Sveikata

Kaip vartoti antibiotikus, kad šie mums padėtų, o ne kenktų?

Antibiotikai – vaistai,  o ne panacėja nuo visų ligų. Kartais tuo klaidingai įtikėję žmonės antibiotikais griebiasi gydyti virusines ligas, taip sau darydami didelę žalą. Garliavos „MediCA klinika“ šeimos gydytoja Rasa Tarasevičienė pabrėžia, kad norint viso to išvengti būtina vadovautis medikų rekomendacijomis.

„Antibiotikai stabdo bakterijų dauginimąsi ir jas sunaikina, tačiau dažnai savigyda užsiimantys žmonės šiuos vaistus vartoja netinkamai, neišsityrę negalavimų priežasčių“, – pastebi gydytoja R. Tarasevičienė.

Antibiotikus taupo ir dalijasi su artimaisiais

Pašnekovės teigimu, didžiausias antibiotikų vartojimo intensyvumas pastebimas šaltuoju metų laiku. 

„Prasidėjus šaltajam metų laikui ir gripo sezonui, daugėja peršalimo simptomais besiskundžiančių asmenų, padažnėja ir antibiotikų vartojimas. Kartais sunegalavę žmonės griebiasi ir iš anksčiau vaistinėlėje užsilikusių antibiotikų, todėl labai svarbu nepamiršti, kad antibiotikus gali paskirti tik gydytojas ir juos reikia vartoti taip, kaip nurodyta. Net jeigu pasijutote geriau, negalima nutraukti antibiotikų vartojimo – būtina suvartoti visą paskirtą vaistų kursą“, – sako Garliavos „MediCA klinika“ šeimos gydytoja.

R. Tarasevičienė pastebi, kad savavališkai pakoregavę gydymo kursą ir jį sutrumpinę pacientai rizikuoja visiškai neišgyti ir organizme padauginti vaistams atsparių bakterijų kiekį. 

Jos teigimu, netgi pasitaiko atvejų, kai gydymo kursą nusprendę sutrumpinti žmonės sukaupia antibiotikų „juodai dienai“ ir jais pasidalija su šeimos nariais ar draugais, kuriems šių medikamentų prireikia savigydai.

„Neteisingas antibiotikų vartojimas skatina atsparių bakterijų vystymąsi, naikina gerąsias organizmo bakterijas, sukelia pašalinius reiškinius. Situacija, kai vaistai nebeveikia bakterijų, vadinama antimikrobiniu atsparumu. Tai yra labai pavojinga, nes tampa sunku išgydyti iki šiol sėkmingai vaistais įveikiamas ligas. Kiekvieną kartą, kai vartojame antibiotikus, jautrios bakterijos yra sunaikinamos, o atsparios – lieka ir dauginasi. Dėl tokio vartojimo bakterijos tampa atsparios vaistams ir kyla grėsmė, kad greitai nebebus priemonių paprasčiausioms infekcijoms gydyti“, – perspėja gydytoja.

Antibiotikų veiksmingumas priklauso nuo mūsų

Vis dėlto šeimos gydytoja pastebi džiuginančią tendenciją – savavališkai vartojančių antibiotikus ir dėl gydymo nepasitarusių asmenų laikui bėgant atsiranda vis mažiau. 

„O likusieji turbūt yra vedami tikėjimo, kad antibiotikai gydo visas ligas ir juos pradeda vartoti tarsi griebdamiesi šiaudo“, – sako R. Tarasevičienė.

Šeimos gydytoja pabrėžia, kad būtina visiems laikams įsidėmėti, kad antibiotikai gydo tik bakterijų sukeltas infekcijas, tačiau nei gripo, nei peršalimo susirgimų šie vaistai neveikia.

„Gydytojas, esant poreikiui, parinks tinkamiausią antibakterinį gydymą, tiek remiantis jūsų nusiskundimais, įvertinęs klinikinę eigą, tiek atlikęs reikalingus tyrimus. Antibakterinius vaistus sukūrė medicinos mokslo atstovai, tačiau jų veiksmingumo išsaugojimas – mūsų visų rankose. Saugokime savo ir artimųjų sveikatą, o vaistus vartokime atsakingai“, – pataria „MediCA klinika“ šeimos gydytoja.

Pranešimą paskelbė: Rasa Aleškevičiūtė, UAB „Gravitas Partners”

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą