Gamta ir gyvūnai

Klaipėdos „Akropolyje“ – studentų darbų apie klimato krizę ekspozicija

Klaipėdos universitetas ir uostamiesčio prekybos bei pramogų centras „Akropolis“ vienija jėgas, visuomenei pristatydami naujausius studentų darbus, skirtus klimato krizės klausimams spręsti. Tarp jų – ir vietinis pajūrio smėlis, ir apdovanojimus skinantis inovatyvus pneumobilis.

„Klaipėdos universiteto (KU) dėstytojai bei čia studijuojantys jaunuoliai kuria daug modernių dalykų ir atlieka naudingų tyrimų, kurie gali būti įdomūs ir yra verti pristatyti visiems miesto gyventojams bei svečiams. Todėl iki pat 2021 m. sausio 4 d. „Akropolyje“ veiks mūsų miesto universiteto įdomybių „salelės“: paroda „Žmogaus pėdsakas smėlyje“ bei pneumobilio ekspozicija.

Pastaruoju metu gyvenimą niūrokomis spalvomis nuspalvino koronaviruso pandemija, todėl tikime, kad lankytojai, atvykę saugiai apsipirkti, apžiūrinėdami parodos eksponatus šiek tiek prasiblaškys, pasisems įspūdžių, sužinos naujų dalykų“, – sako Klaipėdos „Akropolio“ valdytojas Ovidijus Zibalis.

Jis primena, kad norintys apžiūrėti parodą privalės paisyti visų saugumo reikalavimų – dėvėti nosį ir burną dengiančias kaukes, laikytis rekomenduojamo atstumo nuo kitų lankytojų, nesibūriuoti.

Kviečia keisti įpročius

KU Jūros tyrimų instituto mokslo darbuotojų eko-ekspozicija „Žmogaus pėdos smėlyje“ įrengta prie parduotuvės „Flying Tiger Copenhagen“. Nors ekspozicijos pavadinimas romantiškas, tikslas kur kas žemiškesnis – pakviesti žmones akistaton su savimi ir savo įpročiais.

Parodos rengėjų teigimu, iš visos šalies į pajūrį suplūdę poilsiautojai čia palieka ne tik basų pėdų pėdsakus, bet ir tokius, kurie taip greitai neišnyksta ir daro didelį neigiamą poveikį aplinkai ir gamtai, o šiukšlės pamažu tampa ne tik buities ar pramonės, bet ir gamtinės aplinkos neatsiejama dalimi.

Parodoje, kurią sudaro keturi smėlio pripildyti akvariumai, demonstruojami būtent tokie poilsiautojų „pėdsakai“, universiteto mokslininkų surasti ir užfiksuoti pajūrio smėlyje: sunkiai įžiūrimos mikroplastiko dalelės, cigarečių nuorūkos, plastikiniai maišeliai, maisto pakuotės, vienkartiniai puodeliai ir kiti.

Kai tokius žmogiškosios veiklos ženklus mokslininkai surenka, pasveria, išmatuoja ir apibendrina, taršos mastas daro įspūdį ir verčia susimąstyti. Nuo 2012 m. Lietuvos Baltijos pajūrio užterštumą šiukšlėmis stebintys KU mokslininkai nustatė, kad apie 41 proc. visų aptinkamų šiukšlių buvo būtent plastiko fragmentai, apie 13 proc. sudarė cigarečių nuorūkos. Pastarųjų daugiausiai randama žmonių labiausiai pamėgtuose paplūdimiuose Melnragėje ir Palangoje – vidutiniškai po 1 nuorūką 4 kv. metrų plote.

Besidomintiems technika – lenktynėse dalyvaujantis pneumobilis

Greta parduotuvės „Technorama“ Klaipėdos „Akropolio“ lankytojai galės apžiūrėti KU Jūros technologijų ir gamtos mokslų fakulteto dėstytojų bei studentų kūrinį – pneumobilį.

Ši transporto priemonė vadinama absoliučiai ekologiška. Pneumobiliai varomi suspaustu oru, o unikalios vairavimo bei žvaigždučių ir grandinių sistemos sukuria panašų į dviračio pedalų mynimo efektą ir išjudina pneumobilį iš vietos.

Šis važiuojantis aparatas gali pasiekti nemažą greitį – apie 50 km/h, o savo pajėgumus jis sėkmingai demonstravo tarptautinėse varžybose. Pernai Vengrijoje rengiamose pneumobilių varžybose dalyvavusi Klaipėdos komanda laimėjo sidabro medalį, užėmusi antrąją vietą „Inovatyvaus dizaino“ nominacijoje. Taip pat pelnytos dvi ketvirtosios vietos: viena – tolimiausiai nuvažiuoto atstumo rungtyje, uostamiesčio studentų pneumobiliui su vienu suslėgto oro balionu nuvažiavus 9,5 km, kita – už išvystytą maksimalų 49 km/h greitį. Varžybose iš viso dalyvavo 38 komandos.

Apie „Akropolis Group“:

Baltijos šalyse pirmaujanti prekybos ir pramogų centrų vystymo ir valdymo bendrovė „Akropolis Group“ valdo prekybos centrų vystymo ir valdymo paslaugų įmones Lietuvoje ir Latvijoje. Lietuvoje „Akropolis Group“ valdo prekybos ir pramogų centrus „Akropolis“ Vilniuje, Klaipėdoje ir Šiauliuose, Latvijoje – „Akropole“ Rygoje.

Daugiau informacijos:

Ernesta Karalienė

+370 695 83517 / ernesta@ideaprima.lt

„Akropolis Group“ atstovė žiniasklaidai

IDEA PRIMA vyr. projektų vadovė

Pranešimą paskelbė: Ieva Dubonytė, UAB „Idea Prima”

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą