Laisvalaikis

Gendantys buitiniai elektros prietaisai – per pastaruosius metus nuostolių sumos augo dvigubai

Vasaros sezonui artėjant link pabaigos, draudikai pastebi, kad kasmet sparčiai auga nelaimės dėl elektros svyravimų, kai šimtatūkstantinius nuostolius atneša sugedę elektros prietaisai namuose. „Lietuvos draudimo“ duomenimis, vien per pusę rugpjūčio mėnesio nuostoliai buvo įvertinti daugiau nei 66 tūkst. eurų sumai.

Sumos paaugo dvigubai

Dažniausiai namų ir buities prietaisai nukenčia dėl elektros įtampos, o tai suvaldyti išties sunku. Tokio tipo žalos buityje yra sunkiai nuspėjamos, tačiau kainuoja daug ir vis dažnėja. Tiesa yra sukurti tam tikri prevenciniai prietaisai, bet žmonės, mažesnės įmonės sutaupo, todėl daugiau nukenčia.

„Palyginome paskutinių trejų metų skaičius ir pastebėjome, kad augimas išties nemažas. Žvelgiant į sausio-liepos skaičius matome, kad 2019 metais žalų dėl elektros įtampų svyravimo būta virš 1200, 2020 metais tuo pačiu laikotarpiu – daugiau nei 1550, o šiemet nuo metų pradžios iki liepos mėnesio galo jau fiksavome daugiau nei 2050 nuostolių, – skaičiais dalinasi Artūras Juodeikis, „Lietuvos draudimo“ Operacijų departamento vadovas.

Ekspertas teigia, kad ne tik nelaimingų nutikimų skaičiai, bet ir žalų sumos ženkliai auga.

„Žvelgiant į tą patį sausio-liepos mėnesių laikotarpį, nuo 2019 metų iki dabar žalų suma augo net du kartus. Už šį laikotarpį prieš trejus metus buvo išmokėta beveik 380 tūkst. eurų suma, o šiemet – beveik 760 tūkst. eurų. Tai išties įspūdingas augimas“, – sako Artūras Juodeikis.

Svarbi gamta ir techninės priežastys

Energetikos bendrovės „Elektrum Lietuva“ Rinkodaros ir produktų vystymo vadovė Neringa Petrauskienė teigia, kad išties neįmanoma numatyti tokių nuostolių, o nuo jų apsaugoti gali tik draudimas.

„Elektros tiekimo sutrikimus gali lemti gamtos veiksniai arba techninės priežastys. Pavyzdžiui, gedimai tinkle, kabelių pažeidimai. Elektros srovės netolygumo, kuris pasiekia būstus, neatlaiko įvairūs prietaisai – kompiuteriai, šaldytuvai, skalbimo mašinos, indaplovės. Dar didesnių nuostolių atneša sugedę vandens šildytuvai, katilai, kondicionieriai, taip pat apsaugos, priešgaisrinės, signalizacijos sistemos“, – vardija Neringa Petrauskienė.

Vasarą – nelaimingų nutikimų bumas

„Lietuvos draudimo“ ekspertas pabrėžia, jog daugiausiai žalų nutinka būtent vasarą. Anot jo, pernai net 55 proc. visų 2020 metų žalų buvo nutikusios vasaros sezono metu.

„Šiemet dar anksti skaičiuoti šiuos skaičius, bet kol kas vasara tikrai išsiskiria savo žalų skaičiais, kurie siekia jau beveik tūkstantį“, – sako ekspertas.

„Elektrum Lietuva“ atstovė priduria, kad išties būtent vasarą kyla daugiau nelaimingų nutikimų, kai genda elektros prietaisai namuose, nes šiltajam sezonui būdingi permainingi orai, o taip pat vis populiarėja oro kondicionavimo priemonės buityje.

„Audrų, liūčių, škvalų metu dažnai sutrinka elektros tiekimas. Siautėjanti gamta kėsinasi ir į mūsų turtą, taigi būtent dėl susidariusių viršįtampių svyravimų pažeidžiami elektriniai buities prietaisai. Ši vasara dar ir išsiskyrė ypatingai karštomis savaitėmis. Kaitra augino elektros vartojimą – gyventojai masiškai pirko vėsinimo įrangą, ne visada teisingai ją diegė ir tokiu būdu augo nelaimingų nutikimų skaičius, susijęs su viršįtampiais“, – pasakoja Neringa Petrauskienė.  

Vienas nuostolis siekia ir 16 tūkst. eurų

Artūras Juodeikis pasakoja, kad didžiausius nuostolius skaičiuoja sugedus buitinei technikai, nepertraukiamo maitinimo šaltiniams, šildymo katilams, signalizacijai.

„Šiais metais didžiausia žala buvo fiksuota dėl elektros įtampos, kai sugedo buitinė technika – suma vienam žmogui siekė beveik 16 tūkst. eurų. Dar vienas pavyzdys – dėl žaibo nebeveikė šildymo katilas, elektrinės, pastato signalizacija, apsaugos kameros, vartų automatika – nuostolio suma siekė 7 tūkst. eurų sumą“, – vardija Artūras Juodeikis.

Tiek „Lietuvos draudimo“, tiek ir „Elektrum Lietuva“ atstovai sutaria, jog būtent dėl to, kad elektra naudojasi visi šalies gyventojai, o apsisaugojimui nuo nelaimingų nutikimų praktinių patarimų nelabai ir yra – šios dvi bendrovės metų pradžioje pradėjo bendradarbiavimą, siūlant draudimą konkrečiai nuo viršįtampių ir kvalifikuotą pagalbą nuo netikėtai įvykusių elektros instaliacijų gedimų.

„Lietuvos draudimas“ yra didžiausia draudimo bendrovė šalyje, savo paslaugas teikianti daugiau nei 588 tūkstančiams privačių ir verslo klientų. Bendrovė užima didžiausią ne gyvybės draudimo rinkos dalį šalyje ir turi daugiau nei 1000 darbuotojų komandą visoje Lietuvoje. „Lietuvos draudimas“ yra ne kartą pripažintas Geriausiu darbdaviu Baltijos šalyse.

„Elektrum Lietuva“ yra didžiausios Baltijos šalyse elektros gamintojos „Latvenergo“ (Latvija) antrinė įmonė. Įmonių grupė pagamina daugiausiai žaliosios energijos Baltijos šalyse, o Europoje patenka į TOP3 „žaliausių“ gamintojų sąrašą. Bendrovė „Elektrum Lietuva“ šiuo metu tiekia elektrą daugiau nei 10000 įmonių, savo elektros tiekėju įmonę pasirinko daugiau nei 26,5 tūkst. namų ūkių, įmonė tiekia dujas beveik 500 bendrovių, yra įrengusi virš 600 saulės elektrinių bei 1,5 megavatų (MW) galingumo 1 mln. eurų vertės saulės parką pajūryje.

Pranešimą paskelbė: Paulina Urbelytė, Agentūra 1323 (UAB Trylika-dvidešimt trys)

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą