Gamta ir gyvūnai

Gėlių ekspertė pataria, kaip vasarą pasirūpinti orchidėjomis

Gaivinančia žaluma ir spalvingais žiedais džiuginančios kambarinės gėlės padeda sukurti jaukumą namuose ir biuruose. Jei norite, kad augalai būtų sveiki, ilgai žaliuotų ir žydėtų, reikia žinoti kaip tinkamai juos prižiūrėti. Studijos „Orchidėjos“ įkūrėja Skaistė Pranaitė teigia, kad šiltuoju sezonu kambarinių gėlių priežiūrai reikėtų skirti daugiau dėmesio ir pataria, kaip jomis pasirūpinti.

Pasak Ernestos Dapkienės, „Maximos“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorės, per praėjusius metus žmonės įsigijo apie pusantro milijono kambarinių gėlių.

„Asortimente visuomet turime įvairiausių kambarinių gėlių vazonuose – tiek lapinių augalų kaip palmės ar paparčiai, tiek ir įvairių žydinčių gėlių iš kurių vienos populiariausių yra orchidėjos. Įdomu tai, jog orchidėjas galima vadinti sezonine gėle, mat būtent balandžio-gegužės mėnesiais pastebimai išauga susidomėjimas šiais augalai ir jų pardavimai pasiekia piką“, – pasakoja E. Dapkienė.    

Orchidėjas įsimylėjusi gėlių ekspertė S. Pranaitė sako, kad tai –  nuostabi gėlė, kuri iš visų kambarinių augalų žydi ilgiausiai bei išsiskiria pačia didžiausia žiedų ir rūšių įvairove, todėl simpatija orchidėjoms niekada neblėsta, žmonės jas mielai perka visus metus.

Daugiau šviesos, vandens ir maisto

„Jeigu įsigijote arba gavote dovanų žydinčią orchidėją, ją reikia dažniau laistyti – tuomet žiedai išsilaikys ilgiau. Nežydinti orchidėja be vandens gali ištverti ilgesnį laiką. Beje, ši taisyklė galioja visiems augalams. Žiedai reikalauja daugiau maistinių medžiagų, šviesos ir vandens, todėl žydinčiu augalu reikia rūpintis intensyviau, rasti vietą, kur jis gaus daugiau natūralios šviesos“, – teigia ekspertė.

Tuo pačiu ji pažymi, kad šiltuoju laikotarpiu daugiau dėmesio reikia skirti visiems augalams – jie atgyja, tampa aktyvesni, suvartoja daugiau vandens bei maistinių medžiagų nei vėsiuoju periodu, tad laistyti ir tręšti kambarines gėles reikia dažniau. Tik svarbu nepersistengti – augalai taip pat blogai jausis tiek nuo vandens trūkumo, tiek nuo jo pertekliaus.

„Dažniausia klaida augalų priežiūroje – aklai laikytis pačių sugalvotų ar kažkur išgirstų taisyklių. Pavyzdžiui, laistyti kartą per savaitę. Augalai yra gyvi, kiekvienas turi savų poreikių, reaguoja į aplinkos sąlygas. Kambarinės gėlės, kurių lapai yra storesni, mėsingesni, savyje natūraliai turi drėgmės rezervus, tad tokius augalus reikėtų laistyti rečiau. Prižiūrint augalus labai praverčia drėgnomačiai, kurie parodo, kada gruntas drėgnas, o kada jau sausas“, – pasakoja ekspertė.

Ji teigia, kad augalai ir patys parodo, jog sąlygos jiems tapo netinkamos – drėgmės perteklių išduoda ant lapų atsiradusios rudos dėmės, įvairūs pagelsvėjimai, parusvėjimai, taip pat nudžiūvę stiebai ar lapai.

Žydėjimą galima paskatinti

S. Pranaitė pasakoja, kad teisingai prižiūrint orchidėjas, jų žiedais galima džiaugtis visus metus. Šių gėlių žydėjimą galima paskatinti nesudėtinga gudrybe, kurią žino daugelis orchidėjų mylėtojų.

„Augalas turi jausti temperatūros kaitą – skersvėjis gali nepatikti nebent žiedams, bet ne pačiam augalui. Temperatūros pokyčiai skatina žiedynų formavimąsi – jei dienos metu kambaryje būna apie 20 laipsnių šilumos, idealu būtų, jei nakties metu gėlę perneštumėte ten, kur temperatūra siekia 15 laipsnių šilumos.  Šie augalai gali pakęsti ir žemą temperatūrą, tačiau tada jų gruntas neturi būti drėgnas“, – pasakoja S. Pranaitė.

Ekspertė pataria, kad vazonus orchidėjoms galima rinktis pagal savo įnorius, tačiau gruntas turėtų būti specialiai skirtas orchidėjoms, mat jų šaknys reikalauja ne tik drėgmės, bet ir pakankamai oro. Būtent todėl įprastas kambarinėms gėlėms skirtas substratas nėra tinkamas orchidėjoms. Phalaenopsis rūšies orchidėjos į gėlių parduotuves atkeliauja specialiuose perregimuose vazonėliuose, nes jų šaknys vykdo fotosintezę ir keičia spalvą iš pilkos į žalią, priklausomai nuo drėgmės lygio – jei šaknys žalios, laistyti nereikia. Tačiau perregimą vazonėlį galima įdėti į paprastą vazoną – tai netrukdys augalui augti.

Gėlės nemėgsta „degintis“

Gėlių studijos įkūrėja priduria, kad vasarą nereikėtų laikyti orchidėjų tiesioginiuose saulės spinduliuose, nes saulė blukina žiedus, skatina juos greičiau peržydėti. Kita vertus, tai aktualu daugeliui kambarinių augalų, net ir nežydinčių – visiems reikia šviesos, bet tiesioginiai saulės spinduliai gali sužaloti.

„Jeigu planuojate išvykti ilgesniam laikui, nereikėtų palikti augalų ant palangių. Geriau visus patraukti į kambario vidurį bei užtraukti užuolaidas, kad patalpa mažiau įkaistų. Gaudami mažiau šviesos, augalai lengviau išgyvens vandens trūkumą jūsų atostogų metu“, – pataria S. Pranaitė.

Apie prekybos tinklą „Maxima“

Tradicinės lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ stiprybės – mažos kainos ir platus, ypač lietuviškų prekių, pasirinkimas. Tinklą valdanti bendrovė „Maxima LT“ yra didžiausia lietuviško kapitalo įmonė, viena didžiausių mokesčių mokėtojų bei didžiausia darbo vietų kūrėja šalyje. Šiuo metu Lietuvoje veikia daugiau nei pustrečio šimto „Maximos“ parduotuvių, kuriose dirba apie 13 tūkst. darbuotojų ir kasdien apsilanko daugiau nei 400 tūkst. klientų.

Pranešimą paskelbė: Rūta Pastarnokienė, UAB „Fabula ir partneriai”

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą