Gamta ir gyvūnai

Kontrolierių taikinyje – asmenys, neteisėtai išmetantys dešimtmečiais kauptas atliekas savo garažuose

Nuolat auganti įvairių prekių pasiūla ir vartojimo skatinimas didina įvairių atliekų kiekius. Prie atliekų augimo masto prisideda ir senas žmonių įprotis kaupti nebenaudojamus daiktus laikant juos balkonuose, rūsiuose, sandėliukuose soduose arba garažuose.

Pastaruoju metu Vilniaus mieste atliekų kiekių augimo tendenciją atspindi didžiulius plotus užimančios metalinių garažų teritorijos – kai kurios iš jų virsta garažuose laikytų atliekų sąvartynais. Vykdydami sostinės savivaldybės įpareigojimą atlaisvinti šias teritorijas, dalis garažų savininkų dešimtmečiais sukauptas atliekas išmeta šalia garažų.

Sostinės savivaldybės įmonė „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ (VASA), kontroliuojanti mišrių atliekų išvežimo paslaugų kokybę mieste, vis dažniau pastebi, kad garažuose sukauptos atliekos sukraunamos ir mišrioms buitinėms atliekoms skirtų konteinerių aikštelėse.

Pasak VASA Atliekų tvarkymo kontrolės skyriaus vadovo Gintauto Mackonio, statybos, remonto ir griovimo darbų, asbesto turinčios atliekos, baterijos ir akumuliatoriai, automobilių padangos, kėbulo detalės, dažai, tepalai ir kitos cheminės medžiagos, buitinė technika, baldai ir kiti didelių gabaritų daiktai nėra mišrios buitinės atliekos. Tokių atliekų savininkai jas privalo priduoti specialiose surinkimo aikštelėse arba užsakyti išvežimo ir tvarkymo paslaugas savo lėšomis. Jas draudžiama mesti į rūšiuojamų pakuočių, mišrių atliekų konteinerius arba palikti šių konteinerių aikštelėse.

„Siekdama padėti greičiau atlaisvinti metaliniais garažais nelegaliai užstatytą valstybinę teritoriją, Vilniaus miesto savivaldybė visą rugsėjo mėnesį garažų bendrijoms teikė tikslinę informaciją apie atliekų tvarkymą ir jų priėmimą. Kad garažų savininkams nereikėtų patiems vežti atliekų, savivaldybė organizavo jų surinkimą – pagal iš anksto paskelbtą grafiką atliekų surinkėjai važiavo į aštuonis garažų bendrijų taškus ir priėmė įvairias atliekas. Deja, šia galimybe pasinaudojo tik dalis atliekų savininkų “, – teigia Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Atliekų tvarkymo poskyrio patarėja Eglė Bernotavičienė.

Sostinės savivaldybė ir jos įmonė VASA primena, kad sukauptų atliekų metaliniuose garažuose, rūsiuose, soduose, sandėliukuose ar kitose vietose tvarkymas yra jų savininkų atsakomybė ir pareiga. Už neteisėtą atliekų atsikratymą šalia mišrių atliekų surinkimo konteinerių, už aplinką ir gamtos teršimą taikomos baudos, nustatyti pažeidėjai įpareigojami jas sutvarkyti savo lėšomis arba tvarkymo kaštus padengia visi garažų bendrijos nariai, mišrių atliekų konteinerių naudotojai.

„Apeliuodami į atliekų savininkų sąžinę ir pareigos jausmą, raginame juos susipažinti su informacija apie tinkamą atliekų tvarkymą ir prašome laikytis galiojančių teisės aktų. Miestiečius skatiname nelikti abejingais, pastebėjus neteisėtus atliekų tvarkytojų veiksmus, sudrausminti juos arba užfiksuoti ir kaip galima greičiau pranešti atitinkamoms tarnyboms“, – sako G. Mackonis.  Jo teigimu, pastebėtus atliekų tvarkymo pažeidimus – išmestas atliekas neleistinose vietose, fiksuos VASA kontrolieriai, bus reaguojama į gyventojų pranešimus, teršėjai bus baudžiami.

Informacija apie atliekų tvarkymą: https://vilnius.lt/lt/garazai/ ir www.sivasa.lt

Pranešimai apie neteisėtą atliekų tvarkymą: el. p. pranesk@sivasa.lt  arba mob. 8 650 04 947

Pranešimą paskelbė: Dovilė Ibianskaitė, Vilniaus miesto savivaldybė

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą