Studijos - Karjera

Kaune viešėjusiam Jeilio universiteto prezidentui Peter Salovey – VDU Garbės daktaro regalijos

Šiandien Kaune lankėsi Jeilio universiteto (JAV) prezidentas, profesorius Peter Salovey – jam Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) įteikė Garbės daktaro regalijas.

Prof. Peter Salovey yra amerikiečių psichologas, Jeilio universitete dirbantis jau daugiau nei tris dešimtmečius, o nuo 2013-ųjų – ir jam vadovaujantis. VDU Garbės daktaro vardas profesoriui skirtas už pasiekimus emocinio intelekto tyrimų srityje ir Jeilio universiteto pastangas skleisti bei palaikyti laisvųjų menų (lot. artes liberales) ir mokslo idėjas, prisidėjusias ir prie Vytauto Didžiojo universiteto, šiais metais žyminčio atkūrimo 30-metį, raidos.

„Man didelė garbė priimti Garbės daktaro laipsnį Vytauto Didžiojo universitete, viename iš didžiausių laisvųjų menų studijų ir mokslo centrų Rytų Europoje. Ši kelionė man ypatinga ir dėl dar vienos priežasties – daugelis mano šeimos kartų nuo XVIII a. ir dar seniau gyveno, dirbo ir mokėsi Lietuvoje“, – universitetui už įvertinimą dėkojo P. Salovey.

Žymus mokslininkas iš tiesų turi lietuviškų šaknų – jis yra kilęs iš garsios Saloveičikų giminės, kurios atstovai, rabinų dinastijų protėviai, buvo pasklidę po visą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teritoriją. Nuo XVIII amžiaus Kaune (Slabadoje) ir kituose Lietuvos miestuose Saloveičikai prisidėjo prie sinagogų kūrimo, kūrė verslus, aktyviai dalyvavo visuomeninėje veikloje.

Profesoriaus teigimu, apsilankymas jam svarbus ir dėl galimybės stiprinti universitetų ryšius. „Vienas iš Jeilio universiteto tikslų – bendradarbiauti su tarptautiniais partneriais siekiant spręsti pasaulio iššūkius ir parengti studentus sparčiai kintančiam pasauliui. Šis vizitas man yra puiki proga su Lietuvos akademine bendruomene aptarti universitetų vaidmenį generuojant transformuojančias idėjas, skatinant socialinį mobilumą, stiprinant ekonomikas ir telkiant geriausius protus peržengiant kultūrų, valstybių sienas, politinius ir socioekonominius skirtumus“, – paaiškino Jeilio universiteto prezidentas.

Sveikindamas naująjį VDU Garbės daktarą, universiteto rektorius prof. Juozas Augutis pasidžiaugė, kad universitetas į savo bendruomenės gretas svečią priima minėdamas 30-ąsias atkūrimo metines – anot jo, tai simboliška, turint omenyje tiek paties P. Salovey, tiek Jeilio universiteto nuopelnus.

„Visų pirma, norime pasveikinti profesorių asmeniškai – kaip iškilų socialinių mokslų ekspertą, prisidėjusį prie novatoriškų tyrimų, kurie iš esmės pakeitė mūsų suvokimą apie tai, kaip veikia svarbūs psichologiniai procesai. Šiuo įvertinimu taip pat išreiškiame ir savo padėką už modelį, kuriuo vadovavomės atverdami naują ir, galima sakyti, išlaisvinantį kelią švietimui Lietuvoje“, – VDU istoriją priminė rektorius.

1989-aisiais atkuriant Vytauto Didžiojo universitetą buvo remiamasi JAV universitetų, ypač Harvardo ir Jeilio, studijų modeliu – kurio pagrindą sudarė artes liberales principai: galimybė laisvai rinktis studijų dalykus, betarpiškai bendrauti su dėstytoju, skatinti kritiškai mąstyti. Peter Salovey pažymėjo, jog šie ir kiti laisvųjų menų principai – tai ateities universitetų pagrindas.

„Ateities universitetas yra toks, kuris, nepaisant technologijų pažangos, revoliucijų, pakeitusių mūsų mokymosi būdus, vis vien ugdo plataus išmanymo, labai metodišką intelektą, iš anksto nenurodydamas, kaip tas intelektas bus naudojamas. Tai yra laisvųjų menų išsilavinimo esmė“, – kalbėjo Jeilio universiteto prezidentas.

VDU tarptautinių ryšių prorektorės prof. Inetos Dabašinskienės teigimu, pirmasis susitikimas su Peter Salovey įvyko dar 2015 m. Singapūre, kur VDU Jeilio universiteto Prezidento kvietimu dalyvavo tarptautiniame liberalaus ugdymo simpoziume ir iškilmingame „Yale-NUS“ koledžo miestelio atidaryme. VDU garbės daktaru profesorius sutiko tapti jau tuomet.

„Universitetui šis įvykis yra didelė privilegija ir, žinoma, atsakomybė. Mūsų bendravimas su Jeilio universiteto prezidentu ir jo komanda tęsiasi jau 4 metus. Taigi, kitą savaitę vyksiančios iškilmės yra nuoseklaus ir ilgo darbo rezultatas, kuris, tikimės, įgaus ir dar platesnes bendradarbiavimo formas moksle, studijose ir artes liberales idėjų sklaidoje“, – pridūrė prorektorė.

Prof. Peter Salovey laikomas emocinio intelekto tyrimų srities pradininku – jis yra vienas iš emocinio intelekto sistemos kūrėjų. Ši sistema remiasi principu, jog žmonės turi ne tik daugybę intelektinių gebėjimų, tačiau ir neišmatuojamą emocinių gebėjimų spektrą, kuris daro didelę įtaką mūsų mąstymui ir veiksmams. Analizuodamas emocijų kontrolę, samprotavimą ir kitas temas, profesorius parašė ir redagavo dešimtis knygų, kurios buvo išverstos į vienuolika kalbų, taip pat – šimtus straipsnių ir esė apie sąsajas tarp žmonių emocijų ir sveikatos.

Dirbdamas Jeilio universitete nuo 1986-ųjų P. Salovey įkūrė Sveikatos, emocijų ir elgsenos laboratoriją (vėliau – Emocinio intelekto centras), taip pat dalyvavo Tarpdisciplininių AIDS tyrimų centro, Vėžio prevencijos bei kontrolės tyrimų centro ir kitose veiklose. Jo moksliniai pasiekimai sulaukė aukščiausių įvertinimų, tarp jų – apdovanojimų iš JAV Nacionalinio vėžio instituto, Nacionalinio mokslo fondo ir kitų. Garbės apdovanojimus psichologui jau yra skyrę Harvardo, Pretorijos, Šanchajaus Jiao Tong ir kiti universitetai.

Pranešimą paskelbė: Martynas Gedvila, Vytauto Didžiojo universitetas

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą