Klaipėdoje įsikūręs LNDM Laikrodžių muziejus kviečia rugsėjo 21 d., ketvirtadienį, 17 val. kartu su šokių kolektyvais iš Žemaitijos pasitikti mistišką laiką – rudens lygiadienį. Rugsėjo 21–23 dienomis dienos ir nakties trukmės visame Žemės rutulyje tampa vienoda. Po rudens lygiadienio šiaurės pusrutulyje ima ilgėti naktys ir prasideda astronominis ruduo. Laikrodžių muziejus jį kviečia pasitikti senųjų tradicijų renginyje „Saulės takas ratu“. Nemokamas renginys vyks muziejaus kiemelyje, Liepų g. 12.
„Laiką bandome sekti ir skaičiuoti pačiais įvairiausiais prietaisais ir būdais. Vieni jų – mechaniniai, kiti – dvasiniai. Būtent senosios protėvių tradicijos leidžia ne tik giliau išjausti kalendorinį virsmą, bet ir trumpam peržengus laiko ribą priartėti prie praeities“, – sako Laikrodžių muziejaus direktorius Romualdas Martinkus.
Laiko ratu
Laiko ratas apsisuko ir vėl sugrįžo rudens lygiadienis. Tai tarsi kosminė pauzė, pusiausvyros momentas, po kurio naktis nusveria dieną, o Saulės jėga susilpnėja. Nuo rugsėjo 23 d. iki žiemos saulėgrįžos šviesus paros metas trumpės maždaug po penkias minutes kasdien.
Rudens lygiadienį nuo seno būdavo džiaugiamasi derliumi, dėkojama dievui Žemininkui ir jam aukojami gyvuliai. Tuo metu jau užbaigti svarbiausi rudens darbai, žemė pradeda ruoštis žiemai. Laukuose ūkusius ragus keitė kanklių garsai, žmonės iš laukų grįždavo prie židinio ir leisdavosi į gilesnį santykį su protėviais. Lietuvoje rudens lygiadienis dar vadinamas Rudens Lyge. Kaip ir kiekvienas ryškus gamtos pokytis, taip ir ši diena Lietuvoje buvo laikoma švente.
Laiko ratu palydės kolektyvai iš Žemaitijos
Rudens lygiadienio šventėje dalyvaus Stasio Šimkaus konservatorijos atlikėjai ir senjorų kolektyvai iš Žemaitijos: Kretingos kolektyvas „Gaja“, Gargždų pasaulio tautų šokių kolektyvas „Skinija“, nuo 2011 m. veikiantis Klaipėdos senjorų šokių kolektyvas „Klaipėdos Zunda“. Koncertą organizuoja pastarojo kolektyvo vadovė Irena Toliušienė.
„Džiaugiamės bendradarbiavimu su folkloro kolektyvais ir Stasio Šimkaus konservatorija. Rudens lygiadienį drauge su partneriais Laikrodžių muziejaus kiemelį paversime mistiška besiverčiančio laiko erdve“, – žada renginio kuratorė LNDM Laikrodžių muziejaus kultūrinių veiklų koordinatorė Giedrūda Kazonienė.
Laikrodžių muziejus švenčia drauge su Klaipėda
Laikrodžių muziejuje šį rudenį vyks ir daugiau renginių, skirtų laiko temai apmąstyti ir Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos šimtmečiui paminėti. Rugsėjį–spalį muziejus organizuoja Vilniaus dailės akademijos docento, humanitarinių mokslų daktaro Tomo Kiaukos paskaitas apie laiko ir žmogiškosios egzistencijos, laiko ir meno klausimus. Iki spalio 31 d. muziejaus kieme galima apžiūrėti Giedrės Jaronytės instaliaciją „Kasdienos 23“. Muziejuje veikiančias parodas ir ilgalaikę instaliaciją „Sugrįžę iš praeities“ galima lankyti visus metus.
Informaciją teikia LNDM Laikrodžių muziejaus kultūrinių veiklų koordinatorė Giedrūda Kazonienė el. paštu giedruda.kazoniene@lndm.lt, tel. +370 684 62231.
Pranešimą paskelbė: Indrė Polimaitienė, Lietuvos nacionalinis dailės muziejus