Studijos - Karjera

Geriausias visuomeninis objektas šalyje – Tarptautinės Amerikos mokyklos Vilniuje pastatas

Tarptautinės Amerikos mokyklos Vilniuje pastatas pripažintas geriausiu 2022 metais šalyje pastatytu visuomeniniu objektu.

Tai šiandien (gruodžio 6 d.) paskelbė Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija su Darnios plėtros akademija ir Tarptautinei Amerikos mokyklai Vilniuje (AISV) įteikė pagrindinį metų prizą – apdovanojimą „Už darnią plėtrą“.

AISV direktorius pabrėžia, kad mokykla yra daug daugiau nei pamokos, tai – ir patirtis mokyklos erdvėse. „Šiuolaikiniai mokiniai yra labai smalsūs, jie nori suprasti supančio pasaulio daugiasluoksniškumą. Todėl stengiamės, kad tai atspindėtų ir fizinėje mokyklos struktūroje, kurioje pakaktų erdvių, kur mokiniai gali nevaržomai tyrinėti, kurti ir bendradarbiauti“, – sako AISV direktorius Stephane Ruz.

Šalia sostinės Pavilnių regioninio parko įsikūręs naujasis AISV mokyklos pastatas yra tarsi „riba“ iš judraus, triukšmingo miesto į ramią gamtos aplinką. Pasak architektų komandos vadovo Lino Naujokaičio, pastato sėkmę lėmė nestandartinis užsakovas ir nestandartinė bendruomenė, kuriai jis buvo projektuojamas.

„Tarptautinės Amerikos mokyklos Vilniuje bendruomenė naujam pastatui kėlė tokius reikalavimus, kurie nebūdingi mūsų bendrojo lavinimo mokykloms ar darželiams, – sako L. Naujokaitis. – Pavyzdžiui, šiame pastate itin aukšti saugumo reikalavimai – stiklo naudojimas, kontūrų apsauga ir kt. Klasės yra mažesnio dydžio – kompaktiškos, kamerinės, pritaikytos artimam, projektiniam mokymuisi, o jų išdėstymas bei permatomumas atspindi, kad pati bendruomenė ir mokymo metodika yra žymiai atviresnė, labiau matoma“.

Anot jo, projektuojant pastatą buvo iškelta itin svarbi funkcinė, architektūrinė ir erdvinė idėja, kad visa mokykla turi būti daugiafunkcinis veikiantis organizmas.

„Todėl šioje mokykloje „dirba“ visos erdvės: koridoriai, biblioteka, kavinė, mažųjų vaikų grupės – patalpos gali būti transformuojamos, pritaikomos ir renginiams. Visos palangės mokykloje yra sėdimos – jose gausu ergonominių sprendimų, pavyzdžiui, palangėse suformuotos lentynėlės, kur gali tilpti knygos ir kt.“, – pasakoja L. Naujokaitis.

Pasak architekto, ir žavesio šiam mokyklos pastatui suteikė, ir iššūkių kėlė tai, kad sklypas yra tarp nuostabios Pavilnių regioninio parko gamtos ir judriosios Batoro gatvės.

„Dėl šalia esančios gatvės-magistralės pastate itin didelį dėmesį skyrėme apsaugai nuo triukšmo ir taršos. Akustiniai sprendimai mokyklos viduje – pačios aukščiausios kokybės: vaikštai patalpose ir nejauti tos gatvės“, – aiškina L. Naujokaitis. 

U formos mokyklos pastatas suskaidytas į tris kintančio aukščio ir dydžio tūrius su šlaitiniais stogais, šie tūriai apjungiami bendrų erdvių sistema aplink vidinį mokyklos kiemą, kuris susijungia su parko žaluma. Rytinėje mokyklos sklypo dalyje įrengtos sporto ir žaidimų aikštelės, terasa, lauko amfiteatras vaikų poilsiui ir edukacijai gamtoje. Mokyklos terasos turi tiesioginį ryšį su parko teritorija, kurioje vaikai gali tęsti pažintį su gamta. 

„Pasisekė išnaudoti gamtinius privalumus: suformavome kiemą, per kurį patenkame į mokyklos vestibiulį, o visas išorinis U formos pastato kontūras žiūri į gamtą. Kiekviena klasė turi langus į gamtą, moksleiviai gali stebėti, kaip ji keičiasi. Taip pat klasės turi didelius langus į koridorių, kartu ir į kiemą. Tokiu būdu parko ir miesto pusės apsijungia. Tai sukuria pastato permatomumo efektą. Mokyklos pastate esančius žmones iš visų pusių pasiekia dienos šviesa ir gamtos vaizdai, tokiame erdviniame komforte žmogui sudarytos puikios sąlygos mokytis, suvokti daugiau dalykų“, – vaizdą piešia architektas L. Naujokaitis.

Šiame pastate įsikūrusi pradinė AISV mokykla. Jos vadovės Robin MacArthur  teigimu, mokytojai ir vaikai tai pat džiaugiasi, kad mokykla yra šalia regioninio parko, tai sudaro puikias sąlygas ir džiaugtis gamta, ir  tyrinėti šalia esančia ekosistemą.

Anot architekto, unikalius pastato erdvių sprendimus lėmė palyginus nedidelis mokyklos sklypas ir regioninio parko teritorijai taikomi aukščio, užstatymo intensyvumo bei tankio ribojimai.

„Dėl to fizinės galimybės, projektuojant šį pastatą, buvo gana ribotos. Bet mokyklos noras turėti daugiau patalpų paskatino rasti nestandartinius sprendimus. Dėl to čia yra siaurėjančių, platėjančių, aukštėjančių, žemėjančių erdvių. Du mokyklos aukštus, sporto salę, iškasėme 5,5 metrų po žeme, nes negalėjome viršyti 12 metrų aukščio apribojimo. Sprendimas – brangesnis, bet iškart pasiteisino: salė lengvai pritaikoma įvairiems renginiams, beje, ir lengvai transformuojama į slėptuvę nelaimės atveju“, – dalinasi architektas L. Naujokaitis.

Dabartinis pastato projektas palieka galimybę mokyklos komplekso tąsai rytų kryptimi. Pastato infrastruktūrai pagerinti taip pat buvo rekonstruota Srovės gatvė: įrengtos automobilių parkavimo vietos su žaliaisiais plotais ir dviračių taku.

„Šiuolaikinis išsilavinimas neįsivaizduojamas be įkvepiančios mokymuisi, tvarios aplinkos. Džiaugiuosi, kad bendromis pastangomis pavyko išspręsti klausimus, kaip suderinti Pavilnių regioninio parko ir judrios sankryžos kaimynystę: pro AISV klasių langus moja pušys, o neseniai baigta tobulinti susisiekimo infrastruktūra leidžia saugiai pasiekti mokyklą visais būdais, žinoma, ir pėsčiomis ar dviračiu. Šiuo metu AISV yra sertifikuojama pagal tarptautinius BREEAM tvarumo standartus – neabejoju, kad ji nusipelnė aukščiausių tvarumo įvertinimų, tad netrukus galės jais didžiuotis, – sako mokyklos statybas valdžiusios įmonių grupės „Be Live”  generalinis direktorius Darius Kvedaras.

„Už darnią plėtrą“ apdovanotojo AISV mokyklos pastato autoriai – generaliniai projektuotojai ir architektai: Linas Naujokaitis, Eglė Naujokaitytė, Alicija Grigūnienė, Airė Žaunerovaitė, Urtė Aidukienė ir Darius Varanavičius iš bendrovės „Formatas A1”. Statybų valdytojas – įmonių grupė – „Be Live”, generalinis rangovas – „Conres LT“.

Konkursą „Už darnią plėtrą 2023“ Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) ir Darnios plėtros akademija organizuoja jau 16-tąjį kartą. Konkurse dalyvaujančius projektus vertino kompetentinga 10 narių komisija: mokslininkai, inžinieriai, energetikos, statybos specialistai, ekonomistai, architektai, urbanistai ir žiniasklaidos atstovai, kurie ne tik skaitė projektų parašymus, bet ir rudenį aplankė visus konkurse dalyvaujančius projektus.

Ne pelno siekianti organizacija AISV yra pirmoji tarptautinė mokykla Lietuvoje, šiemet švenčianti 30 metų jubiliejų. Nuo 2013 metų AISV ugdo pagal Tarptautinio bakalaureato programą, puoselėja įtraukiojo ugdymo kultūrą. Beveik pusė mokykloje besimokančių vaikų – Lietuvos piliečiai, kurie turi unikalią galimybę anglų kalba mokytis kartu su bendraamžiais iš daugiau nei 30 šalių. AISV mokyklai suteikta dviejų tarptautinių organizacijų (CIS ir NEASC) akreditacija, rodanti aukštą mokymo kokybės lygį.

Trumpą generalinio rangovo filmuką apie „Už darnią plėtrą“ apdovanotą AISV mokyklos pastatą galima pasižiūrėti čia:

https://www.youtube.com/watch?v=6CVUDu81uic.

Pranešimą paskelbė: Vilma Venckutonytė, –

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą