Apie 70% projektų tam tikra prasme laikomi nepavykusiais dėl viršyto biudžeto, įgyvendinimui skirto laiko ir t.t. Nuo 30 iki net 70 procentų nesėkmių, remiantis moksliniais tyrimais, lemia neefektyvi lyderystė. Tad efektyvaus vadovavimo paieškose esančios kompanijos atsakymą, kaip jį sustiprinti, gali rasti atsigręžę į vis aktualesne tampančią kompetenciją – lyderystės greitį (angl. leadership speed).
Greitis ir kokybė dažnai suvokiami, kaip nesuderinami, tačiau pageidautini elementai. Organizacijų vadyboje neretai daroma prielaida, kad dėl greičio kokybė dažnai turi būti aukojama. Tačiau, net ir suvokiant greičio svarbą, kokybės atsisakyti negalima. Lyderystės greičio tyrimų pradininkai Zenger ir Folkman nustatė, kad tik į greitį arba tik į kokybę orientuotas lyderis kaip išskirtinis vertinamas mažiau nei 5 proc. darbuotojų. Tuo tarpu lyderystės greičiu ir kokybe pasižyminčius vadovus išskirtinai efektyviais laiko net 95 proc. komandos narių.
Lyderystės greitis yra tam tikra lyderio kompetencija, kuri padeda sumažinti vertės sukūrimo laiką. Vertės kūrimas yra svarbiausias bet kurios organizacijos projekto tikslas. Kadangi projektai šiuolaikinėje organizacijoje yra tas krumpliaratis mašinoje, kurio pagalba yra pasiekiama vertė, lyderystės greitis projektų aplinkoje tampa itin aktualus. Optimali kokybė per trumpiausią įmanomą laiką yra šiandienos organizacijų tikslas. Kitaip tariant, lyderystės greitis apibrėžiamas, kaip gebėjimas įgyvendinti greitai ir teisingai (angl. Fast and right).
Lyderystės greitis remiasi ne tik lyderio polinkiu greitai atlikti užduotis, tačiau konkrečiomis, organizacijų realijas atliepiančiomis situacijomis, kur greičio svarba yra itin pastebima. Išskiriamos trys dimensijos, kuriomis yra grįstas greičio indeksas – gebėjimas anksti pastebėti tendencijas ir problemas, greitas reagavimas į jas ir gebėjimas greitai įgyvendinti reikalingus pokyčius.
Zenger ir Folkman ištyrus 51,137 lyderius ir jų organizacijas, buvo nustatytos šios lyderystės greičio sukuriamos ir organizacinį greitį kuriančios naudos: dvigubai aukštesnis lyderystės efektyvumas, didesnis darbuotojų įsitraukimas, aukštesnis produktyvumas.
Lyderystės greitis – atsakymas ieškantiems efektyvaus vadovavimo
Lyderystės greitis itin svarbus įgyvendinant kompanijos projektus. Kiekvienas projektas, tai lyg mini organizacija, kurioje iškeliamas unikalus tikslas, suburiama laikina komanda, kuri tam, kad pasiektų projekto tikslus, įmonei ir klientui sukurtų vertę, per labai trumpą laiką turi gerai „susidirbti“. Šiame kontekste lyderystės efektyvumas, pasiekiamas lyderystės greičio įgalinimu, tampa itin reikšmingas.
Greitis, o dar svarbiau, optimali vertė per minimalų laiką, projektuose yra itin svarbus aspektas. Ypač todėl, kad vis daugiau veiklų organizacijose atliekama projektų forma. Lyderystės greičio svarbai ir jo vystymui organizacijoje pritaria ir Tarptautinė projektų vadybos asociacija (IPMA), kuri taip pat nurodo jį projektuose pasiekti padėsiančius kelius. Pasak organizacijos, lyderystės greitį pasiekti gali padėti suinteresuotų šalių lūkesčių ir vertės suvokimas, vertės kūrimo proceso su įgyvendinamomis veiklomis sinchronizavimas, išmanus rizikos ir kokybės valdymas, ilgalaikės projekto vertės (projektui pasibaigus) suvokimas ir vertės vizijos plano projekto komandos nariams sklaida.
Mes vis labiau gyvename projektinės veiklos dominuojamoje aplinkoje, todėl šiuo metu organizacijos ir vadovo dėmesys turėtų neaplenkti lyderystės greičio kompetencijų vystymo. Juk nemažai projektų nepasiseka dėl neefektyvios lyderystės, o kur dar technologijų ir kitų pokyčių daromas spaudimas veikti greičiau…Tad lyderystės greitis tampa dar vienu atsakymu efektyvaus vadovavimo paieškose.
Prof. dr. Inga Minelgaitė, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Vadovų magistrantūros Inovacijų ir projektų valdymo modulio dėstytoja
Pranešimą paskelbė: Vitalija Petkutė, ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas