Mažiau kaip mėnuo liko iki tarptautinei bendruomenei svarbaus įvykio – Espo konvencijos šalių 8-ojo susitikimo, kuris vyks gruodžio 8-11 d. Vilniuje.
Ši JT konvencija dėl poveikio aplinkai vertinimo tarpvalstybiniame kontekste, priimta 1991 m. Espo mieste, Suomijoje, vienija 44 valstybes. Ji numato išsamias tarpvalstybinio poveikio aplinkai vertinimo taisykles ir jų procedūrinius reikalavimus. Konvenciją ratifikavusios šalys turi pranešti kaimyninėms valstybėms apie planuojamas ūkines veiklas, galinčias turėti tarpvalstybinį poveikį aplinkai, suteikti kitų valstybių institucijoms ir visuomenei su tuo susijusią informaciją ir sudaryti galimybę dalyvauti poveikio aplinkai įvertinime.
Susitarimą surengti susitikimą Vilniuje pasirašė Lietuvos Vyriausybė ir JT Europos ekonominė komisija. Jį organizuoja ir finansuoja mūsų šalis. Kadangi dėl COVID-19 plitimo grėsmės Lietuvoje paskelbta ekstremali situacija, renginys vyks nuotoliniu būdu.
„Nors šį susitikimą ir sudėtinga organizuoti dėl pandemijos keliamų iššūkių, visi sutaria, kad jis yra ypač svarbus ir reikalingas, kad būtų užtikrintas Espo konvencijos tęstinumas“, – sako aplinkos viceministrė Justina Grigaravičienė.
Susitikimo metu bus pažymėtas konvencijos 30-metis. Planuojama, kad dalyvaus daugiau kaip 50 valstybių atstovai: iš visų ES šalių narių, taip pat Albanijos, Armėnijos, Azerbaidžano, Baltarusijos, Bosnijos ir Hercegovinos, Gruzijos, Kanados, Islandijos, Kazachstano, Kirgizijos, Lichtenšteino, Juodkalnijos, Šiaurės Makedonijos, Norvegijos, Moldovos, Rusijos, Serbijos, Šveicarijos, Ukrainos, Jungtinės Karalystės, Japonijos ir Singapūro. Aukšto lygio atstovų sesijai pirmininkaus Suomija.
Per susitikimą numatyta patvirtinti sprendimą dėl Espo konvencijos taikomumo branduolinių jėgainių veikimui laiko pratęsimo, patvirtinti konvencijos ir jos protokolo ilgalaikę strategiją iki 2030 m. ir priemonių planą, priimti sprendimus dėl šalių įsipareigojimų pagal šią konvenciją vykdymo.
Pranešimą paskelbė: Raimonda Karnackaitė, LR aplinkos ministerija