Įvairenybės

Klasikiniai batai vyrams – iš kur jie atsirado

Odiniai klasikiniai batai puošia kiekvieną vyrą. Tai brangi, tačiau kokybiška ir patvari avalynė, kurią įsigijus nepasigailėsite. Bet iš kur ji atsirado? Juk pastaruosius 50 metų populiariausi batai buvo guminiai aukštaauliai ir veltiniai…

Klasikiniai batai atėjo iš Ispanijos, Italijos, Anglijos ir Prancūzijos dvarų ir pilių. Tai aukštuomenės batai. Jie visada buvo brangūs ir prabangūs, todėl dėvėti tokius batus galėjo ne kiekvienas. Prabangūs vyriški batai į Lietuvą atėjo kartu su Europos kultūra, tačiau visada mados mūsų kraštuose vėlavo. Lakuoti batai vyrams pasirodė dar XIX amžiaus pradžioje, kai Lietuvos aristokratija ir „elitas“ pradėjo keliauti po Europą. Vėliau jų gamybos technologija atpigo dėl masiškai auginamų gyvulių odos pasiūlos. Lietuvos batų meistrai pradėjo patys gaminti Vakarų Europos lygį atitinkančius batus, todėl kokybiškos avalynės buvo galima įsigyti ir Lietuvoje.

Vyriški batai prie kostiumo tapo vieni svarbiausių džentelmeno atpažinimo būdų jau po II Pasaulinio karo. Iki tol laiko vyravo militaristinės mados – ilgaauliai batai. Su kostiuminiais batais buvo einama tik į šokių vakarėlius.

Rudi klasikiniai batai buvo populiaresni, nei juodi, nes jie iš karto buvo identifikuojami, kaip odiniai. Atsiradus dirbtinei odai, batų gamyba įgavo visai kitokį pagreitį, todėl reikėjo kažkaip išskirti kokybišką produktą iš bendros masės. Taip klasikiniai batai vystėsi. Sovietų Sąjungoje buvo vengiama drąsių sprendimų, tuo tarpu JAV ir Vakarų Europoje išpopuliarėjo net kelios vyriškų batų rūšys:

  • Tai senieji klasikiniai batai, atkeliavę iš Škotijos ir Airijos. Gėlų kalba „Brog“ reiškia batą, apavą. Jų pagrindinis bruožas – iš kelių dalių susiūti batai su aiškiai išryškinta bato nosimi, kulnu, liežuvėliu ir raišteliais.
  • Oksfordo apylinkėse gaminami brogai iš esmės nesiskyrė nuo klasikinių brogų, tik buvo patobulinta batų nosis.
  • Batai, kurių raištelių laikikliai yra prisiūti ant liežuvėlio.
  • Vientisi oksfordai. Tai iš vienos odos gabalo pasiūti batai. Nematyti jokių siūlių.
  • Įsispiriami batai be jokių raištelių, prabangūs mokasinai. Tai vyr basutės.
  • Vyriški ugai Lietuvoje neprigijo, nors yra patogūs ir šilti.
  • Korespondento batai. Tai dviejų spalvų batai, kurių nosis ir kulnas yra skirtingos spalvos, nei korpusas. Paprastai priekyje ir gale yra tamsios spalvos oda, o per vidurį – šviesios. Balno tipo batai atvirkščiai – tamsios spalvos oda yra per vidurį, o priekyje ir gale – šviesios. Taip batas panašus į šviesų arklį su balnu.

Lietuvoje daugiausiai kokybiškų batų parduoda parduotuvė Danija. Beje, pasidomėkite ir naujove – tai pero batai. Jums tikrai patiks.

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą