Sveikata

Koks transportas saugiausias koronaviruso pandemijos metu?

Kaip visi žino, koronavirusas COVID-19 plinta oro-lašeliniu būdu, tačiau jį galima „pasigauti“ ir palietus užkrėstą paviršių. Anot tyrimo, publikuoto „The New England Journal of Medicine“ kovo 17 dieną, naujausiais duomenimis virusas ore gali išlikti iki trijų valandų. Tiesa, ant kai kurių paviršių uždarose patalpose praėjus net 17 dienų (!) buvo rastos viruso apraiškos, nors mokslininkai teigia, kad vargu ar tokios viruso liekanos galėtų užkrėsti žmogų. Žinoma ir, kad virusas gerokai „vangiau“ plinta, kai oro temperatūra viršija 30 laipsnių Celsijaus.

Mokslininkai nustatė, kad ant vario paviršiaus jis išsilaiko apie 4 valandas, ant kartono – iki 24 valandų, o ant plastiko ir plieno ilgiausiai – iki 72 valandų.

Saugiausias būdas juo neužsikrėsti – sėdėti namuose griežto karantino sąlygomis. Tačiau daugeliui žmonių tai sunkiai įmanoma. Tad kaip keliauti, jeigu neturite kitos išeities ir iš namų išeiti visgi būtina?

Saugiausias – nuosavas automobilis arba taksi

Svarbiausia, turėti kuo mažiau sąlyčio taškų tiek su aplinkiniais, tiek su įvairiais paviršiais. Mokslininkai šiuo atveju vieningi – efektyviausias transportas yra nuosavas, kuriuo naudojatės tik jūs ar jūsų šeimos nariai.

Tačiau ką daryti, jeigu tokio neturite arba negalite naudotis šiuo metu? Saugiausia tokiu atveju yra keliauti taksi automobiliu ar naudotis pavežėjų paslaugomis. Šiuo metu jie visi savo ir keleivių saugumui stengiasi kuo efektyviau dezinfekuoti automobilius po kiekvieno iškvietimo.

„Visi mūsų vairuotojai turi dezinfekcinį skystį, visi jie po kiekvieno keleivio išvėdina automobilį ir dezinfekuoja automobilius, ypač kreipiant dėmesį į paviršius, kuriuos lietė klientas – vidaus ir išorės rankenėles,“ – sako „eTAKSI vadovas Andrius Norkaitis.

Anot A. Norkaičio, visi eTAKSI vairuotojai supranta, kad rūpinasi ne tik klientais, bet ir savimi.

Bendrovėje šiuo metu yra bandomi keli vairuotojų izoliavimo automobiliuose sprendimai, kuriuos artimiausiu metu tikimasi pristatyti ir keleiviams. Įgyvendinus šiuos sprendimus kelionės su eTAKSI taptų maksimaliai saugios tiek keleiviams, tiek ir vairuotojams.

Keliauti autobusu potencialiai pavojingiau

Tuo tarpu visuomeninis transportas yra gerokai pavojingesnis dėl kelių priežasčių. Pirmiausia tai tiesioginiai kontaktai su gerokai daugiau keleivių.

Antra – įvairūs paviršiai ir nuolatinis kontaktas su jais. Nepaisant to, kad pervežimo bendrovės pabrėžia, kad valo ir dezinfekuoja autobusus, tai daroma kelis kartus per dieną. Net jeigu po kiekvieno maršruto autobusas būtų dezinfekuojamas, vis tiek vieno maršruto metu juo pravažiuoja bent keliasdešimt žmonių.

Todėl jeigu liestis prie paviršių galima išvengti naudojant pirštines, vis tiek tektų kvėpuoti bendru oru su daug nepažįstamųjų. Net jeigu aplink jus niekas nečiaudi ir nekosėja, ore gali tvyroti nemažai kenksmingų dalelių. Ir jas nebūtina įkvėpti – virusu galima užsikrėsti ir per akis.

Pranešimą paskelbė: Justas Urbonas, MB NOHEADS

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą