Studijos - Karjera

KTU studentė iš Zimbabvės – apie norą statyti namus, moterų lyderystę ir Afriką primenančią Lietuvą

„Gyvenimas Lietuvoje mane įkvepia, čia aš gaunu tiek daug naujų idėjų“, – sako Kauno technologijos universitete Statybos ir architektūros fakultete (KTU SAF) Statybų inžineriją studijuojanti Fallon C. Manhanga iš Zimbabvės. Ir nors mergina džiaugiasi studijų Lietuvoje kokybe, vertina aukštą moterų užimamą padėtį visuomenėje, ji tikina, kad Lietuva ir Zimbabvė turi ir kai ką bendro – tai emigracija, dėl kurios šios abi valstybės neteko daug išsilavinusių žmonių.

Paklausta, keliais balais vertintų lietuvių draugiškumą, Fallon susimąsto: „Gal septyni?“. Tiesa, pasitaiso – šiandien, kai priklauso draugiškai ir atvirai bažnyčios bendruomenei, mergina Kaune jaučiasi beveik kaip namie.

„Žmonės čia nėra labai linkę tave kalbinti pirmi, visada pati turi žengti pirmą žingsnį. Tačiau net ir Kipre, kur visi labai draugiški ir atviri, turi rodyti iniciatyvą. Tai suprantama – juk esi svečias. Šiandien turiu čia daug draugų, bet esu labai aktyvi ir labai stengiuosi“, – sako Fallon.

Kalbėdama su vietiniais gyventojais, aš stengiuosi vartoti paprastas lietuviškas frazes, kad parodyčiau, jog esu atvira bendravimui. Manau, kad net jeigu žmogus neketina ilgiau pasilikti kažkurioje šalyje, jis vis tiek turi stengtis prisitaikyti prie visuomenės“, – teigia Fallon.

Nors Fallon norėtų Kaune sutikti daugiau zimbabviečių ar bent jau afrikiečių, ji sužavėta tarptautinės bendruomenės, esančios tiek pačiame mieste, tiek ir universitete, įvairove.

„Galiu susitikti su žmonėmis iš Italijos, Ispanijos ir net Pietų Amerikos, nes jie čia atvyksta per „Erasmus+“ ir kitas programa. Gyvenant tarptautinių studentų bendrabutyje tikrai galima pajausti, kokios skirtingos yra kultūros“, – sako Fallon.

Kokybiškesnės studijos

Tarptautinė bendruomenė, daugybė galimybių plėsti savo žinias ir ugdyti sugebėjimus bei studentiškos organizacijos – pagrindiniai KTU privalumai, kuriuos įvardija čia studijuojanti zimbabvietė. Į Kauną ji atvyko iš Kipro, kurio klimatas jai pasirodė per karštas. Lietuvoje mergina džiaugiasi ne tik priimtinesniu klimatu, bet ir geresne studijų kokybe universitete.

„KTU suteikia daugiau galimybių studentui. Manau, kad jeigu rodai iniciatyvą, ir dėstytojai, ir kiti darbuotojai labiau tavimi tiki ir dėl tavęs daugiau stengiasi“, – tikina Fallon.

Trečią bakalauro kursą pabaigusi studentė – aktyvi universitete veikiančio Moterų lyderystės klubo (MK|LK, angl. Women Leadership Network) narė, taip pat įsitraukusi į KTU ambasadorių veiklas ir papildomai užsiimanti moksliniais tyrimais. Laisvu metu Fallon moko anglų kalbos privačioje mokykloje ir žaidžia žolės riedulį, kuris labai populiarus jos gimtojoje šalyje.

„Aš esu iš tų žmonių, kurie stengiasi maksimaliai išnaudoti pasitaikančias galimybes. Nemėgstu skųstis ir bambėti, nes tai – tik laiko švaistymas“, – šypsosi mergina.

Atvykusi iš tolimosios Zimbabvės, Fallon labiausiai pasiilgsta savo šeimos ir maisto, tačiau yra laiminga dėl vėsesnio ir jaukesnio Lietuvos klimato. Be to, džiaugiasi žalia lietuviška gamta, primenančia namus.

Planuoja grįžti namo ir pradėti statyti

Buvusi universiteto Kipre studentė pripažįsta, kad Lietuvą pasirinko dėl vyraujančios religijos – krikščionybės – ir KTU studijų kokybės: „Studijos Kipre neteikė pakankamai žinių, nejaučiau, kad darau progresą“.

KTU Fallon glaudžiai dirba kartu su KTU Statybos ir architektūros fakulteto (SAF) dėstytojais ir profesoriais, taip pat yra įsitraukusį projektą, kurio metu atliekami moksliniai tyrimai.

„Mes tyrinėjame betono gaminimo metu susidarančių vandens nuotekų perdirbimą: tiriame su tuo vandeniu pagaminto betono gniuždymo stiprį, kitus parametrus. Galbūt pamatysime, kad iš tikrųjų galime dar kartą panaudoti vandenį, pridedant jį į betono mišinį“, – paaiškina Fallon.

Statybų inžinerijos studijas Fallon pasirinko dėl to, kad jos nuomone, šios srities žinias ir įgūdžius, namuose ji galėtų pritaikyti geriausiai.

„Kol kas noriu įgyti kuo daugiau patirties, galbūt pakeliauti, studijuoti ir kitose Europos šalyse. Baigusi studijas planuoju vykti namo ir pradėti statyti. Lietuvoje aš matau tiek daug dalykų, kurių mes neturime savo šalyje: būdas, kuriuo pastatyti pastatai, bendri statybos procesai Lietuvoje yra žymiai labiau pažengę“, – sako mergina.

Moko anglų kalbos ir skatina moterų lyderystę

KTU studentei 3-6 metų vaikų mokymas anglų kalbos privačioje mokykloje – integravimosi į visuomenę dalis. Tokiu būdu ji susipažįsta su naujais žmonėmis, be to, bendrauja su kitais mokytojais. Fallon tikina, kad šis darbas jai malonumas.

„Tai įdomus darbas. Mano mokiniai yra tikrai labai mieli vaikai: jie mane apsikabina, viskuo žavisi, viską pastebi, net kai, aš, pavyzdžiui, pakeičiu šukuoseną“, – pasakoja Fallon.

Per pažintis mokykloje mergina susirado ir bažnyčios bendruomenę, kuri užima labai reikšmingą dalį jos gyvenime. Kaip ir KTU Moterų lyderystės klubas, kurio veiklomis Fallon ypač susižavėjusi.

Kartu su kitais aštuoniais šios organizacijos nariais, daugiausiai tarptautiniais studentais, jie organizuoja įvairius renginius ir iniciatyvas. Pavyzdžiui, rūbų, kurie surenkami iš studentų, aukojimas neįgaliems vaikams ir jaunimui.

„Lietuvoje moterų situacija labai skiriasi nuo mano gimtosios šalies moterų. Jūs netgi turite prezidentę moterį! Pas mus pagrinde vien vyrai kovoja dėl valdžios. Lietuvoje moterys vairuoja autobusus, dirba inžinierėmis, užsiima įvairiais darbais, o tai rodo, kad lietuvės tikrai yra visai kitame lygyje“, – teigia KTU studentė iš Zimbabvės.

Kita Zimbabvės prezidentė?

Tačiau Lietuvos ir Zimbabvės gyventojai turi ir kai ką bendro – tai emigracija: dėl ekonominės situacijos daug išsilavinusių žmonių pabėgo iš šalies ieškodami darbo, kad galėtų išlaikyti savo šeimas.

„Mes esame labiausiai išsilavinusi tauta Afrikoje – Zimbabvėje nerasite asmens, kuris nekalbėtų bent jau anglų kalba. Žmonės išsimokslinę ir turi žinių daugelyje sričių. Vis dėlto, esant sudėtingai ekonominei situacijai, daugelis išvyksta: gyventojai važiuoja į kaimynines šalis, Pietų Afriką, Europą, Ameriką, bet kur“, – sako Fallon.

Tačiau mergina tiki savo šalies ateitimi.

„Gyvenimas Lietuvoje mane įkvepia, čia aš gaunu tiek naujų idėjų! Tikiuosi, kad kada nors galėsiu jas pritaikyti gimtojoje šalyje. Kas žino, galbūt vieną dieną aš tapsiu prezidente…“, – juokiasi ji.

Tiems, kurie nori atvykti studijuoti į KTU, ji sako: būkite pasiruošę dirbti, nes to tikrai iš jūsų bus tikimasi. „Bet atvykite, tikrai verta“, – tikina Fallon.

Pranešimą paskelbė: Šarūnas Bulota, Kauno technologijos universitetas

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą