Laisvalaikis

Kėdainių rajono savivaldybės neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi programos „Grafikos meno paslaptys Janinos Monkutės-Marks muziejuje“ grafikos paroda „PASLAPTYS“ Kėdainių švietimo pagalbos tarnyboje. 

Iki balandžio 9 dienos Kėdainių švietimo pagalbos tarnyboje ( Josvainių g. 40, Kėdainiai) veikia Kėdainių rajono savivaldybės neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi programos „Grafikos meno paslaptys Janinos Monkutės-Marks muziejuje“ grafikos paroda „PASLAPTYS“.  

Apibūdinant žodžio „paslaptis“ terminą – vienas iš apibrėžimų kalba, kad tai nesuprantamas, neištirtas dalykas. Ir iš tiesų vario graviūra, ofortas, sausoji adata, akvatinta, minkštasis lakas, mecotinta, litografija, šilkografija, reljefinė spauda, išilginio medžio raižinys, skersinio medžio raižinys ar linoraižinys tikrai nestebina ir yra visiškai natūraliai suprantami terminai grafikos specialybės menininkams. Tačiau daugumai su šiomis technikomis nesusidūrusių žmonių tokie apibūdinimai skamba nesuprantamai ir yra tarsi po paslapties šydu.

Kėdainių rajono savivaldybės neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi programos „Grafikos meno paslaptys Janinos Monkutės-Marks muziejuje“ tikslas buvo šiek tiek praskleisti tą paslapties šydą ir supažindinti suaugusiuosius su trimis grafikos technikomis, bei jų techniniais subtilumais.

Programos dalyviais galėjo tapti suaugusieji, norintys turiningai praleisti laisvalaikį jaukioje ir meniškoje Janinos Monkutės-Marks muziejaus aplinkoje. Dar rugpjūtį internetinėje erdvėje buvo paskelbta dalyvių registracija, o rugsėjo 20 dieną vyko atvira visuomenei įvadinė paskaita „Iš Lietuvos estampo istorijos: medžio raižinys”, kurią skaitė dailėtyrininkė Regina Urbonienė – Lietuvos dailės muziejaus Vaizduojamosios dailės skyriaus vedėja ir XX a. II p.–XXI a. pr. lietuvių grafikos rinkinio saugotoja-tyrinėtoja. Praktiniai užsiėmimai programos dalyviams, kuriuos vedė grafikė Ieva Abromavičiūtė ir muziejaus kuratorė Asta Fedaravičiūtė-Jasiūnė, vyko spalio-lapkričio mėnesiais, ketvirtadieniais. Per 16 akademinių valandų trukmės kursą dalyviai kūrė kūrinius naudodami iškiliaspaudės – linoleumo raižinio, giliaspaudės – organinio stiklo raižinio ir šilkografijos technikas.

Iš pradžių dalyviai jautėsi nedrąsiai, kūrė atsargiai, tačiau įpusėjus programai ir įsisavinus technikų subtilumus, entuziastingai ir savarankiškai piešė, raižė ir spaudė per presą savo darbus. Taip jau buvo atspaustas visas tiražas atspaudų, iš kurių labiausiai pavykę įrėminti ir paruoši keliaujančiai parodai po įvairias Kėdainių rajono įstaigas.

Kūriniuose suaugusieji stengėsi atskleisti jiems artimus dalykus, išreikšti grožį bei jausmų trapumą. Gvildenamos ir gyvenimiškos temos. Šilkografijos technika atlikti darbai ant audinio pavirto ir į praktiškus, nešiojamus ar kasdienai naudojamus daiktus.

Programą finansavo Kėdainių rajono savivaldybė.

Kuratorė Asta Fedaravičiūtė-Jasiūnė

Pranešimą paskelbė : Asta Fedaravičiūtė, Janinos Monkutes-Marks muziejus-galerija

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą