Studijos - Karjera

Kokios studijų programos Lietuvoje atsipirks greičiausiai

Liko viena diena iki pagrindinio prašymų priimti studijuoti į universitetus termino pabaigos. Arnoldas Lukošius, „Tele2“ Inovacijų ekspertas atsako į visus dažniausiai užduodamus abiturientų klausimus (vaizdo įrašą galite peržiūrėti čia), o kaip apsispręsti,  ką norima studijuoti, kalbiname Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Strateginės partnerystės centro direktorę dr. Mileną Seržantę.

Pagrindinio priėmimo prašymų priimti studijuoti į universitetus registravimas vyksta iki liepos 28 d. 12 val. Ką patartumėte abiturientams prieš priimant vieną svarbiausių šių metų ar viso gyvenimo sprendimų?

Yra du pagrindiniai dalykai dėl kurių reikia apsispręsti: pirmas – priimti sprendimą dėl profesijos, kurią norimą įgyti. Antras – kurioje aukštojoje mokykloje ir kuri studijų programa yra tiesiausias kelias įgyti pasirinktąją profesiją.

Profesijos pasirinkimui verta atlikti karjeros testus, kurie lengvai prieinami internete ir daugelis jų yra nemokami. Tačiau svarbiausia užduotis šiuo metu – darbo rinkos analizė. Dažnu atveju darbo pasiūlos skelbimai gerai atspindi poreikį darbo rinkoje ir situaciją pasirinktajame darbo sektoriuje. Pasinagrinėkite – kokios darbo pozicijos šiuo metu paklausiausios, koks siūlomas užmokestis ir darbo sąlygos. Pavyzdžiui, kadangi technologijų sektoriaus specialistų paklausa šiuo metu didžiausia, tai reiškia, kad darbo rinka konkuruoja dėl specialistų ir siūlomi didesni atlyginimai.

Kai dėl profesijos apsispręsta, kaip pereiti prie vieno svarbiausių šiai dienai abiturientams sprendimų – universiteto ir studijų programos pasirinkimo?

Universitetų puslapiuose prie skilties „stojantiesiems“ labai aiškiai aprašomos visos studijų programos, kurias galite rinktis. Aprašyti tiek gebėjimai, kuriuos įgysite pabaigę šias studijas, tiek profesijos, kurias įgysite ir kokį darbą galėsite dirbti su įgytu diplomu. Peržiūrėkite ir studijų dalykus, kuriuos studijuosite. Dalis jų bus fundamentalūs, kaip matematika, filosofija, logika (toks yra programų sudarymo reglamentas), tačiau siūlau atkreipti dėmesį į taip vadinamuosius specialybės dalykus. Pavyzdžiui, transporto sektoriuje tokie dalykai, kaip logistikos pagrindai, sandėlių logistika, transporto įmonių plėtra ir t. t. Juk tai ir yra esminės žinios, kurias įgysite bakalauro studijų metu.

Paklausiausių profesijų poreikį atspinti ir studijų programos, kuriose verslai siūlo stipendijas. Šiai dienai vien tik VILNIUS TECH universitete yra apie 20 įvairių sričių studijų programų su verslo partnerių stipendijomis, kurios vidutiniškai siekia apie 300 EUR/mėn.

Rekomenduoju pasidomėti ir dvigubo diplomo studijų programomis. Šiais laikais per 4 studijų metus galite gauti net du dviejų šalių diplomus vietoje vieno. Pavyzdžiui, ekonomikos inžinerijos bakalauro studijos VILNIUS TECH suteikia galimybę įgyti iškart du diplomus kartu su Pietų Korėjoje esančiu universitetu. Tai dar ir galimybė dalį laiko (nuo pusmečio iki metų) pagyventi ir studijuoti kitoje šalyje. Šiuo metu tokių studijų programų daugėja, ir didžioji dauguma jų siūlo valstybės finansuojamas vietas.

Tai kokios gi šiandien paklausiausios profesijos? Kokių sričių specialistai yra verslų bei darbdavių geidžiamiausiųjų sąraše? 

Pramonės revoliucija, dirbtinis intelektas ir kasdien besiplečiantis technologijų sektorius Lietuvoje diktuoja ir darbo rinkos poreikį bei atitinkamai universitetų adaptaciją prie šių pokyčių. Šiai dienai paklausiausių profesijų dešimtuke yra visos tech sektoriaus profesijos: IT, aviacija, energetika, elektronika, fintech, transporto, statybos inžinerija. Ypatingai verslų yra vertinamas inžinerinis išsilavinimas. Net ir toms profesijoms, kurios yra socialinių mokslų srities – gali būti reikalingos žinios apie technologijas. Nebepakanka būti ekonomistu, finansininku arba vadybininku – šiais laikais didelę vertę turi technologinis išprusimas. Todėl pravartu net ir socialinių mokslus studijuoti techniškajame universitete, nes ten įgysite ir inžinerijos pagrindus, išmoksite programuoti, skaityti brėžinius ir kt.

Ką daryti jeigu sunku apsispręsti ir dėl profesijos ir dėl studijų programos bei universiteto?

Mano patarimas – rinktis fundamentalią profesiją, orientuotą į tech sektorių, į inžineriją. Tai padės užtikrinti ir jūsų finansinį stabilumą bei suteiks galimybę rinktis iš platesnio spektro profesijų. Atkreipiu dėmesį, kad skaitmeniniai pokyčiai įtakoja ir tai, kad šiais laikais nebesirenkame profesijos penkiasdešimčiai metų, o turime prisitaikyti prie nuolat kintančios darbo rinkos ir pramonės plėtros. Todėl, pavyzdžiui, fundamentalus inžinerinis išsilavinimas šiuo metu geriausias pasirinkimas.

Ką daryti jeigu visgi nepasisekė su mokyklos baigiamaisiais egzaminais?

Neišlaikiusiems, nelaikiusiems arba nepakankamai gerai išlaikiusiems egzaminus abiturientams VILNIUS TECH universitete siūlo stoti į universitetus ir tapti taip vadinamais „kandidatais į studentus“ bei studijuoti kartu su kitais studentais. Abiturientas priimamas studijuoti 2 semestrams klausytojo statusu jo pageidaujamoje studijų programoje bei turi galimybę išsilaikyti dalį tuo metu studijuojamų dalykų, o kitais metais išlaikęs valstybinį brandos egzaminą ir sėkmingai įstojęs į tą pačią studijų programą, tie dalykai bus užskaityti ir atsiras galimybė būti perkeltam į II kursą. O universitetas padės pasiruošti brandos egzaminams – suteikiami nemokami matematikos arba fizikos parengiamieji kursai.

Pranešimą paskelbė: Dalius Stankevičius, Vilniaus Gedimino technikos universitetas

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą