Šiurpiausia metų naktis jau čia pat, tačiau ne visi į savo namus įsileidžia siaubą keliančią nuotaiką ir nori, kad kūnu bėgiotų šiurpuliukai. Tinklaraščio „Cukrinis avinėlis“ autorės Bertos Garuckės namuose ši šventė pilna valiūkiško žaismingumo, cinamono kvapo ir magiškų burtų. Receptų autorė papasakojo apie savo šeimos tradicijas ir atskleidė, kaip bandeles paversti mini moliūgėliais, jei trūksta idėjų, kaip papuošti Helovino stalą ar nustebinti šeimą bei draugus. Jų kvapas į namus įneš jaukumo visą likusį rudens sezoną.
Helovinas kiekvienais metais vis labiau populiarėja Lietuvoje, tačiau sulaukia dvejopų jausmų – ar švęsti, ar visgi nereikėtų, nes tai svetima tradicija, atėjusi iš Vakarų. Ar jūsų šeima mėgsta šią šventę?
Helovinas mūsų šeimai labai patinka. Nors šią šventę atradome ne taip ir seniai, ji jau tapo mūsų šeimos tradicija. Natūralu, kad vyrauja gana skirtingos nuomonės, nes tai visgi nėra tradicinė lietuvių šventė, bet man tai dar viena proga pabūti su šeima ir draugais kitaip nei įprastai.Mūsų namuose ši šventė tikrai nėra baugi ar gąsdinanti – ji daugiau valiūkiška ir žaisminga.
Kada įprastai įsileidžiate Helovino nuotaiką į namus? Kaip švenčiate?
Dažniausiai kelios savaitės iki Vėlinių pradedame gaminti įvairias dekoracijas, drauge su dukryte skaptuojame moliūgus ir vėliau puošiame jais namus bei kiemą. Mūsų dukrytė labai mėgsta šią šventę, todėl dar spalio pradžioje pradedame užsiimti įvairiais kūrybiniais rankdarbiais Helovino tema, taip pat kasmet jai paruošiu po kelis lapus įvairiausių užduotėlių. Penktadieniais mėgstame organizuoti animacinių filmų vakarus namuose.
Su draugais turime tradiciją paskutinį spalio savaitgalį rengti triukšmingą Helovino vakarėlį, kurio metu vaikams surengiame įvairių žaidimų ir drauge puikiai praleidžiame laiką. Mėgstame išpuošti namus, prisigaminti daug skanaus maisto ir žaismingai persirengti. Stengiamės per daug neišlaidauti kostiumams ir nepirkti jų vienam kartui, tad dažniausiai bandome derinti turimus drabužius su įvairiomis detalėmis.
Helovinas dažnai siejamas su pačiais išradingiausiais skanėstais – galima rasti įvairiausių idėjų, nuo sausainių monstriukų iki mumijų dešrainių ir vampyrų keksiukų. Ką smagaus jūs gaminate Helovinui?
Helovinas tikrai yra puiki šventė eksperimentuoti ir gaminti įvairius žaismingai atrodančius skanėstus ir patiekalus. Mes šeimoje mėgstame kepti įvairius sausainius bei keksiukus, gaminti dešreles mumijas, raganų pirštelius bei žėlė desertus. Patiekalų papuošimui dažniausiai naudoju šokoladą, riešutus, įvairius teminius pabarstukus, smeigtukus, maistinį popierių ar valgomas cukrines akytes. Pasitelkus kūrybiškumą, vos kelios detalės ir „abrakadabra” – įprastas sausainis jau gali į jus pažvelgti savo akutėmis. Žinoma, kasmet išbandome ir vis naujas idėjas.
Ką įdomaus gaminate šiais metais ir rekomenduotumėte išbandyti skaitytojams?
Kiekvieną rudenį kepu bandeles su namine moliūgų tyre, nes jos ne tik skanios, bet ir nuo cinamono bei muskato pakvimpa visi namai. Šiais metais tas pačias bandeles nutariau paversti moliūgėliais, kurie puikiai tinka ir Helovino šventei – gali tapti puikia stalo puošmena ir sukurti šventinę nuotaiką. Kad magiški burtai virtuvėje nenuviltų ir bandelės išlaikytų savo formą, naudoju Malsenos „Karališkus” miltus, nes jie yra ypatingai balti bei purūs. Tokie miltai tinka ne tik bandelėms, bet ir sausainiams, pyragams ar kitiems kepiniams, nesvarbu, kaip sugalvosite pradžiuginti savo šeimą ar draugus.
Maisto tinklaraštininkė kviečia pasitelkti Helovino magiją ir išbandyti žaismingos moliūgų formos bandeles: https://www.instagram.com/p/Cy3sdbhK15m/
Pranešimą paskelbė: Aistė Jauraitė, UAB Headline Agency