Studijos - Karjera

Finansinio raštingumo galima išmokti ir iš kino: 9 filmai, kurie išmokys, kaip reikia elgtis su pinigais

Artėjant mokslo metų pradžiai, moksleiviai smailina pieštukus ir ruošia kuprines mokyklai. Visgi ne tik mokykloje jie gali išmokti ateičiai reikalingų žinių – tradicinę edukacinę programą veiksmingai papildyti gali ir filmai. Tai ypač naudingas įrankis, galintis pamokyti vaikus finansinio raštingumo ir padėti įsisavinti esmines pamokas apie pinigų valdymą, biudžeto sudarymą ir ekonomines koncepcijas, o svarbiausia, kad visa tai padaryti galima visai šeimai besimėgaujant įdomia istorija ekrane. Todėl finansų ekspertė pataria, kokius filmus įsitraukti į rudenį laukiančių šeimos vakarų su kinu programą.

„Tyrimai rodo, kad finansinio raštingumo problema Lietuvoje išlieka – tiek tarp suaugusiųjų, tiek tarp jaunimo. Tyrimas atskleidė ir tai, kad daugiau nei penktadalis respondentų – 21,8 proc. – teigė, jog jie nėra užtikrinti savo žiniomis apie finansinius produktus ir paslaugas. Finansų žinios yra svarbios visą gyvenimą, tad geriausia pradėti nuo mažens ir kaupti žinių bagažą – tai jums pagelbės visose gyvenimo situacijose. O mūsų vaikus galima lengvai sudominti finansų pasauliu per jį nušviečiančius filmus, tai bus pramoga ir naudingas užsiėmimas visai šeimai“, – sako skaitmeninių finansinių paslaugų platformos „Creditea“ klientų patirties valdymo vadovė Donata Stoškuvienė.

Šį prekės ženklą valdančios tarptautinės finansų grupės „IPF Digital“ užsakymu šiemet atlikta Lietuvos gyventojų apklausa atskleidė, kad didelė gyventojų dalis neturėtų pakankamai santaupų, jeigu prarastų pagrindinį pajamų šaltinį. Tyrimo duomenimis, 22 proc. gyventojų neturėtų pakankamai santaupų artimiausiems 3 mėnesiams, o net 40 proc. gyventojų – artimiausiems 6 mėnesiams.

Anot D. Stoškuvienės, išlaidas planuoti ir didinti finansinį raštingumą svarbu visai šeimai, ypač artėjant naujų mokslo metų pradžiai. Pasak jos, norint smagiai praleisti vakarą su šeima, galima pažiūrėti vieną iš rekomenduojamų filmų ir taip visa šeima įgis naudingų žinių ir įgūdžių – tiek finansų valdymo, tiek motyvacijos ar verslumo.

Ką žiūrėti?

1. „The Founder“ (2016)

Filme „The Founder“ yra pasakojama apie Rėjų Kroką, sunkiai besiverčiantį pardavėją, tapusį „McDonald’s“ savininku. Rėjus išplėtė „McDonald’s“ restoranų tinklą ir sukūrė verslo imperiją. Filmas moko žiūrovus atidžiai derėtis dėl sutarčių. Gerai parengtos teisinės sutartys gali būti naudojamos kaip apsaugos priemonės ir padidina konkurencinį pranašumą. Filme nagrinėjama istorija, kaip nutiko, kad broliams McDonaldams, vieno didžiausių pasaulinių restoranų tinklų įkūrėjams, buvo teisiškai uždrausta naudoti savo pavardę restorano iškabose.

2. „The Big Short“ (2015)

Filmas pasakoja apie 2007–2008 metų nekilnojamojo turto rinkos sukurtą finansinę krizę, taip pat analizuoja jos priežastis. Filmas atskleidžia, kad godžių žmonių kurta nevaržoma sistema gali žlugdyti visus. Žiūrovai iš filmo gali išmokti, kaip svarbu suprasti, kas skatina ir lemia rinkos elgesį.

3. „Moneyball“ (2011)

„Moneyball“ – tai sporto drama, kuri pasakoja apie „Oakland Athletics“ generalinio direktoriaus sėkmės istoriją. Daugiausia dėmesio filme skiriama išminties, kūrybiškumo ir technologijų panaudojimui, siekiant apskaičiuoti biudžetą ir investuoti pinigus. Filme nugalima klastinga sistema ir iškeliamas žmogiškumas. Žiūrovai skatinami nenuvertinti statistikos ir yra mokomi, kaip duomenų analizė gali duoti finansinės naudos.

4. „The Social Network“ (2010)

Filme „The Social Network“ pasakojama, kaip Markas Zuckerbergas įkūrė socialinį tinklą „Facebook“, taip pat nagrinėjama šios programėlės tamsesnė pusė, jos teisinės komplikacijos. Nors filme vaizduojami įdomūs verslumo spektrai, taip pat parodoma, kad siekdamas vien tik aukštesnio statuso žmogus gali likti izoliuotas, susigadinti savo santykius su kitais. Filme M. Zuckerbergas sulaukia finansinės sėkmės, tačiau praranda artimus žmones. Filmas moko, kad svarbu suderinti kūrybiškumą ir ambicijas su asmeniniu gyvenimu, siekiant uždirbti pelno.

5. „Confessions of a Shopaholic“ (2009)

Filme „Confessions of a Shopaholic“ Rebeka Blumvud yra mados žurnalistė, gyvenanti Niujorke. Nors mergina turi gerą skonį, ji išleidžia pernelyg daug pinigų drabužiams bei batams, prisikaupia skolų. Romantinėje komedijoje yra pašiepiamas materializmas bei neatsakingas elgesys su pinigais. Filme pabrėžiama, kad laimė ne visada ateina perkant naujus daiktus, ypač kai negali sau to leisti, ir kad reikia atsakingai leisti pinigus.

6. „Ocean’s Eleven“ (2001)

„Ocean’s Eleven“ – filme pasakojama apie veikėją Danį Oušeną kuris suburia komandą ir pavagia 150 mln. dolerių iš trijų Las Vegaso kazino. Jam ir kitiems komandos nariams rūpi tik pelnas, filme atskleidžiama tamsioji godumo bei rizikos pusė. Žiūrovai gali išmokti, kad nors pinigai ir labai vilioja, jų turint per daug, gali atsirasti ir tuštumo jausmas. 

7. „Jerry Maguire“ (1996)

Šioje lengvabūdiškoje romantinėje sporto komedijoje aktorius Tomas Cruise‘as vaidina Džerį Magvairą, sporto agentą, kuris atsiduria žemiausiame karjeros taške. Džeris išsako savo rūpestį dėl žaidėjų fizinės bei psichinės gerovės ir teikia tam pirmenybę, užuot siekęs kompanijos pelno, tačiau yra atleidžiamas iš darbo. Tuomet Džeris įsteigia kompaniją, turėdamas tik vieną klientą. Tačiau jis supranta žmogiškųjų ryšių bei nuoširdžių santykių svarbą ir atranda savąją sėkmę. Filmas rodo, kad ambicijos, skatinamos nuoširdžių ketinimų, gali ne tik sukrauti turtus, bet ir teikti pasitenkinimo.

8. „Parasite“ (2019)

Filme „Parasite“ yra vaizduojamas sudėtingos Kimų šeimos gyvenimas. Skurdžiai gyvenanti korėjiečių šeima diena iš dienos stengiasi pagerinti savo buitį, tačiau jiems nesiseka. Galiausiai situacija pasikeičia, kai netikėtai atsiveria galimybė rasti naują darbą. Filme, be makabriškų elementų, pabrėžiama ir tai, kad šeima turi būti vieninga, siekdama savo finansinių ar kitų tikslų. 

9. „The Pursuit of Happyness“ (2006)

Filmo herojus Christopheris Gardneris pardavinėja nešiojamuosius kaulų tankumo skenerius, kuriuos įsigijo išleidęs visas gyvenimo santaupas. Herojus, likęs vienas su sūnumi, nusprendžia atlikti stažuotę finansų brokerio įmonėje, kad galėtų įgyti patirties ir suteikti sūnui geresnį gyvenimą. Žiūrovai seka jo kelionę – nuo buvimo benamiu iki sunkiai pasiektos sėkmės. Filmas skatina žiūrovus būti atkaklius, taip pat diskutuoti apie finansus su savo antrąja puse.

Pranešimą paskelbė: Aistė Jauraitė, UAB Headline agency

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą