Namai

Įmonės lėšomis sau namą statęs vadovas įkliuvo išanalizavus važtaraščių duomenis

2018 m. liepos 18 d., Vilnius. Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) informuoja, kad liepos 19-20 d. visoje Lietuvoje rengiamos su statybų sektoriumi susijusių įmonių krovinių patikros keliuose – bus stebima, ar važtaraščiai elektroninių važtaraščių posistemiui (i.VAZ) teikiami tinkamai, o juose nurodomi duomenys – tikslūs. Važtaraščių duomenų analizė padeda nustatyti ne tik važtaraščių teikimo pažeidimus, bet ir galimus PVM vengimo ar pajamų neapskaitymo atvejus. 

Krovinių važtaraščių duomenis i.VAZ verslo atstovai teikia jau kiek daugiau nei pusantrų metų, o vienas iš sektorių, kuriame aktyviai vykdomi medžiagų pervežimai bei pristatymai – statybos. „Elektroninių važtaraščių posistemyje pastebėjus tam tikrus pateiktų duomenų neatitikimus, pavyzdžiui, vežamas cemento, betono ar stogo dangos krovinys, tačiau iškrovimo vieta nurodomas biuro ar įmonės registracijos adresas; išrašytos sąskaitos faktūros už parduotas prekes, tačiau nėra jų gabenimo važtaraščių; arba, įmonė-pirkėja deklaruoja nežymius pirkimus, tačiau įmonė-pardavėja tokių duomenų i.VAZ nepateikia ir pan. – fiksuojame galimus pažeidimus. Kartais neatitikimai atsiranda dėl žmogiškųjų klaidų ar netinkamai valdomų įmonės apskaitos dokumentų, tačiau VMI stebi ir realius bandymus išvengti PVM mokėjimo ar nuslėpti realias pajamas“, – teigia VMI prie FM Kontrolės departamento atstovas Rolandas Puncevičius.

Išanalizavus ir palyginus vienos statybų bendrovės teiktų važtaraščių ir VĮ Registrų centro duomenis, pastebėta, kad tam tikros statybinės prekės pristatytos ne tik į bendrovei priklausančio nekilnojamojo turto statybvietę, bet ir šalia esantį sklypą. Tuo tarpu važtaraščių teikimo taisyklėse nurodyta, jog teikiant prekių pristatymo vietos adresą, įrašoma ta vieta, kur prekės iškraunamos. Vėliau paaiškėjo, kad pastarasis sklypas priklauso pačiam statybų bendrovės direktoriui, kuris paaiškino, jog tokia situacija susidarė tiekėjams neteisingai nurodžius adresą, o įvažiavimas į įmonės statybvietę tuo metu buvo įmanomas tik per jo sklypą. Visgi, kitų važtaraščių duomenys parodė, kad statybinės prekės į objektą vežtos ir tuomet, kai gretimas įmonei priklausantis sklypas buvo parduotas. Į šalia įmonės statybvietės esantį direktoriaus sklypą „atkeliavo“ tokios statybinės medžiagos kaip betonas ir jo mišinys, skardos lankstiniai, grindys, gruntas, klijai ir t.t. Tai sudarė prielaidą manyti, kad įmonės direktoriui, statybų įmonė suteikė prekes bei paslaugas, už kurias PVM sąskaita faktūra sklypo savininkui išrašyta nebuvo. VMI pradėjus mokestinį tyrimą, įmonės direktorius suskubo „taisytis“ ir pranešė, kad bendrovė sąskaitą faktūrą jam jau pateikė.

Puncevičiaus teigimu, tokie ir panašūs bandymai išvengti PVM prievolės VMI yra žinomi. Pernai statybų įmonėse VMI atliko daugiau kaip 750 kontrolės veiksmų, kurių metu priskaičiuota daugiau kaip 6,8 mln. eurų papildomai mokėtinų mokesčių, o dažniausias šio sektoriaus pažeidimas – vengimas tinkamai apskaičiuoti ir sumokėti PVM. Sukūrus vieningą važtaraščių duomenų platformą, identifikuoti tokius pažeidimus tapo kur kas paprasčiau.  „Šiuo metu i.VAZ pateikta kiek daugiau nei 43,6 mln. važtaraščių, tad nenuostabu, kad duomenų teikimo procese pasitaiko ir klaidų – suvedama nepilna informacija, suklystama nurodant adresus ar pan. – tokiais atvejais atkreipiame verslo atstovų dėmesį ir suteikiame progą „pasitaisyti“ ir informaciją tikslinti. Kitais atvejais, įprasta tvarka, pradedami mokestiniai tikrinimai“, – sako VMI atstovas.

VMI primena, kad apie pastebėtus mokestinius pažeidimus pranešti galima Mokesčių informacijos centro pasitikėjimo telefonu 1882, naudojantis programėle išmaniesiems telefonams „Pranešk“, užpildžius anketą interneto svetainėje www.vmi.lt arba apsilankius mokesčių inspekcijoje.

Pranešimą paskelbė: Rūta Asadauskaitė, Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą