Gamta ir gyvūnai

Europai išsiųstas grafikas dėl dar vieno vėlavimo – renovacijos strategijos

Aplinkos ministerija pranešė Europos Komisijai, kaip ištaisys ES direktyvų dėl energijos sunaudojimo pastatuose pažeidimą. Praėjusį penktadienį aplinkos ministras Simonas Gentvilas pateikė veiksmų planą ir grafiką, pagal kurį pažeidimas bus ištaisytas iki šių metų kovo 31-osios.

Dviejų ES direktyvų – dėl pastatų energinio naudingumo ir energijos vartojimo efektyvumo – įgyvendinimas atsilieka nuo pernai kovo. Lietuva su šiomis dviem vėluoja įgyvendinti šešias aplinkos sektoriaus direktyvas. Skolas paveldėjusiai naujajai Aplinkos ministerijos vadovybei tenka iššūkis suspėti iki šaliai už pažeidimus galimai gresiančių baudų.

„Tačiau mes renovaciją turime spartinti ne dėl Europos reikalavimų, o dėl savo gyventojų kišenės ir klimato kaitos. Nors šiemet įsigaliojo A++ energinio naudingumo klasė naujiems pastatams, vis dėlto didžiąją problemą sudaro 70 proc. šalies pastatų, kurie tebėra D energinio naudingumo klasės“, – atkreipia dėmesį Simonas Gentvilas.

Pažeidimui įgyvendinant su pastatų energiniu  naudingumu susijusias direktyvų nuostatas ištaisyti parengtos Ilgalaikės renovacijos strategijos ankstesnė Vyriausybė dėl užsitęsusių derinimo procedūrų iki Europos Komisijai nurodytos datos – 2020 m. gruodžio 1 d. – nepatvirtino ir pažeidimų nepašalino. Vadinasi, galutinis terminas Lietuvai suėjo likus 11 dienų iki dabartinio ministrų kabineto priesaikos.

2020 m. gruodžio 11 d. patvirtinta naujosios Vyriausybės programa iškėlė ambicingesnius nei parengtajame strategijos projekte numatytus tikslus, todėl jis tikslinamas. Strategijoje atsispindės Vyriausybės siekis renovuoti 1000 daugiabučių per metus. Iki 2030 m. numatoma pasiekti, kad bent 15 proc. visų rangos darbų būtų nukreipti nenaujiems pastatams rekonstruoti. Pirmadienį Būsto energijos taupymo agentūra pranešė, kad skaitmeninami renovacijos projektų administravimo procesai, todėl daugiabučiai bus atnaujinami sparčiau.

Ilgalaikę renovacijos strategiją Vyriausybė ketina patvirtinti kovo mėnesį. Strategija numatys veiksmų gaires, priemones ir pažangos rodiklius, atsižvelgiant į ES tikslą išmetamą šiltnamio dujų kiekį iki 2050 m. sumažinti 80-95 proc., palyginti su 1990 metais. Ji skirta užtikrinti, kad energija viešiesiems ir privatiems pastatams, gyvenamiesiems namams būtų vartojama ypač taupiai, kad būtų sudarytos palankesnės sąlygos esamiems pastatams pertvarkyti į bemaž nulinės energijos pastatus. Pastatai, ypač gyventojų būstas, – vienas pagrindinių energijos vartojimo, šiltnamio dujų ir oro taršos šaltinių.

Be pastatų energinį naudingumą apimančių dviejų ES direktyvų, Lietuva vėluoja įgyvendinti arba į nacionalinę teisę perkelti Miesto nuotekų, Buveinių ir dvi Atliekų direktyvas.

Ministras Simonas Gentvilas sausio 5 d. išsiuntė raštą Europos Komisijai su konkrečiu grafiku, kaip šalindama pažeidimą dėl Buveinių direktyvos iki kitų metų pabaigos Lietuva papildys „Natura 2000“ teritorijų sąrašą.

Pranešimą paskelbė: Regina Kališaitytė, LR aplinkos ministerija

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą