Namai

Išskirtinio Norvegijoje biurų pastato „Økern Portal“ fasadą įgyvendino „Staticus“

„Økern Portal“ biurų pastatas Osle tapo išskirtiniu projektu Norvegijoje ne tiek dėl savo didumo, kiek dėl tvarumo ir neįprasto dizaino. Šio pastato, pelniusio aukštą įvertinimą Norvegijoje ir apdovanoto „Lietuvos metų gaminio 2021“ aukso medaliu, statyboje dalyvavo įmonė „Staticus“.

Įmonė „Staticus“ projektui, kuris Norvegijos sostinėje Osle buvo įgyvendinamas 2018 m. lapkritį–2020 m. gruodį, suprojektavo, pagamino ir sumontavo 15 tūkst. kv. m įstabų elementinį fasadą. Išskirtinį biurų pastatą „Økern Portal“ suprojektavo kompanijos „DARK Arkitekter Norway“ architektai, generalinis rangovas – „Vedal Entreprenor AS“.

„Staticus“ pagamino ir sumontavo 1589 vienetus fasado elementų

„Økern Portal“, kurio projekte dalyvavo Lietuvos įmonė, yra vienas iš didžiausių biurų pastatų Norvegijoje. Jo plotas siekia apie 80 tūkst. kv. m, o fasado, kurį sumontavo „Staticus“, plotas yra apie 15 tūkst. kv. metrų.

Projektas taip pat yra išskirtinis ir dėl fasado elementų dydžio. „Staticus“ pagamino trigubo stiklo elementus su juodais išoriniais ir baltais vidiniais rėmais. Didžiausių elementų matmenys siekia 6,1 x 2,39 m, o standartinių – 2,4 x 4 metrai. Išskirtinumo pastatui suteikia ir unikalūs trapecijos formos parapeto elementai.

Pirmą kartą Norvegijoje panaudota „Hydro CIRCAL“ sistema

Projekto komanda atliko energijos suvartojimo, emisijų ir medžiagų tiekimo auditą, siekdama užtikrinti tvarią statybą ir ilgesnį gyvavimo ciklą, podraug laikydamasi standartų, reikalingų norint pasiekti BREEAM Excellent rodiklius. Komandai iššūkiu tapo didelio ploto „Økern Portal“ pastato fasadas, mat viso projekto metu buvo daug diskusijų, koks turėtų būti fasadas, kad jis atitiktų BREEAM Excellent sertifikato reikalavimus. Sprendimas buvo rastas: nutarta fasadą gaminti iš perdirbtų medžiagų, t. y. naudojant „Hydro CIRCAL“ sistemą, kuri puikiai atitinka pačius griežčiausius tvarumo reikalavimus. Ši sistema ypatinga tuo, kad net 75 proc. jos sudaro iš vartotojų panaudotų gaminių gautas laužas.

Įmonės „Staticus“ gamykloje Vilniuje fasadas buvo pagamintas naudojant „Hydro CIRCAL“ sistemą, kurios 75 proc. sudaro perdirbtas aliuminis. Gamybos metu šis metalas palieka 77 proc. mažesnį CO2 pėdsaką, o jam pagaminti užtenka vos 5 proc. to energijos kiekio, kuris reikalingas įprastam aliuminiui gaminti. Standartinį aliuminį pakeitus perdirbtu aliuminiu, pagrindiniu anglies išmetimo šaltiniu liko tik stiklinimas.

„Staticus“ įmonių grupė CO2 pėdsaką stengiasi sumažinti visuose proceso etapuose, taip pat ir naudojant perdirbtas medžiagas. „Økern Portal“ fasadas, kuriam panaudojome perdirbtą aliuminį, sumažina bendrą pastato anglies pėdsaką, taip pastatą daro dar tvaresnį“, – sako „Staticus“ grupės generalinė direktorė Aušra Vankevičiūtė.

Fasadas „Staticus“ gamykloje Vilniuje buvo surinktas į vientisus elementus su dvispalviais profiliais ir dviejų tipų užpildais: skardos ir juodos spalvos emaliuotais stiklais. Į kai kuriuos elementus buvo integruotos žaliuzės ir elektra valdomos ritininės užuolaidos, taip patalpose užtikrinant komfortišką mikroklimatą ir priedangą nuo saulės.

Fasado išvaizda keičiasi priklausomai nuo dienos šviesos ir oro sąlygų

Tai pirmasis pastatas Norvegijoje, kurio visas fasadas pagamintas, naudojant „Hydro CIRCAL“ sistemą.

Dar vienas „Økern Portal“ biurų pastato išskirtinumas – įstabus fasado dizainas, kurį įgyvendino „Staticus“. Fasadas primena Oslą supantį mišką – tai miesto planavimo, kraštovaizdžio architektūros ir pastatų dizaino derinys.

Fasado išvaizda keičiasi priklausomai nuo dienos šviesos ir oro sąlygų.

Dėl skirtingos ir nuožulnios fasado elementų, primenančių medžių lapus, krypties juose skirtingai atsispindi dangus ir žemė.

Pagal projekto kūrėjų sumanymą, pastato konstrukcijos vizualiai buvo suprojektuotos kaip medžių kamienai, kurie laiko apkrovas. Tokiu būdu, siekiant dermės su aplinka, pastatas neatrodo kaip svetimkūnis, jis organiškai, kiek tai įmanoma panaudojant įvairias statybines medžiagas ir architektūrinius sprendimus, – nelygu medis – įsilieja į aplinką.

Pastatas tapo žaliąja oaze, prieinama visuomenei

Išskirtinis „Økern Portal“ biurų pastatas jau yra pelnęs ekologiškiausio Norvegijoje pastato įvertinimą – ir dėl 75 proc. sistemoje naudojamo perdirbto aliuminio, ir dėl itin didelio dėmesio aplinkosaugai bei tvarumui.

„Økern Portal“ projekte aplinkosauga tapo svarbiu dėmeniu viso proceso metu – nuo pat pastato koncepcijos iki statybai naudotų medžiagų. Pastatas tapo žaliąja oaze, jungiančia gyvenamuosius rajonus ir darbo vietas. Tai buvo sudėtinga įgyvendinti, bet tvarumą kurianti užduotis, nes pastatas įkurdintas problemiškoje – apsuptoje pagrindinių miesto gatvių – vietoje. Ši užduotis buvo sėkmingai įveikta.

Statant pastatą, atsižvelgta ir į vietos bendruomenės poreikius. Tai liudija ir ant stogo įrengtas sodas su bėgimo takais visu pastato perimetru, ir pats pastatas, kuris yra prieinamas ir vietos gyventojams, ir visai visuomenei.

„Staticus“ pristatytas kaip gerasis sektoriaus pavyzdys

Įgyvendinant architektų viziją sukurti neįprastą biurų pastatą sudėtingame aplinkos kontekste, „Staticus“ pasitelkė įmonės patirtį, įgytą kuriant įstabius fasadus Lietuvoje, Suomijoje, Švedijoje, Didžiojoje Britanijoje ir Norvegijoje.

Projektas „Økern Portal“ yra pirmasis lietuviškos įmonės projektas, visiškai įgyvendintas pagal „Agile“ principus. Naudojant „Agile“ projektų valdymo metodus, gaminių kūrimas organizuojamas kuo trumpesniais ciklais. Tokia metodika leidžia greitai ir aiškiai suvokti patį projektą, įvertinti galimas rizikas, gauti grįžtamąjį ryšį ir efektyviai valdyti terminus bei biudžetą.

Lietuvos pramonininkų konfederacijos sudaryta vertinimo komisija, analizavusi „Lietuvos metų gaminio 2021“ apdovanojimui teikiamus objektus, „Økern Portal“ projektą vertino pagal penkiolika bendrųjų kriterijų bei penkis specifinius statybos ir statybos pramonės kriterijus, taikomus gaminiams. Komisijos posėdyje ekspertas „Staticus“ pristatė kaip gerąjį pavyzdį, kai Lietuvos statybų įmonės stoja į vieną gretą su pažangiausiomis užsienio rinkų įmonėmis, kurios padeda pasiekti aukštus tvarumo reikalavimus.

„Įgyvendindami „Økern Portal“ biurų pastato projektą, užtikrinome aukščiausią kokybės kontrolę ir greitą objekto elementų montavimą statybų aikštelėje“, – neslepia pasididžiavimo projekto Osle vadovas Jonas Garbaliauskas ir akcentuoja, kad tai yra įprastinė „Staticus“ praktika, leidžianti pasiekti įstabių rezultatų.

Pranešimą paskelbė: Lida Lapkienė, MB „Redakcija plius”

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą