Studijos - Karjera

„Huawei“ viceprezidentas atskleidė, kaip atrodys naujos kartos internetas: holografinis ir trinantis ribas su realybe

Internetas pastaraisiais metais tapo tokiu įprastu dalyku, jog kasdienėje kalboje šį žodį pradėjome vartoti itin retai. Jį pakeitė pavadinimai programėlių ir aplikacijų, be kurių šiandien vargiai galėtume nudirbti bet kokį darbą ar netgi paskaityti knygą ir užvesti automobilį. Nors dabar atrodo, jog internetas vargiai galėtų dar labiau patobulėti, tačiau viskas yra priešingai. Pasak „Huawei“ viceprezidento ir vyriausio mokslininko Luo Wei, šiuo metu esame prie naujos kartos interneto slenksčio, kuris bus holografinis bei ištrins bet kokias ribas tarp realaus ir virtualaus pasaulių.

Holografinis internetas

Dažnai juokaujama, kad šiais laikais išmanusis telefonas tapo dar viena kūno dalimi, kadangi jo iš rankų dažnai nepaleidžiame net ir keliolikai minučių. Šį prietaisą patį pirmą paimame norėdami perskaityti naujausias žinias ir gautus elektroninius laiškus, prireikus surinkti įsigytus baldus ar nusigauti į nepažįstamą vietą. Visgi nepaisant patogių programėlių, toks internete esančios informacijos gavimo būdas nėra natūralus, nes priverčia mus kuriam laikui atsitraukti nuo realybėje atliekamos veiklos ir pasinerti į virtualybę bei nuolat pereidinėti iš vienos į kitą.

„Kadangi žmonės gyvena atviroje erdvėje, natūraliausias būdas jiems gauti informaciją taip pat turėtų būti atviroje erdvėje. Paprasčiau tariant, tai, ką matome, turi sutapti su tuo, ką gauname. Ateinančiais metais tai turėtų įgyvendinti naujos kartos internetas, kuris bus holografinis“, – aiškina Luo Wei. Eksperto teigimu, terminas „holografinis“ reiškia tam tikrų objektų trijų dimensijų projekcijas mūsų regimame ir girdimame pasaulyje. Holografijos turėtų leisti mums reikalingą internete esantį turinį matyti realiame pasaulyje be atskiro žvilgčiojimo į internetinius portalus ar video platformas, taip smarkiai padidindamos šios informacijos gavimo efektyvumą.

Viena iš šios išplėstos realybės platformų, kurios ateityje padės įgyvendinti holografinio interneto viziją, yra debesijos pagrindu veikianti „Huawei Hetu“. Ji geba virtualią dviejų arba trijų dimensijų informaciją vizualizuoti bet kokioje fizinėje aplinkoje, dėl maksimalaus tikroviškumo atlikdama sudėtingus centimetro tikslumo erdvinius skaičiavimus, kiekvieną kartą vartotojui pakeitus žiūrėjimo tašką ar kryptį. Akivaizdu, jog holografinio interneto plėtrai bus labai svarbus ir 5G ryšys, nes tikroviška vaizdinė ir erdvinė informacija, matoma išmaniuosiuose akiniuose, reikalaus kur kas didesnės duomenų perdavimo spartos, nei tekstas ar įprasti paveikslėliai.

Plačios pritaikymo galimybės

Nors holografinė vizija laikoma dabartinio interneto ateitimi ir įpėdine, tam tikri sėkmingi jos pritaikymo eksperimentai vyksta jau dabar. Bene perspektyviausia sritis yra interaktyvūs holografiniai žemėlapiai, kurie įvairiose šalyse išbandomi painiose didžiųjų parodų salėse ar muziejuose. Užsidėjus specialius papildytos ramybės akinius, šiose lokacijose galima pasijausti lyg dalyvaujant gido vedame ture. Pavyzdžiui, naudodami „Huawei Hemaps“ paslauga paremtus holografinius Mogao urvų žemėlapius, lankytojai gali iš visų pusių apžiūrėti tūkstančių metų senumo freskas ir išgirsti profesionalų jų paaiškinimą, net neužėję į urvą, o bevaikščiodami urvų komplekse – išvysti aplink vaikščiojantį realaus dydžio spalvotą elnią ir kitus freskų veikėjus.

Kita vertus, tokie projektai – tik pradžia. Tikimasi, jog per artimiausią dešimtmetį besiplečiančios dirbtinio intelekto (DI), debesijos ir 5G technologijų galimybės leis holografinio interneto sprendimus panaudoti ne tik pramogoms ir edukacijai, bet ir tokiose svarbiose srityse kaip švietimas ar medicina. Mokiniams tai suteiktų galimybę dalyvauti kokybiškesniame nuotolinio mokymo procese, nes įvarius objektus, tokius kaip DNR grandinė, jie galėtų kur kas geriau įsivaizduoti erdvėje. Tuo metu operacijas atliekantys gydytojai, padedami DI holografijų, galėtų gauti tikslias vaizdines instrukcijas, kokį pjūvį kurioje vietoje atlikti, kad nebūtų pažeistos gyvybiškai svarbios struktūros ir neįvyktų įvairių komplikacijų.

Ateityje netgi buitinių prietaisų instrukcijos galėtų tapti holografinėmis. Užuot skaitęs informacinį lapelį ar žiūrėjęs mokomąjį vaizdo įrašą apie skalbyklės veikimo režimus, vartotojas galėtų savo išmaniuosiuose akiniuose matyti virtualias rodykles prie tų mygtukų, kuriuos reikia paspausti, kad būtų aktyvuotas tam tikras jo norimas režimas. Taip pat holografinis internetas pasitarnautų ir elektroninei prekybai, nes leistų virtualiai pasimatuoti rūbus ar pasitikrinti, kaip norimi baldai atrodys jūsų kambaryje.

„Tikime, jog realaus pasaulio supratimas priklauso nuo mūsų pojūčių, kadangi jie yra pagrindinis mūsų informacijos apie aplinką gavimo šaltinis. Kiekviena naujovė, susijusi su informacijos gavimu, registravimu ir dalijimusi, gali sukelti žmonių civilizacijos revoliuciją ir visuomenės pažangą.“ – naujos kartos interneto perspektyvas optimistiškai įvertino Luo Wei, „Huawei“ viceprezidentas ir vyriausias mokslininkas.

Pranešimą paskelbė: Karolis Adamonis, UAB „INK agency“

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą