Sveikata

Gydytojas paneigia mitus apie trombocitais praturtintos plazmos injekcijas į sąnarius

Lietuvoje trombocitais praturtintos plazmos (PRP) terapija sąnarių skausmui mažinti ir traumoms gydyti taikoma jau dešimtmetį, tačiau visuomenėje vis dar vyrauja tam tikri mitai, dėl kurių vengiama rinktis šį autologinį gydymo būdą. Dažniausiai tai lemia klaidingi įsitikinimai, kad naujoviška metodika nėra įrodyta tyrimais, procedūra skausminga, rizikinga, o po jos savijauta pagerėja tik laikinai.

„Apolonia“ klinikos gydytojas ortopedas traumatologas Vytautas Mažutavičius jau keletą metų aktyviai domisi skirtingomis biologinėmis raumenų ir kaulų sistemos gydymo metodikomis bei nauja medicinos šaka – ortobiologija – tyrinėjančia natūraliai organizme vykstančius procesus, kuriuos, esant audinių pažeidimui, organizmas aktyvuoja, norėdamas išgyti ir atsistatyti.

„Ortobiologija apima įvairias procedūras ir gydymo metodus, kurių tikslas skatinti kūno gijimo procesus ir pagerinti audinių regeneraciją. Viena populiaresnių tokio gydymo metodikų yra trombocitų plazmos terapija (angl. Platelet-Rich Plasma Therapy)“, – pasakoja V. Mažutavičius.

Regeneracinės medicinos specialisto teigimu, pacientams, nerimaujantiems dėl sudėtingos operacijos, galimo vartojamų vaistų nuo skausmo šalutinio poveikio ir ilgo reabilitacinio laikotarpio, PRP terapija yra puikus pasirinkimas, tačiau visas savo abejones arba rūpesčius gydytojas rekomenduoja pirmiausiai aptarti su kvalifikuotu medicinos specialistu ir remtis tik patikimais šaltiniais.

Saugus ir natūralus gydymas

Gydytojas ortopedas traumatologas V. Mažutavičius teigia, kad trombocitais praturtintos plazmos terapija yra ne tik natūralus, inovatyvus, bet ir itin saugus gydymo metodas. „PRP terapijos metu naudojamas paties paciento kraujas, kuris biologiškai labai gerai suderinamas, todėl sumažėja alerginių reakcijų tikimybė ir infekcijų rizika. Be to, lyginant su operacija, PRP injekcijos mažiau invazyvios, todėl patiriama mažesnė trauma ir pacientai gali greičiau grįžti prie kasdieninės veiklos“, – apie trombocitais praturtintos plazmos injekcijų privalumus pasakoja V. Mažutavičius.

PRP procedūros metu paimamas paciento kraujas, tuomet jį centrifuguojant atskiriamas trombocitais turtingas plazmos koncentratas. Jį kvalifikuotas specialistas suleidžia į pažaidos vietą. Gydytojas paaiškina, jog, susižeidus raumenį, sausgyslę, raiščius ar sąnarį, toje vietoje suaktyvėja natūrali organizmo apsaugos funkcija, pradeda kauptis kraujyje esantys trombocitai. Šie organizme atlieka unikalią funkciją – dalyvauja kraujo krešėjimo ir pažeistų audinių regeneracijos procesuose.

„PRP terapijos metu išnaudojamas organizmo gijimo potencialas. Patekę į pažeistą vietą trombocitai aktyvuojasi, išskiria chemines medžiagas, kurios pritraukia kitas kraujo ląsteles, ir tokiu būdu padeda sumažinti uždegimą, skausmingumą ir skatina audinių atsistatymą“, – pasakoja gyd. Vytautas Mažutavičius. Tokia procedūra ne tik neskausminga, greita, bet ir gali būti taikoma tiek jauniems, tiek vyresnio amžiaus pacientams.

Naujos perspektyvos kelio sąnario artrozės gydyme

Gyd. ortopedo traumatologo Vytauto Mažutavičiaus teigimu, sąnarių artrozės ir pažeistos kremzlės gydymas sunkus, kadangi kremzlės gebėjimas atsinaujinti yra ribotas dėl kraujagyslių ir nervų trūkumo. „Įvairūs tradicinės medicinos gydymo būdai plačiai prieinami, tačiau nė vienas negali sustabdyti ligos progresavimo ar atkurti pažeistos kremzlės. Gera žinia, naujausios metaanalizės ir sisteminės apžvalgos parodė, kad gydymas PRP injekcijomis gali pagerinti pacientų, sergančių kelio sąnario artroze, klinikinius rezultatus“, – teigia gydytojas.

„Trombocitų plazmos injekcijos potencialas pagrįstas gausiu anabolinių augimo faktorių ir priešuždegiminių citokinų kiekiu trombocituose, kurie skatina ląstelių proliferaciją, migraciją, diferenciaciją, angiogenezę ir tarpląstelinės matricos sintezę. Dėl šios priežasties trombocitais praturtinta plazma gali pakeisti osteoartrito aplinką sąnaryje ir veiksmingai skatinti regeneraciją“, – teigia specialistas.

2022 m. Europos sporto traumatologijos draugija (ESSKA) konsensuso metu pateikė PRP procedūros naudos ir efektyvumo gaires. „Klinikinių studijų metu nustatyta, kad PRP procedūra ženkliai palengvina osteoartrito simptomus, neturi toksiškumo kremzlėms ir veikia ilgiau, lyginant su kortikosteroidų ar hialurono rūgšties injekcijomis“, – pasakoja V. Mažutavičius.

PRP injekcijos sprendžia esamas problemas

Pasak gyd. V. Mažutavičiaus, plačiai paplitusi klaidinga nuomonė, kad norimiems rezultatams pasiekti pakanka vienos injekcijos. „Dažniausiai pacientai į gydytojus kreipiasi vejami sąnarių skausmo, kadangi vienas iš dažniausių ir labiausiai pastebimų PRP terapijos rezultatų – skausmo sumažėjimas“, – teigia gydytojas. Anot specialisto, PRP injekcijos ne tik padeda palengvinti skausmingumą sąnariuose, bet ir veiksmingai gydo tiek lengvus, tiek itin sunkius ortopedinės kilmės susirgimus bei traumas.

„Pacientams dažniausiai taikomas 2-5 PRP injekcijų kursas, kuris skatina ilgalaikį audinių gijimą ir regeneraciją, todėl trombocitų plazmos injekcijų poveikis užtrunka ilgiau – kitaip nei, pavyzdžiui, hialurono injekcijos. Šios injekcijos padeda sutepti ir sušvelninti sąnarius, sumažinti trintį tarp sąnarių ir malšinti skausmą, po jų pagerėjimas jaučiamas iš karto ir įprastai trunka kelis mėnesius. Deja, hialurono injekcijos nesprendžia pirminės problemos“, – akcentuoja gydytojas ir priduria, kad maksimaliam rezultatui pasiekti dažnai šios dvi terapijos derinamos tarpusavyje.

PRP terapija rekomenduojama pacientams, turintiems kelio raiščių, sausgyslių ir raumenų, rotatoriaus manžetės pažeidimus, „bėgiko kelį“, kaulų lūžių, Achilo sausgyslės uždegimą arba degeneraciją, lėtinį sąnarių skausmą, perkrovos sužalojimus, kulno ataugas, lėtai gyjančias žaizdas ar išopėjimus, kitas kelio, klubo ar peties sąnarių ligas.

Pranešimą paskelbė: Lina Pangonė, UAB „Bonameda“

Gydytojas paneigia mitus apie trombocitais praturtintos plazmos injekcijas į sąnarius


Gydytojas paneigia mitus apie trombocitais praturtintos plazmos injekcijas į sąnarius


Gydytojas paneigia mitus apie trombocitais praturtintos plazmos injekcijas į sąnarius


Gydytojas paneigia mitus apie trombocitais praturtintos plazmos injekcijas į sąnarius


Gydytojas paneigia mitus apie trombocitais praturtintos plazmos injekcijas į sąnarius

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą