Daugelio įmonių vadovai vos prasidėjus pandemijai suko galvas, kaip rasti efektyviausią darbo modelį, kuris leistų produktyviai dirbti tiek biure, tiek ir iš namų. Tačiau JAV programavimo paslaugų įmonė „Devbridge“ nusprendė eiti kiek kitokiu keliu ir suprato, kad aukščiausio lygio vadovai į sprendimo priėmimą neturi kištis, o kiekviena komanda gali pati surasti jai labiausiai priimtiną darbo modelį, kuris atitiktų kiekvieno organizacijos nario individualius lūkesčius.
Sprendimą pasiūlė komandų vadovai
„Devbridge“ viceprezidento ir Lietuvos padalinio vadovo Viktoro Gurgždžio teigimu, kai organizacijoje galia transformuojama taip, kad daugiau jos atsiranda vidurinės grandies vadovų gretose, atitinkamai daugiau galios gauna ir jų komandos. Tai padeda užtikrinti didelį įsitraukimą į visus kompanijos sprendimus.
„Kiekvienos komandos nariai turi galimybę tarpusavyje susitarti ne tik, kaip drauge dirbs, bet ir kokiomis taisyklėmis vadovausis, kaip užtikrins sklandų ir visoms pusėms patogų darbo procesą. Būtent iš komandų vadovų ir gimė idėja ieškoti įmonėje tokio darbo modelio, kuris geriausiai tiktų kiekvienai komandai bei atlieptų individualius darbuotojų lūkesčius“, – įsitikinęs įmonės vadovas.
Atsižvelgė į kiekvieną žmogų
Anot V. Gurgždžio, karantinui pasibaigus buvo atlikta vidinė darbuotojų apklausa ir buvo kartu nuspręsta, kad visiems labiausiai tinkamas būtų hibridinis darbo modelis. Tris dienas dirbant iš biuro ir dvi iš namų. Tačiau ilgainiui supratome, kad toks modelis nepatenkina individualių darbuotojų lūkesčių, todėl nuspręsta atsižvelgti ir į kiekvieną komandą.
„Mūsų komandų vadovai diskutavo, analizavo ankstesnes patirtis ir sprendė, kas labiausiai tiktų ne visai organizacijai, o kiekvienai jų vadovaujamai projektinei komandai. Taip komandų vadovai drauge su kolegomis ieškojo ir šiuo metu išbando jų komandai labiausiai priimtinus sprendimus. Mūsų veikla pagrįsta glaudžiu komandiniu principu ir mes puikiai suprantame tuos darbuotojus, kuriems galbūt yra labai sudėtinga dirbti iš namų ir suteikiame saugią darbo aplinką biure. Taip pat ir suprantame kolegas, kurie turi puikias galimybes dirbti iš namų ir su visa komanda palaikyti glaudų ryšį. Neatsisakėme idėjos investuoti į erdvų biurą Vilniuje, nes suvokiame, kad mūsų darbo modelis ir komandiniai principai išliks svarbūs ir ateityje, o situacijai pagerėjus, tikimės, visi, kas norės, galės saugiai sugrįžti į biurus“, – akcentuoja „Devbridge“ vadovas.
Eksperimentuoti ilgai nereikėjo
Pasak „Devbridge“ žmonių ir organizacijos vystymo direktorės Raimondos Alonderienės, mūsų pasirinkimą kaip dirbsime toliau nulėmė pačių darbuotojų ir kiekvienos komandos išsakyta pozicija. Džiugu, kai suteikta pasirinkimo laisvė atitinka ne tik komandų darbo specifiką, bet ir padeda surasti kiekvieno poreikius atitinkantį variantą.
„Mūsų vienas iš svarbiausių tikslų – išsaugoti darbuotojų komandiškumą ir užtikrinti teigiamas darbuotojų patirtis organizacijoje. Kai tenka jau kurį laiką dirbti per atstumą ir daugiausia nuotoliniu būdu, puoselėti komandinę dvasią gali būti sudėtinga, tačiau užtikrinti sklandų komandų bendradarbiavimą yra įmanoma ir nuotoliniu būdu. Žmogui labai daug suteikė simbolinės rutinos puoselėjimas – atvažiavimas į darbą ir išvažiavimas, darbo apranga, skirtingos pokalbių temos darbe, kitokia darbo kava, bendri renginiai ir ritualai. Todėl komandos nariams, kuriems sunkiau susikaupti, galbūt ilgai užtrunka kelionė į biurą ar namuose yra mažamečių vaikų – pasirinko tik nuotolinio darbo modelį. Vis dėlto esame įsitikinę, kad gyvas bendravimas kai kuriuose situacijose yra būtinas“, – teigė R. Alonderienė.
Puoselėti bendras tradicijas – privalu
Žmonių ir organizacijos vystymo vadovės teigimu, komandiškumą stiprinančios priemonės ir per daugelį metų pasiteisinę tokie ritualai, kaip bendri penktadienio darbuotojų pietūs, pasiekimų šventimas ar komandų vakarėliai, organizacijai yra gyvybiškai svarbūs. Žinoma, galbūt ne viską yra įmanoma įgyvendinti pandemijos metu, tačiau pozityvumą skatinančios šios iniciatyvos neturėtų nutrūkti ir efektyviau, kai jos vyksta gyvai.
„Naujoko pirmoji darbo diena ir bendri pietūs su vadovu, komandų vakarėliai, organizacijos bendri tradiciniai renginiai – tai veiklos, kurios pasiteisina tik tada, kai vyksta gyvai. Skatiname ir reguliarius 1-on-1 pokalbius tarp vadovo ir kiekvieno jo komandos nario, jei yra įmanoma saugiai daryti taip pat gyvai. Tokiu būdu galima greičiau pastebėti būsenos kitimo signalus ir į juos sureaguoti galima iš karto. Tačiau nuotolinius susitikimus, kad ir trumpesnius, reikėtų organizuoti dažniau. Pasitarnauti gali ir nuotolinė kavos pertrauka, ir pokalbiai ne apie darbą, galbūt net ir pasivaikščiojimas drauge su augintiniais ar be jų, aptariant ne tik aktualius darbo klausimus“, – aiškina vadovė.
R. Alonderienė pataria vadovams nepamiršti, kai dalis komandos dirba iš namų, o dalis iš biuro, laikytis tam tikrų taisyklių, pavyzdžiui, visada įkelti Zoom nuorodą, organizuojant susitikimą. Reikia sudaryti sąlygas darbuotojams integraliai dalyvauti susitikimuose. Taip pat visiems drauge baigti susitikimą, jei bent vienas narys, kuris dirba nuotoliniu būdu, išeina iš susitikimo. Taikant hibridinį darbo modelį būtina kurti pasitikėjimo kultūrą organizacijoje ir drauge išsikelti aiškius tikslus, sklandžiai ir daug komunikuoti, susitarti dėl taisyklių ir nuolat vadovautis įmonės vertybėmis.
Patartina eksperimentuoti ir kartu su komanda sugalvoti ir gyvų, ir nuotolinių veiklų, kurios pastiprintų bendrus ryšius ir gerintų savijautą bei nepamiršti, kad maži kiekvienos komandos ritualai padeda sutvirtinti ryšį ir lengviau išgyventi pandemijos sukeltus sunkumus.
Pranešimą paskelbė: Dalia Petuškienė, Devbridge