Sveikata

Gynybai nuo uodų ir erkių – eteriniai aliejai

Šiltu ir drėgnu oru zuja išalkę kraujasiurbiai ir palieka galybę niežtinčių spuogų ant suaugusiųjų ir vaikų odos. Pastaruoju laiku kone per dieną galima išpurkšti repelento buteliuką. Vaistininkai ir aromaterapijos specialistai primena, kad vienos efektyviausių ir saugiausių priemonių nuo uodų ir erkių – eteriniai aliejai. Šie atbaido uodus ir maskuoja natūralų, uodų pateles viliojantį žmogaus kvapą.

Iš augalų išgautų eterinių aliejų, atbaidančių uodus, erkes ir kitus „mažuosius vampyrus“,  yra tikrai daug, tad bus tikrai nesunku išsirinkti maloniai kvepiančią apsaugą. Eteriniai aliejai įvairiai veikia kraujasiurbius: vieni juos atstumia, kiti blokuoja kvapo receptorius, treti – paslepia uodus viliojančius kvapus ar net apnuodija vabzdžius.

Kokius rinktis?

Irma Vyšniauskienė, „Kvapų namų“ aromaterapeutė, vardija, kad geriausiai, remiantis tyrimais ir praktika, mūsų krašto uodus atbaidyti padeda rutulinių eukaliptų, tikrųjų levandų, rozmarinų, vaistinių čiobrelių, anyžių ir bazilikų eteriniai aliejai. „Kiek silpniau, tačiau taip pat veiksmingi gali būti pipirmėčių, laurų lapų eteriniai aliejai. Kitoms panašioms uodų rūšims baidyti tyrimuose veiksmingi buvo ir korimbijų, gvazdikėlių, kvapiųjų citrinžolių, pačiulių eteriniai aliejai, tad verta išbandyti ir šiuos. “Kvapų namuose” pagaminome mišinį, saugantį nuo įvairių įkyrių skraiduolių, su citrinžolių, spindulinių eukaliptų, šaltmėčių ir pačiulių aliejais”, – sako I. Vyšniauskienė.

Norint efektyviai apsisaugoti nuo kraujasiurbių įkandimų, svarbu ne tik žinoti, kokius eterinius aliejus naudoti, bet ir pasidomėti aliejaus ar mišinio kokybe – tik kokybiški eteriniai aliejai pasižymės repelentinėmis savybėmis ir, teisingai naudojant, nekenks mūsų sveikatai. Neretai eterinių aliejų galima aptikti ir masinės prekybos vietose, deja, tokie aliejai dažniausiai yra skiesti pigesnėmis alternatyvomis ir „pagerinti“ sintetinėmis medžiagomis.

Pasak, „Kvapų namų“ specialistės, dažnas masinės gamybos eterinių aliejų ingredientas – ftalatai. „Tai sintetiniai junginiai, skirti kvapui fiksuoti. Tačiau verta susimąstyti, ar verta rizikuoti savo sveikata dėl ilgiau išsilaikančio kvapo. Ftalatai sutrikdo hormonų (endokrininę) sistemą ir yra ypač pavojingi mažiems vaikams. Beje, šių sintetinių medžiagų gaminyje gali atsirasti ir „netyčiom“  – pavyzdžiui, gamybos procese naudojant plastikinę tarą“, – pasakoja „Kvapų namų“ aromaterapeutė. I. Vyšniauskienė primena, jog eteriniai aliejai ir jų mišiniai yra lakūs – greitai garuoja – todėl veiks trumpiau ir jais reikės pasipurkšti dažniau. „Bet natūralūs repelentai yra kur kas saugesni aplinkai ir mums, o kad aliejų kvapai taip greit neišgaruotų, juos galima sumaišyti su baziniais aliejais, pvz., kokosų“, – tikina „Kvapų namų“ specialistė.

Kaip naudoti?

Natūralūs purškiami eteriniai aliejai nekenkia sveikatai, tačiau reikia žinoti, kaip juos tinkamai naudoti. Svarbu atminti, kad gryni eteriniai aliejai, ypač intensyvesni, pasižymintys vabzdžius atbaidančiomis savybėmis, gali sudirginti odą. Kad taip nenutiktų, prieš naudojant eterinius aliejus ant odos, juos reikėtų praskiesti baziniame augaliniame aliejuje – saugantis nuo įkyruolių labai tiks baziniai kokosų ir nimbamedžių aliejai.

Kad gryni eteriniai aliejai nesudirgintų, galima kelis lašus aliejaus ar aliejų mišinio tiesiog užlašinti ant drabužio, kepurės ar skarelės.

Aromaterapeutė pabrėžia, kad mažyliams iki 2 metų eteriniais aliejais reikėtų kvėpinti tik drabužėlius, toliau nuo veido – ant odos verčiau netepti. Saugesnė alternatyva kūdikiams – švelnieji hidrolatai – žolynų vandenys, pavyzdžiui, pelargonijų ar levandų.

Pasigaminti natūralų uodus ir erkes atbaidantį purškalą galite ir patys. Aromaterapeutė I.  Vyšniauskienė pataria sumaišyti 5 ml pasirinkto eterinio aliejaus ar jų mišinio, valgomąjį šaukštą spirito ir 80 ml hidrolato – vaistažolių vandens, ypač tiks levandų, pipirmėčių ar pelargonijų.

Apsaugai namuose, pavėsinėse į pagalbą kovai su kraujasiurbiais galite pasitelkti garintuvus ir natūralius smilkalus ar smilkomas dervas. Tačiau „Kvapų namų“ atstovė primena, jog garindami ir ypač smilkydami, išsiskyrusias medžiagas įkvepiame į plaučius, todėl svarbu naudoti tik aukštos kokybės produktus be sintetinių priedų.

Gelbėkit – įkando!

Jei kraujasiurbiai vis dėlto paragavo skanaus jūsų kraujo, įkandimų vietoje atsiradusį niežulį, uždegimą nuraminti gali padėti varpinių levandų, levandinų, arbatmedžių, italinių šlamučių ar pipirmėčių eteriniai aliejai. Aromaterapeutė pataria kelis eterinio aliejaus lašus įlašinti į kokosų arba puiklapių augalinį aliejų ir erzinančias vietas tepti kas kelias valandas. Mažiems vaikams ir kūdikėliams rinkitės švelnesnę aromaterapiją – ant įkandimų papurkškite jau minėtų augalų hidrolatais.

Ar žinote, kad:

  • uodus labiausiai traukia žmogaus kvapas ir judantys tamsios spalvos objektai, tad gamtoje savo kvapą stenkitės užmaskuoti ir vilkėkite šviesius drabužius;
  • pagrindinis eterinių aliejų trūkumas – trumpesnis veikimo laikas, tad reikia jų nuolat turėti su savimi ir reguliariai purkštis ar teptis;
  • vaikams ir nėščiosioms geriau vengti bet kokių repelentų, bet jei būtina, geresnė alternatyva – natūralūs eteriniai aliejai arba hidrolatai. „Kvapų namų“ purškalas „Iškylautojams“ tinka kūdikiams nuo 6 mėn. (naudojant ne ant odos).
  • kai naudojate repelentus vaikams, nepurkškite jų ant vaikų delniukų – kad užsimiršę šie nepasitrintų akių;
  • eteriniai aliejai netinka katėms – jos neturi eterinių aliejų komponentus skaidančių fermentų, tad aliejų naudojimas gali būti žalingas jų sveikatai. Tačiau tinka šunims – jiems rinkitės mažiau intensyvius eterinius aliejus. Tačiau būtinai juos atskieskite ir netepkite snukelio srities.

Pranešimą paskelbė: Indrė Stonkutė, UAB ADVERUM

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą