Finansai

Kaip gauti vartojimo paskolą su mažesne palūkanų norma?

Vartojimo paskolos yra populiarus būdas finansuoti didelius pirkinius, refinansuoti brangesnius kreditus arba padengti netikėtas išlaidas. Tačiau vartojimo paskola gali turėti neigiamos įtakos asmeniniams finansams, ypač jei jos kaina (palūkanų norma) yra didesnė nei rinkos vidurkis.

Dėl šios priežasties prieš imant vartojimo paskolą kiekvienam potencialiam paskolos gavėjui būtina žinoti, kokių veiksmų reikia imtis, kad už kreditą nereikėtų permokėti.

Iš ko susideda BVKKMN?

BVKKMN tiksliau nei palūkanų norma nurodo kredito kainą. Todėl Lietuvos bankas reikalauja, kad kiekvienas vartojimo kredito davėjas savo klientams be palūkanų normos papildomai pateiktų pagal specialią formulę apskaičiuotą BVKKMN. Kad geriau suprasti BVKKMN ir jos svarbą, pažiūrėkime, kas ją įtakoja labiausiai.

  • Palūkanų norma. Palūkanų norma paprastai yra pagrindinis veiksnys, įtakojantis paskolos kainą. Mažesnė palūkanų norma reiškia mažesnes išlaidas per visą paskolos laikotarpį.
  • Sutarties mokesčiai. Su paskola gali būti susiję net keli mokesčiai, kurie gali padidinti jos kainą. Tarp jų pagrindiniai yra paskolos sutarties sudarymo mokestis bei paskolos administravimo mokestis. Pirmasis yra vienkartinis, o antrasis – kasmėnesinis.

Tai parodo, kad prieš imant vartojimo paskolą, be palūkanų normos reikia įvertinti ir kitus paskolai taikomus mokesčius.

Kaip kredito įstaigos nustato vartojimo kredito kainą?

Kredito įstaigos arba kredito davėjai paskolų kainas nustato kiekvienam savo klientui individualiai. Tam tikslui jie pasitelkia procesą, kuris yra vadinamas kreditingumo vertinimu. Tai – kliento perspektyvas grąžinti paskolą įvertininantis procesas. Prieš suteikiant paskolą, kiekviena kredito įstaiga privalo jį atlikti, nes to reikalauja įstatymas.

Kiekviena kredito įstaiga tai atlieka savarankiškai, bet visos jos remiasi šiais pagrindiniais faktais:

  • Kredito istorija;
  • Šeimynine padėtimi;
  • Pajamomis;
  • Išlaidomis įsipareigojimams vykdyti ir t.t.

Mokumo vertinimą sudaro didelio faktų kiekio vertinimas, bet vienas pagrindinių iš jų yra kredito istorija.

Kredito istorijos svarba

Vienas iš pagrindinių veiksnių, į kuriuos kredito įstaigos atsižvelgia nustatydamos paskolos sąlygas, įskaitant palūkanų normą, yra paskolos gavėjo kredito istorija. Geresnė kredito istorija dažnai turi nulemia mažesnę palūkanų normą, taigi ir mažesnę BVKKMN, o tai reiškia ir pigesnę paskolą.

Nors kredito istorijos dirbtinai pagerinti neįmanoma, laikui bėgant ją galima natūraliai papildyti teigiamą įtaką turinčiais įrašais, kurie pagerins bendrą kredito istorijos vaizdą. Ką reikėtų daryti, kad pagerinti kredito istoriją? Štai keletas svarbiausių veiksmų:

  • Laiku apmokėkite sąskaitas. Jūsų mokėjimų istorija (įskaitant mokėjimus už telekomunikacijų bendrovių, elektros tiekėjų ir kt. paslaugas) yra svarbus veiksnys, įtakojantis kredito istoriją. Laiku apmokėdami visas savo sąskaitas ženkliai prisidėsite prie kredito istorijos gerinimo.
  • Sumažinkite greitųjų vartojimo kreditų ėmimo dažnį. Dažnai imami brangesni kreditai (pvz. greitieji kreditai) gali neigiamai paveikti jūsų kredito istorijos vertinimą, net jei tokius kreditus grąžinate laiku.
  • Venkite pradelstų mokėjimų. Vėlavimai atlikti paskolų, lizingo ar kredito kortelių įmokas gali turėti kritinį poveikį net tik jūsų kredito istorijai ir paskolos kainai. Vėluojamos atlikti įmokos gali apskritai užkirsti kelią paskolos gavimui.

Atminkite, kad kredito istorijos gerinimas nėra greitas procesas. Dirbtinai savo kredito reitingo pasikelti negalite, todėl svarbu nuoseklus finansinių įsipareigojimų vykdymas.

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą