Šiais metais daugelio sričių darbus pakoregavo Covid-19 pandemija ir mokymo įstaigos nebuvo išimtis – moksleiviams ir mokytojams teko susidurti su sunkumais, siekiant prisiderinti prie darbų, kuriuos reikėjo atlikti nuotoliniu būdu. Šiemet, devintus metus iš eilės „TietoEVRY“ organizuodami talentų ugdymo programą „Mėnuo su IT 2020“, rimtai atsižvelgė į rinkos situaciją. Programos metu buvo kuriama virtuali mokykla, pavadinta „MoOn“.
Akademijoje IT studentai ir jaunieji profesionalai visą rugpjūčio mėnesį turėjo galimybę susipažinti, kaip vyksta viso projekto įgyvendinimas – atsižvelgiant į užsakovo tikslus, darbą komandoje. Dalyviai gali jaustis pilnaverčiais organizacijos nariais, išbandyti jėgas dirbant su projektu nuo pat pradžių.
Jauniesiems talentams padeda ir juos konsultuoja „TietoEVRY“ darbuotojai, kurie savanoriškai dalinasi žiniomis bei siekia kuo daugiau ir plačiau parodyti dalyviams, kaip atrodo viso projekto įgyvendinimas nuo užsakymo iki galutinio įgyvendinimo. Organizacija siekia šia akademija ugdyti ne tik IT žinias, bet ir kitus darbo aplinkoje reikalingus įgūdžius.
Švietimas – karšta tema
Nors yra žinoma ir viešai daug kalbėta apie tai, kaip sudėtinga nuotoliniu būdu vesti pamokas, su tuo nesusidūrusiems gali būti sunku įsivaizduoti ko gi trūksta. Verslo pokalbiai labai sėkmingai karantino metu persikėlė į internetines platformas, kaip kad „Zoom“, „Skype“, „Teams“, tačiau organizatorių teigimu to sulyginti nevertėtų.
„Mes nuolat atsižvelgiame į rinkos situaciją, su komanda aptariame naujienas. „MoOn“ (mokykla online) neatsirado šiaip sau – matėme, kad tai yra karšta tema ir nusprendėme, kad gali būti įdomu ją analizuoti mūsų akademijos dalyviams. Programa vykdoma tik mokymo tikslais, tačiau problemos yra realios, o mūsų tikslas kasmet – parodyti, ką reiškia komandoje spręsti tikrus iššūkius bei kurti produktą.
Šių metų programos dalyviai kūrė virtualią klasę – į šią platformą turėjo įeiti visi pagrindiniai virtualios klasės aspektai. Mokytojas turi galėti prisijungti ir matyti pamokų tvarkaraštį, vertinti moksleivių darbą pažymiais, o pamokų metu – tiesiogiai matyti dalyvius, bendrauti su jais, rašyti lentoje bei užduoti namų darbus. Mokiniai turi galėti pakelti ranką, pasisakyti. Taigi tikslas buvo – sukurti visą paketą, kuris būtų pritaikytas virtualiai klasei, o ne darbo susitikimui“, – pasakoja „TietoEVRY“ personalo partnerė Dovilė Samaitienė.
Šiais metais komandas konsultavo ir suprasti mokytojų bei mokinių poreikius padėjo Darius Ratkevičius, kuris dirba „Tavo mokykla“ (TAMO) grupės produktų vystymo vadovu. Jis yra tiesiogiai susidūręs su sistemos pliusais ir minusais, todėl lengvai išsakė savo lūkesčius programos dalyviams.
„2020 metų pavasaris metė naują iššūkį Lietuvos ir viso pasaulio mokykloms. Švietimo technologijų srityje dirbu daugiau nei dešimt metų ir nesu matęs tokio sąmyšio. Daugumoje mokyklų išryškėjo technologinė fragmentacija. Įsivaizduokite – matematikos mokytojas veda pamokas per „Zoom“, istorikas medžiagą kelia į Google classroom, o Lietuvių kalbos mokytojas dirba „Moodle“ platformoje. Vaikai ir tėvai jautėsi paprasčiausiai sutrikę“, – apie iškilusius iššūkius švietimo srityje pasakoja „Tavo mokykla“ grupės produktų vadovas Darius Ratkevičius.
Covid-19 koreguoja darbus
Programa yra ilgametė, tačiau nuolat tobulėjanti ir prisiderinanti prie aktualijų. Anot organizatorių, šie metai yra pirmieji ir specifiniai, nes programa buvo vykdoma ir gyvai, ir nuotoliniu būdu.
„Norėjome, kad programa tęstųsi, taip pat norėjome, kad dalyviai jaustųsi saugiai, todėl nusprendėme, kad nėra būtina fiziškai nuolatos būti biure, galime derinti galimybes dirbti nuotoliniu būdu, klausant paskaitų, dalyvaujant susitikimuose. Žinoma, tai buvo ir tam tikras iššūkis – naujai susibūrusi komanda iškart turi dirbti ne tik gyvai, bet ir nuotoliu“, – mintimis dalinasi D. Samaitienė.
Dalyviai teigia, kad ši programa iš tiesų paliko didelį įspūdį, buvo vertinga ir efektyvi.
„Kūrėme internetinę programėlę visiškai nuo nulio. Nors visa programa skirta mokymosi tikslams – visgi turėjome realų užsakovą ir sprendėme aktualią problemą, todėl dirbti buvo dar įdomiau.
Prie komandinio darbo prisidėjo ir „TietoEVRY“ mentoriai, kurie visuomet buvo šalia bei gelbėjo net ir nuotoliniu būdu. Džiugu, kad Covid-19 projekto kokybei visiškai neturėjo įtakos, o papildomi išbandymai tik dar labiau skatino siekti maksimalių rezultatų“, – apie darbus bei išbandymus akademijos metu pasakoja dalyvė Imantė.
Projektą sieks pristatyti pasauliui
Dar viena naujovė programoje, atsiradusi šiais metais – projektui įsibėgėjus įvesta anglų kalba.
„Po pirmųjų savaičių programos dalyvius pradėjome jaukinti pristatymus rengti anglų kalba. Paskutinį variantą norime pristatyti visam pasauliui – esame tarptautinė įmonė, todėl nusprendėme pristatyti projektą plačiai – tema aktuali kiekvienai šaliai, nes visus pasiekė koronaviruso pandemija.
Šis projektas mums yra svarbus – labai džiaugiamės žmonėmis, kurie noriai teikia paraiškas šiai akademijai ir taip pat noriai semiasi žinių. Būtent todėl norisi parodyti ne tik Vilniui ar Lietuvai, bet ir visam pasauliui, kaip sėkmingai vystoma „Mėnuo su IT“ programa bei jos idėjos“, – teigia „TietoEVRY“ personalo partnerė.
Programos metu dalyviams suteikiama galimybė susipažinti su visa projekto eiga, jie tampa pasiruošę pritaikyti gautas žinias darbo aplinkoje. Rengėjai teikia, kad po programos kasmet įsivertina, kokie yra verslo lūkesčiai bei galimybės ir dalį studentų kviečia prisijungti prie „TietoEVRY“ komandos. Norint pradėti dirbti IT įmonėje, svarbiausia yra noras dirbti, mokytis bei tobulėti.
Apie „TietoEVRY“:
„Tieto” yra IT paslaugų lyderė Šiaurės Europoje bei didžiausia informacinių technologijų paslaugų teikėja Baltijos šalyse. Tarptautinė „Tieto” grupė buvo įkurta 1968 m. Suomijoje ir šiuo metu teikia IT paslaugas 20 šalių. Korporacijoje dirba apie 15 tūkst. specialistų, iš jų 121 – bendrovėje „TietoEVRY”. Didžiausią patirtį „TietoEVRY” yra sukaupusi telekomunikacijų, finansinių paslaugų, energetikos sektoriuose.
Pranešimą paskelbė: Paulina Urbelytė, Agentūra 1323 (UAB Trylika-dvidešimt trys)