Antradienį Ženevoje (Šveicarija) baigėsi Konvencijos dėl poveikio aplinkai vertinimo tarpvalstybiniame kontekste (Espo konvencijos) aukšto lygio atstovų susitikimas. Toks susitikimas vyko ir praėjusių metų gruodžio mėnesį, tačiau tuomet nepavyko patvirtinti Ženevos deklaracijos ir priimti kai kurių kitų sprendimų. Todėl po metų pertraukos Espo konvencijos šalys susitiko dar kartą.
Šiame susitikime dalyvavo daugiau kaip 140 dalyvių: vyriausybinių institucijų iš 40 valstybių, tarptautinių organizacijų ir nevyriausybinių organizacijų atstovų.
Susitikime buvo patvirtinta Ženevos deklaracija, kurioje ne tik pasisakoma apie poreikį pereiti prie atsinaujinančių energijos išteklių, užtikrinti biologinės įvairovės apsaugą ir siekti klimato kaitos mažinimo tikslų, bet ir pasmerkiami Rusijos Federacijos kariniai veiksmai prieš Ukrainą. Šis karas ne tik sukelia didžiulę žalą Ukrainos gyventojams, aplinkai ir ekonomikai, bet ir daro neigiamą tarpvalstybinį poveikį aplinkai dėl keliamos oro, vandens ir dirvožemio taršos, biologinės įvairovės nykimo. Deklaracijoje pabrėžiama, kad nerimą kelia ir plataus masto branduolinių avarijų rizika dėl karo veiksmų.
Baltarusija prieštaravo, kad Ženevos deklaracijoje liktų nuostatos, susijusios su Rusijos Federacijos karinių veiksmų pasmerkimu, todėl sprendimas priimtas balsuojant. Prieš Ženevos deklaraciją balsavo tik 2 iš 40 šalių.
Primename, kad 2023 m. gruodį buvo patvirtinti Lietuvai labai svarbūs sprendimai: dėl Baltarusijos įsipareigojimų pagal Espo konvenciją neįvykdymo eksploatuojant Baltarusijos atominę elektrinę Astrave ir sprendimas dėl Baltarusijos nacionalinės teisės neatitikties Espo konvencijai.
Sprendimu dėl Baltarusijos AE Espo konvencijos šalys dar kartą vieningai patvirtino Baltarusijos pažeidimus vystant šį projektą, įpareigojo Baltarusiją ateityje tinkamai taikyti šios konvencijos reikalavimus ir konstatavo nepakankamą pažangą vykdant Espo konvencijos Įgyvendinimo komiteto rekomendacijas.
Sprendime dėl Baltarusijos teisės aktų neatitikties ne tik konstatuotas pažeidimas, bet ir pateikiamos rekomendacijos, kokių veiksmų reiktų imtis Baltarusijai, siekiant tinkamai perkelti Espo konvencijos reikalavimus į nacionalinę teisę.
Pranešimą paskelbė: Audris Kutrevičius, LR aplinkos ministerija