Nuo 2024 m. sausio 1 d. veiklą pradėjo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Laukinių gyvūnų globos centras (LGGC). Paskutiniosiomis gruodžio dienomis į LGGC buvo perkeltos Aplinkos apsaugos departamento dėl pažeidimų paimtos papūgos ir kiti egzotiniai paukščiai – 53 individai, 4 karališkieji pitonai, amerikinė raudonoji voverė, 12 kačių hibridų, servalas, didysis apuokas, liepsnotoji pelėda.
Taip pat į centrą globai iš gamtos priimti didysis erelis rėksnys, jūrinis erelis. Vakar suteikta pagalba barsukui, sidabriniui kirui, gulbei ir kitiems paukščiams.
LGGC prižiūri, globoja, gydo, rūpinasi paleidimu į jiems būdingas buveines ar perdavimu turintiems teisę ir sąlygas nelaisvėje laikyti asmenims paimtus iš aplinkos, sulaikytus, paimtus ir konfiskuotus laukinius gyvūnus. Taip pat informuoja ir konsultuoja laukinių gyvūnų gerovės, globos ir apsaugos klausimais.
Centras, įkurtas Naujųjų Muniškių kaime (Kauno r.), dirba 7 dienas per savaitę, jame teikiama pagalba laukiniams gyvūnams iš visos Lietuvos. LGGC pastatų komplekse įrengta veterinarijos gydykla su laukinių gyvūnų priėmimo, apžiūros patalpomis, operacine, laboratorija, gyvūnų gydymo-reabilitacijos, visuomenės švietimo, darbuotojams skirtomis patalpomis, karantino pastatu, gyvūnų laikymo vidaus ir lauko voljerais.
Planuojama, kad LGGC specialistų teikiama veterinarinė pagalba pagerins laukinių gyvūnų išgyvenamumą, padidins jų paleidimo į laisvę tikimybę ir sudarys palankesnes perdavimo laikyti tinkamomis sąlygomis galimybes.
Gyvūnų globos centrai įprastai veikia kaip pirmosios pagalbos suteikimo centrai laisvėje gyvenantiems gyvūnams – baltiesiems gandrams, pelėdoms, čiurliams ir kitoms paukščių rūšims, stirnoms, ežiams, šikšnosparniams ar kitiems gyvūnams – ir kaip laikina konfiskuotų gyvūnų priežiūros ir laikymo vieta.
LGGC siekia tapti traukos centru ir besidomintiems laukine gamta, prisidėti šviečiant visuomenę apie laukinių gyvūnų globą, priežiūrą ir apsaugą.
Jeigu radote sužeistą laukinį gyvūną pirmiausia reikia pranešti bendrosios pagalbos telefonu 112, kuris, įvertinęs situaciją, nukreips į LGGC. Taip pat galima tiesiogiai susisiekti su LGGC konsultacijai telefonu +370 605 72837 arba el. paštu lggc@lsmu.lt. Centro darbuotojai papasakos ir supažindins detaliau, kaip teisingai gabenti ar padėti sužeistam gyvūnui, pakonsultuos kitais globos klausimais.
Daugiau naudingos informacijos apie LGGC, apie tai, ar visada reikia gelbėti sužeistą jauniklį, kaip atskirti sergantį gyvūną ir kitais aktualiais klausimais rasite čia.
Pranešimą paskelbė: Giedrė Budvytienė, LR aplinkos ministerija