėmė labai platų ekonomikos teorijos klausimų spektrą. Gyvenimo pabaigoje jis ypač giliai nagrinėjo prekių tiekimo rinkai ir gėrybių gaminimo šeimos vartojimui sąveikos mišrios ekonomikos sąlygomis problemas, kas buvo savotiškai netikėta, ypač prisimenant jo liberalias ekonomines nuostatas XX a. dešimtojo dešimtmečio pradžioje ir viduryje, – sako prof. R. Čiegis. –Visi, kuriems teko garbė bendrauti ar bendradarbiauti su prof. V. Gronsku, visada jautė jam didelę pagarbą dėl jo paprastumo, kantrybės, pagarbos pašnekovui. Tai buvo ypač šviesi ir inteligentiška asmenybė. Šis kūrybingas ir neįtikėtinai darbštus žmogus savo teoriniais ieškojimais uždegė daugelį savo studentų, parengė juos atsakingam akademiniam ir moksliniam darbui Lietuvos gerovės ir mokslo labui.“
Atminimas puoselėjamas buriant jaunuosius mokslininkus
VU Kauno humanitarinio fakulteto Sociokultūrinių tyrimų institutas 2002–2006 m. organizavo ciklą prof. V. Gronsko seminarų, skirtų darnaus vystymosi mišrios ekonomikos sąlygomis problematikai. Juose dalyvavo žymūs Lietuvos ekonomistai ir mokslininkai iš Švedijos, Suomijos, Vokietijos, Danijos, Lenkijos, Europos Parlamento ir Lietuvos Seimo nariai.
2011 m. VU Kauno humanitarinio fakulteto rengiama mokslinė konferencija „Ūkio plėtra: teorija ir praktika“ buvo pavadinta profesoriaus V. Gronsko vardu, pagerbiant iškilios asmenybės ir mokslininko atminimą, nes profesorius beveik pusę amžiaus su VU Kauno humanitarinio fakulteto studentais ir mokslininkais dalijosi ekonomikos teorijos idėjomis, ugdė jaunųjų kolegų verslumą ir ekonominį įžvalgumą.
Šiemet jau 19-ąjį kartą rengiama kasmetė konferencija suburia jaunuosius mokslininkus, magistrantus ir doktorantus, siekiančius pasidalyti savo tyrimų rezultatais, analizuoti rūpimas temas, spręsti ekonomikos ir vadybos problemas ir tobulėti diskutuojant aktualiais klausimais.
Tikimasi, jog ši konferencija skatins glaudesnį mokslo ir verslo bendradarbiavimą, pravers tolesniems moksliniams tyrimams ir net privačiam verslui.
Duoklė VU ir ekonomikos filosofijai
1963 m. baigęs VU, Ekonomikos fakulteto (dabar VU EVAF) absolventas V. Gronskas buvo nukreiptas į besikuriantį VU Kauno vakarinį fakultetą (dabar Kauno fakultetas) ir dirbo jame iki pensijos. 1973 m. apgynė kandidato (dabar daktaro) disertaciją, 1977 m. jam suteiktas docento vardas. 1985 m. apgynė daktaro (dabar habilituoto daktaro) disertaciją. 1983–1993 m. buvo tuometinės Politinės ekonomijos katedros vedėjas. 1985 m. V. Gronskui suteiktas pedagoginis profesoriaus vardas.
Prof. V. Gronsko moksliniai interesai apėmė labai platų ekonomikos teorijos klausimų spektrą. Jis parašė monografijas „Ūkiskaitos mechanizmas“ (1981), „Visuomenės reprodukcijos struktūra“ (rusų k., 1983), „Verslo ekonomika“ (1993), „Verslas, pseudoverslas, antiverslas“ (1995), „Prekinės verslininkystės rizika“ (1997), „Prekinė verslininkystė ir natūrinė ūkinė veikla“ (2001), „Ekonominė analizė“ (2005), mokomąją knygą „Ekonominės minties istorijos pagrindai“ (2007), daugelį mokymo priemonių, per 200 straipsnių. Sėkmingai vadovavo doktorantų disertacijoms, dalyvavo disertacijų gynimuose kaip tarybos narys ar oponentas.
Pranešimą paskelbė: Julija Šakytė-Sarapė, Vilniaus universitetas