2024 m. rugsėjo 27 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)
Seimo Pirmininko pavaduotojas, Laisvės frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas įregistravo įstatymo projektą, pagal kurį mokytojams, turintiems mokslų daktaro laipsnį ir dirbantiems bendrojo ugdymo mokyklose, nuo 2025 m. sausio 1 d. pareiginės algos koeficientai būtų didinami 25 procentais.
Šiuo pakeitimu skatinama daktaro laipsnį turinčius asmenis kaip vieną iš galimų karjeros krypčių rinktis mokytojo profesiją. Taip būtų gerinama ne tik bendrojo ugdymo kokybė, bet ir sudarytos galimybės mokiniams, turintiems aukštesnių akademinių siekių, įgyti vertingų žinių iš asmenų, turinčių išskirtinių tyrinėjimo ir analizės įgūdžių, įgaunamų rašant mokslinį darbą.
,,Tai padės mokytojo profesiją pateikti ir kaip patrauklią alternatyvą darbui privačiame sektoriuje, ypač tiksliųjų mokslų srityje. Ir toliau išliekant aukštai fizikos, chemijos, biologijos, matematikos ar kitų sričių mokytojų ir privačiame sektoriuje dirbančių ir tokią pačią kvalifikaciją įgijusių asmenų atlygio asimetrijai, bendrojo ugdymo mokyklos negalės būti laikomos patrauklia darbo vieta. Tai ribos mokyklų galimybes pilnai išskleisti mokinių potencialą“, – sako Laisvės frakcijos seniūnas V. Mitalas.
Aiškinamajame projekto rašte pabrėžiama, kad nuolat augant vidutiniam mokytojų amžiui, svarbu į šią profesiją pritraukti ne tik naujus, tačiau ir aukščiausią mokslinę kvalifikaciją turinčius asmenis – daktaro ar habilituoto daktaro mokslinį laipsnį. Įgyvendinus šią pataisą, augs aukščiausią mokslinę kvalifikaciją turinčių asmenų, dirbančių mokyklose, skaičius ir didės jau dirbančių mokslų daktarų motyvacija bei įsipareigojimai darbui ugdymo įstaigose.
Panaši praktika jau yra taikoma Vilniaus miesto savivaldybės mokyklose dirbantiems mokytojams, turintiems mokslų daktaro laipsnį, numatant iki 20 procentų pareiginės algos koeficiento didinimą dėl veiklos sudėtingumo.
Anot tuometinio bendrojo ugdymo sritį Vilniaus mieste kuravusio ir šį sprendimą inicijavusio Vilniaus miesto vicemero Arūno Šilerio, tokį savivaldybės tarybos sprendimą lėmė kelios priežastys: ,,Noras, kad aukščiausią mokslinę kvalifikaciją įgiję žmonės jaustųsi įvertinti ir reikalingi. Noras, kad baigę doktorantūrą ir svarstantys, kokį kelią rinktis, darbą Vilniaus mokyklose vertintų kaip labai realią ir finansiškai patrauklią alternatyvą. Tai veikia Vilniuje – atėjo laikas šiuo keliu sukti ir visoje Lietuvoje.“
Šiuo metu įstatymo lygmeniu nėra numatytas pareiginės algos koeficientų didinimas mokytojams, dirbantiems bendrojo ugdymo mokyklose, kurie yra įgiję mokslų daktaro laipsnį.
Pranešimą paskelbė: Rimas Rudaitis, Lietuvos Respublikos Seimas