Studijos - Karjera

Ekologinė problema LSMU mokslininkes įkvėpė sukurti gelį odos vėžio prevencijai

Praėjusį rudenį Lietuvių inžinierių komanda pristatė inovatyvų plaukiojantį įrenginį̨, galinti surinkti melsvabakterių biomasę Kauno mariose. Šis įrenginys ne tik padeda išspręsti melsvabakterių sankaupų vandens telkiniuose problemą, bet ir įkvėpė naujiems atradimams. LSMU Farmacijos fakulteto mokslininkių komanda kuria fikocianino gelį, mažinantį odos vėžio išsivystymo riziką.

Tyrimus įkvėpė tvarumo paieškos

Melsvabakterių sankaupas pradėjus rinkti specialiu įrenginiu, mokslininkėms Daivai Galinytei ir Prof. Nijolei Savickienei kilo idėja detaliau paanalizuoti melsvabakterėse esantį pigmentą c-fikocianiną.

Idėjos autorės pasakoja, kad pradėjus tirti c-fikocianiną, pastebėtas išskirtinis šios medžiagos poveikis odai. Atlikusi apžvalginį tyrimą̨ apie c-fikocianino išorinio poveikio odai veikimo mechanizmus, komanda įsitikino, kad tai – potenciali gamtines kilmės medžiaga,  pasižyminti priešvėžiniu, antioksidantiniu, priešuždegiminiu bei atstatomuoju poveikiu odai.

Taigi surinkus melsvabakterių perteklių iš vandens telkinių, jį galima tikslingai panaudoti ir taip prisidėti prie vandens ekosistemos gerinimo.

Padėtų užkirsti kelią odos vėžio vystymuisi

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, šiuo metu pasaulyje kasmet užregistruojama nuo 2 iki 3 mln. ne melanomos tipo odos vėžio atvejų, bei 132 tūkst. melanomos odos vėžio atvejų. Vienas iš trijų diagnozuotų vėžio atvejų yra odos vėžys.

LSMU mokslininkės tikisi, kad jų kuriamas produktas galėtų užkirsti kelią odos ikivėžinių darinių formavimuisi ir odos vėžio išsivystymui. Pasak gelio kūrėjų, rinkoje šiuo metu galime rasti nemažai kosmetikos gaminių su augalinėmis medžiagomis, pasižyminčiomis antioksidantiniu, antimelanogeniniu, priešuždegiminiu poveikiu, tačiau produktams trūksta mokslinių efektyvumo įrodymų, dažnai naudojama daug sintetinių pagalbinių medžiagų, turinčių neigiamą poveikį odai bei mus supančiai aplinkai.

Natūralus problemos sprendimas

Kitaip nei tradiciniai rinkoje esantys produktai su UV spindulių filtrais bei augaliniais ekstraktais, fikocianino gelis sprendžia iškart kelias problemas.

Pirmiausia, tikimasi, kad gelis sumažins ikivėžinių odos darinių formavimosi ir odos vėžio išsivystymo rizikas. Antra, fikocianino gelį bus galima naudoti kaip papildomą priemonę, mažinančią UV spindulių ir kitų kenksmingų išorės faktorių poveikį. Trečia, produktas taip pat pasižymi atstatomuoju poveikiu odai. Galiausiai, kaip ir kitus rinkoje esančius produktus, šį gelį bus patogu naudoti kasdien.

Mokslininkės atkreipia dėmesį ir į planuojamą produkto registracijos formą. Tikimasi, kad fikocianino gelis bus įregistruotas kaip medicinos produktas, turintis moksliniais tyrimais pagrįstą efektyvumo įrodymą, o tai vartotojui užtikrintų papildomą pasitikėjimą sukurtu produktu.

Parengta pagal projektą „Lietuvos sveikatos mokslų universiteto žinių komercinimo ir technologijų perdavimo plėtra (LSMU-TTO2)“, Projekto Nr. 13.1.1-CPVA-K-703-04-0010.

Pranešimą paskelbė: Tautvydas Bulvičius, Lietuvos sveikatos mokslų universitetas

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą