Gamta ir gyvūnai

Lietuvių saulės jėgainės Malyje: ruošiamos naujos studijų programos ir gelbėjamos gyvybės

Šios savaitės pradžioje Malio sostinėje Bamake lietuviai įrengė ir paleido dvi saulės jėgaines. Šiuo metu 2 jėgainės generuoja elektrą ant Bamako „Gabriel Toure“ universitetinės ligoninės ir Bamako mokslo, technologijų ir technikos universiteto stogų. Anot Malio atsinaujinančios energijos agentūros generalinio direktoriaus Souleymane‘o Berthe‘o, tai yra žingsnis, turėsiantis įtakos ir gyventojų išsilavinimui, ir gyvybių išsaugojimui.

Nors saulės elektrinės įrengimas nebuvo paprastas procesas, tačiau turėjęs daug naudos Bamako gyventojams. Neišvystyta infrastruktūra ir sena elektros instaliacija buvo didžiausi iššūkiai, pastebi bendrovės „Saulės grąža“, atsakingos už saulės energiją generuojančių elektrinių Malyje įrengimą, vykdomasis direktorius Mindaugas Gerulaitis.

„Projektas turėjo savo specifikos. Teko ne tik įrengti saulės elektrines, bet kai kur ir atnaujinti elektros instaliaciją bei, kas itin svarbu, – perduoti gerąją praktiką vietiniams gyventojams. Tačiau darbai jau baigti – vasario 18 d. dvi saulės elektrinės paleistos veikti. Abiejuose objektuose įdiegtos monitoringo sistemos, tad galima nuolat sekti ir stebėti elektros suvartojimą, iš kaupiamų vartojimo ir generacijos duomenų daryti analizes. Be to, ligoninėje pastatytas ir nepertraukiamo maitinimo šaltinis (UPS), užtikrinantis nenutrūkstamą elektros srovės tiekimą pediatrijos skyriuje. Temperatūra Malyje karštuoju sezono metu gali siekti net iki 45 laipsnių, todėl masiškai jungiami oro kondicionieriai ir kiti prietaisai, kas nutraukia elektros tiekimą net ir svarbiose įstaigose po kelis kartus per dieną. Tai vyksta dėl per didelės tinklo apkrovos – tinklas negali atlaikyti tokio krūvio. Vertinant tinklo apkrovimo perspektyvas, ateityje tokios saulės jėgainės turėtų atsirasti ant daugėlio didesnių pastatų – tai vienas efektyviausių būdų stabilizuoti energijos tiekimą šalyje“, – komentuoja M. Gerulaitis.

Šio 260 tūkst. eurų vertės projekto „Lietuvos patirties ir žinių perdavimas Maliui diegiant saulės energetikos technologijas“ metu pastatytų saulės elektrinių bendra galia siekia 200 kW – po 100 Bamako „Gabriel Toure“ universitetinės ligoninės ir Bamako mokslo, technologijų ir technikos universiteto stogų. Skaičiuojama, kad tokia galia turėtų patenkinti pastatų metinį energijos poreikį.

Įrengus saulės elektrines – mokslo plėtros planai

Saulės elektrinės Malyje sulaukė didelio dėmesio ne tik tarp atsinaujinančios energijos šalininkų. Ant Bamako mokslo, technologijų ir technikos universiteto stogo įrenginėjami fotomoduliai ypač sudomino ir pačią universiteto bendruomenę. Todėl jame planuojama ruošti specialistus, gebančius profesionaliai dirbti su saulės elektrinėmis.

Universiteto rektorius profesorius Ouateni Diallo pasakoja, kad studentam buvo itin įdomu pamatyti kaip teisingai montuojami fotomoduliai. „Smalsiausieji tiesiog lipte lipo ant stogo, tikrino, kas čia yra, domėjosi veikimo principais. Matome didelį saulės energetikos potencialą ir studentų dėmesį šiai sričiai, tad universitete planuojama ruošti ir energetikos inžinierijos specialistus“, – planais dalinasi O. Diallo‘as.

Mirtingumo šalyje mažinimas

Pasak Malio atsinaujinančios energijos agentūros generalinio direktoriaus, saulės elektrinė ant Bamako „Gabriel Toure“ ligoninės stogo bei nepertraukiamo maitinimo šaltiniai padės užkirsti kelią kritinėms situacijoms, kai operacijų metu nutrūksta elektros tiekimas ar dingus elektrai nustoja veikti tokie svarbūs įrenginiai kaip inkubatoriai, palaikantys gyvybę kūdikiams.

„Dingus elektrai, o tai Malyje vyksta gana dažnai, atsarginiam generatoriui įsijungti reikia kelių minučių. Per tą laiką žmonės, kurie yra prijungti prie gyvybę palaikančių elektrinių aparatų ar tie, kuriems tuo metu yra atliekama operacija, gali mirti dėl netikėtai nutrūkusio elektros energijos tiekimo. O ką jau kalbėti apie pačius mažiausius. Naujagimių iki 28 dienų amžiaus mirtingumas Malyje mažėja, tačiau vis dar siekia 33 mirtis tūkstančiui, rodo „Unicef“ duomenys. Su ypač sudėtingais iššūkiais susiduria per anksti gimę ar itin silpni naujagimiai, didžiąją laiko dalį praleidžiantys inkubatoriuje. Jiems net ir trumpam dingusi elektra gali turėti rimtų pasekmių“, – viliasi S. Berthe‘as.

Malietis tikina, kad saulės elektrinės ant strateginių šalies pastatų – ligoninės ir universiteto stogų – didelis žingsnis ne tik mokantis bei gelbėjant gyvybes, bet ir ieškant tvaresnių, ekologiškų sprendimų. „Be to, taip prisidedame ir prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų (CO2) mažinimo regione. Paskaičiuota, kad įrengus saulės energijos elektrines ant ligoninės ir universiteto stogų, šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimas sumažėtų 213 tonų per metus, tad sprendimas įdarbinti saulę Malyje naudingas ir šaliai, ir gamtai bei visam pasauliui“, – naudą įvardina S. Berthe‘as.

Pranešimą paskelbė: Gerda Trapikaitė, Komunikacijos agentūra „Penkiolika minučių iki vidurnakčio“

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą