Gamta ir gyvūnai

Lietuva pritaria naujosios Europos Komisijos aplinkos ir klimato politikai

Šiandien Briuselyje aplinkos viceministrė Justina Grigaravičienė kartu su kitų ES valstybių aplinkos ir klimato kaitos ministrais, susirinkusiais į Aplinkos tarybos posėdį, aptars naujosios Europos Komisijos aplinkos ir klimato politiką ir išsakys Lietuvos poziciją. 

„Mūsų šalis iš esmės palaiko Europos žaliąjį kursą, nustatantį ambicingus ateinančių penkerių metų tikslus. Sutinkame, kad būtina siekti klimatui neutralios ekonomikos iki 2050 m., tačiau prisiimami įsipareigojimai neturi mažinti pramonės konkurencingumo, o juos įgyvendinant turi būti atsižvelgta į valstybių narių ekonomines ir socialines galimybes bei skirtumus. Abejojame, ar iki 50 proc. reikia didinti ES nustatytą tikslą mažinant  šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimus iki 2030-ųjų, nes ir šiuo metu nustatyti mažinimo tikslai sunkiai įgyvendinami ir reikalauja didelių finansinių išteklių. Apie padidinimą galima būtų svarstyti tik atlikus išsamų poveikio vertinimą valstybių narių lygiu ir pasiūlius naštos pasidalijimo mechanizmą“, – sako Justina Grigaravičienė. 

Lietuvai svarbu, kad kovos su klimato kaita užmojai būtų didinami globaliu mastu, ambicingų veiksmų imantis visoms pasaulio šalims. Taryboje bus atkreiptas dėmesys į būtinybę tinkamai įvertinti trečiosiose šalyse taikomus žemesnius aplinkos ir branduolinės saugos standartus gaminant ir išgaunant energiją. 

Mūsų šalis teigiamai vertina Europos Komisijos planus žiedinės ekonomikos, biologinės įvairovės apsaugos, taršos prevencijos srityse. Svarbu, kad būtų skiriama pakankamai dėmesio aplinkosaugos, klimato ir žiedinės ekonomikos tikslams integruoti į kitų sektorių politiką ir vengiama reikalavimų prieštaringumo ir nesuderinamumo.

Posėdžio dalyviai šiandien turėtų patvirtinti Tarybos išvadas dėl Pasaulinės biologinės įvairovės darbotvarkės po 2020 metų, kurią planuojama priimti per JT Biologinės įvairovės konvencijos šalių 15-ąją konferenciją kitų metų spalį Kinijoje. 

Lietuvai aktualūs ES ir atskirų jos valstybių įsipareigojimai biologinės įvairovės, ypač buveinių ir saugomų rūšių, apsaugos srityje. Mūsų šalis pritaria, kad būtų nustatyti ambicingi ir realūs tikslai biologinei įvairovei išsaugoti po 2020 metų. Ypač svarbu, kad priimant sprendimus dėl konkrečių tikslų – ekosistemų atkūrimo, saugomų teritorijų plėtros, buveinių ir rūšių apsaugos – būtų įvertinamos nacionalinės aplinkybės ir skiriamas pakankamas ir nuoseklus finansavimas jiems įgyvendinti.

Pranešimą paskelbė: Raimonda Karnackaitė, LR aplinkos ministerija

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą