Laisvalaikis

Festivalis „Mes – Ukraina`22“ kviečia pažinti ukrainiečių dramaturgiją

Birželio 28 – 29 dienomis Vilniuje vyks Lietuvos rusų dramos teatro dramaturgijos festivalis „Mes – Ukraina`22“. Festivalio metu žiūrovai turės išskirtinę galimybę pamatyti režisierių Viktoro Marvino, Julijos Aug ir Ramunės Kudzmanaitės pasirinktų ukrainiečių pjesių spektaklių eskizus, dalyvauti apskrito stalo diskusijose, pasiklausyti paskaitų apie Ukrainos teatrą ir išvysti į festivalio “Off” programą įtrauktus režisierių Manto Jančiausko ir Andriaus Darelos režisuotus performansus ir Maksimo Tuchvatulino – spektaklio eskizą. Galiausiai komisija pristatys eskizą – festivalio nugalėtoją, kuris taps nauju LRDT repertuaro pastatymu. Visi festivalio renginiai – nemokami.

Dar gegužės mėnesį LRDT skelbė spektaklio eskizo konkursą režisieriams ir iki gegužės 10 d. kvietė kūrėjus siūlyti savo idėjas, remiantis vienu iš 20-ties pateiktų klasikinių bei šiuolaikinių ukrainietiškų dramos kūrinių. Gegužės pabaigoje LRDT komisija atrinko ir skelbė 5 įdomiausių idėjų autorius, kurie ir toliau varžysis eskizų konkurse. Dėl nenumatytų aplinkybių du režisieriai, Anna Turlo  ir Oleksii Dorychevskyi, konkurse dalyvauti negalės.

Taigi, festivalio konkursinėje programoje varžysis trys kūrėjai: Viktoras Marvinas – ukrainiečių kilmės režisierius ir aktorius šiuo metu dirbantis Estijos rusų teatre Vene Teater, pasirinkęs dirbti su Annos Jablonskajos pjese „Šeimyninės scenos”, Julija Aug – garsi menininkė–disidentė oponuojanti Rusijos karinei agresijai ir dėl savo pilietinės pozicijos pasitraukusi į Taliną, dirbs su Olego Michailovo pjese „Prisiekusios mergelės ir Ramunė Kudzmanaitė teatro bei kino režisierė iš Vilniaus, kuri eskizų konkurse pristatys Lesios Ukrainkos pjesę „Miško daina. Antrąjį festivalio vakarą, birželio 29 d., komisija išrinks ir pristatys eskizą – festivalio nugalėtoją, kuris taps nauju LRDT repertuaro pastatymu. Komisiją sudaro LRDT meno tarybos nariai.

Konkursinėje festivalio programoje dalyvaujanti teatro ir kino režisierė Ramunė Kudzmanaitė pasakoja, kuo ją patraukė ukrainiečių dramaturgės Lesios Ukrainkos pjesė „Miško daina:

„Pasirinkau Ukrainos klasikės Lesios Ukrainkos pjesę „Miško daina, nes būtent ši pjesė patraukė mane dėl savo „švarumo, nekaltumo ir paprastumo. Joje kalbama apie gamtos ir pasaulio prigimties nekaltumą, tyrumą, švarą. Tai yra tie dalykai, kuriuos šiandien ir pamiršti, jie neegzistuojantys, nes yra sunaikinami žmonių brutalumo, egoizmo, gobšumo.

Tai yra labai panašu ir į dabar vykstantį karą – kita istorija, kiti simboliai, bet nekaltumas naikinamas, – sako R. Kudzmanaitė.

Festivalio metu režisieriai su aktoriais repetuos nepilną savaitę, tačiau režisierė mano, kad ir per trumpą laiką galima sukurti įdomų rezultatą.

„Trumpas laikas yra tik kita forma. Gal nebus tiek daug režisūrinių sprendimų, šviesos, kostiumų, bet eskizas duoda galimybę padaryti pjesės „koncentratą, kuriame per trumpą laiką atsikleis pjesės esmė, personažų charakterių grūdai. Tai labai įdomi teatro meno forma. Auginsime medį nuo šaknų – kiek jis užaus iki premjeros, tiek mes ir parodysim, – teigia R. Kudzmanaitė.

Kitas konkursinės programos dalyvis, ukrainiečių kilmės režisierius Viktoras Marvinas taip pat tikina, jog jo pasirinkta Annos Jablonskajos pjesė „Šeimyninės scenos” yra itin aktuali šiandien:

„Ši pjesė įkrenta į šiandieninį kontekstą pagal tai, kas vyksta. Pjesės veiksmas – nedideliam Rusijos miestelyje, kur žmonės išvyksta kariauti į Ukrainą ; kur jie daro įvairius dalykus, kur jie žudo, vagia bei grįžta namo atsivežę skalbimo mašinas į savo gimtinę. Man kyla klausimai, ne pjesėje, o apskritai, kai prasidėjo žiaurūs įvykiai, kas tai per žmonės, kas tai per aplinka, kad jie pasiekė tokio „nužmogėjimo. O antras klausimas, kas bus, kai šie žmonės sugrįš namo, – sako V. Marvinas.

LRDT vyr. režisieriaus Vladimiro Gurfinkelio teigimu, kiekvieno teatro kūrėjo akyse dėmesys ir parama Ukrainai, jos žmonėms tapo labai svarbūs, todėl kasmetinį festivalį šiemet be abejonės buvo nuspręsta skirti būtent ukrainiečių kūrybai.

„Pastaruoju metu Ukraina tapo tokiu skaudžiu tašku, kad kiekvieno teatro kūrėjo akyse išaugo ukrainiečių literatūros, dramaturgijos ir Ukrainos autorių reikšmė. Inicijuojame projektą „Mes – Ukraina`22, nes norime išgirsti Ukrainos širdį ir savo meninėmis priemonėmis atskleisti šiuos jausmus Lietuvos žiūrovams, – sako V. Gurfinkelis.

LRDT vyr. režisierius Vladimiras Gurfinkelis mano, jog mes gyvename tokiais laikais, kai abejingų žmonių mene negali būti:

„Menininkai turi surasti sąlyčio taškų su pasauliu, jie negali būti abejingi tam, ką priėjo mūsų pasaulis, – teigia V. Gurfinkelis.

Šiemet teatro inicijuojamas projektas „Mes – Ukraina`22“ kviečia tiek režisierius, tiek žiūrovus atrasti pristatomos šalies naująją dramaturgiją ir teatro kultūros reiškinius. Kitais metais LRDT planuojami festivaliai „Mes – Prancūzija, „Mes – Lenkija. Nuo 2022 metų kiekvieną birželio mėnesį LRDT kvies Lietuvos teatro žiūrovus pažvelgti į kultūrą, literatūrą, meną ir teatrą per vis kitos šalies ir jos nacionalinės dramaturgijos prizmę.

Įgyvendinus šį projektą teatro repertuarą kasmet papildys nauji autoriai, nauja estetika, suteikiant ne tik Lietuvos, bet ir kaimyninių šalių – Lenkijos, Latvijos, Ukrainos režisieriams – kūrybinę terpę realizuoti savo meninius siekius ir praplėsti savo kultūrinį akiratį, dirbant su vis kitokios šalies dramos kūriniu.

Visi festivalio renginiai – nemokami.

Su festivalio „Mes – Ukraina22“ programa susipažinti galite čia: https://rusudrama.lt/spektakliai/festivalis-mes–ukraina22

Pranešimą paskelbė: Raminta Paukštytė, Lietuvos rusų dramos teatras

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą