Šventės - Renginiai

Ko galbūt nežinojote, bet įdomu sužinoti apie vardadienius

Net jei patys ir nesureikšminate vardadienių, greičiausiai savo aplinkoje tikrai turite mėgstančių gauti sveikinimus vardadienio proga ir visuomet žino kada kurį žmogų sveikinti. Vardadieniai išties unikalus reiškinys, nors ir būdingas ne vien Lietuvai. Juos švenčia ir kitose šalyse bei žemynuose. Visgi, pažvelkime į vardadienius iš lietuvių perspektyvos. Norime pasidalinti keliais įdomiais faktais, kurie gali sudominti ir nustebinti ir kurių garantuotai nesate girdėję.

Senovėje vardadieniai buvo svarbesni už gimtadienius

19 amžiaus valstiečių kultūroje vardadienis buvo svarbesnis už gimtadienį. Apskritai gimtadienių niekas nešvęsdavo. Kadangi vardai būdavo tradiciniai, dažniausiai Jonas, Janina, Petras, Ona, Jurgis, Antanas ir pan, jų vardadieniai buvo susiję su pagoniškomis gamtos virsmo šventėmis. Iki dabar žinome jonines, Onines, Antanines, Jurgines ir panašias dienas, kuomet švenčiami ir šie vardadieniai.

Kadangi daugelis žmonių dalinosi tuo pačiu vardu, natūralu, jog ir vardadieniai tapdavo bendra švente, ypač mažesnėse bendruomenėse. Tuo pačiu, dažniausiai žmonės gimę tomis šventų žmonių vardo dienomis, ir būdavo pavadinti tais vardais. Taigi vardadienis dažnai sutapdavo su gimtadieniu.

Gimtadienių reikšmė Lietuvoje iškilo sovietmečiu, kuomet radosi daugiau išskirtinių vardų bei keitėsi kultūra. Visgi, vardadieniai vis dar svarbūs ir šiandien.

Kada kieno vardadienis?

Apie vardadienius žmonės visada sužinodavo iš kalendoriaus. Tradiciškai kalendoriuose plėšomais lapeliais būdavo surašyti tos dienos vardadieniai. Kalendorių sudarytojai kas kart pildydavo vardadienių sąrašus vis naujais vardais, kurie tapdavo populiarūs. Tačiau ir kalendorių sudarytojai būdavo skirtingi, tad ilgainiui  pagal skirtingus kalendorius, tie patys vardai priskirti skirtingoms metų dienoms.

Taigi, galima sakyti įsivyravo chaosas. Buvo bandymų sudėlioti viską į savo vietas ir įvesti tvarką, tačiau ir šiandien galima rasti skirtingus vardadienius tomis pat dienomis, skirtinguose šaltiniuose. Visgi, kadangi vardadienių reikšmė šiuo metu yra itin sumažėjusi, retas kuris kelia dėl to klausimą.

Ar visi turi vardadienius?

Daugelis senoviniais laikomų vardų, šventųjų vardų, tradicinių vardų tikrai yra vardadienių sąrašuose. Naujesni vardais taip pat pamažu patenka į vardadienių sąrašus. Vis dėlto, itin reti vardai, nelietuviškos kilmės dar gali ir neturėti savo vardo dienos. Tačiau kas trukdo patiems paskelbti, kada jūsų vardadienis?

Niekas nesupyks, jei pasveikinsite

„Pasveikinkit vieni kitus, juk tai daryti šitaip lengva“ iš dainos žodžių neišmesi, ypač kai jie tokie teisingi. Tad nesvarbu kokia proga, svarbu dėmesys ir rūpestis. Jei išsiųsite pasveikinimą vardadienio proga, tikrai niekas nesupyks ir kaip tik itin apsidžiaugs maloniu dėmesiu.

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą