Studijos - Karjera

Duris atvėrė unikalus centras: puoselės socialinę ir kultūrinę pažangą

Kaune duris atvėrė unikalus objektas – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Emanuelio Levino centras. Centre vyks mokslo, inovacijų ir kultūros renginiai, bus rengiamos nuolatinės, laikinosios ir virtualios ekspozicijos.

Gruodžio 6 dieną iškilmingai atidaryta naujoji įstaiga puoselės socialinę ir kultūrinę veiklą, prisidės prie visuomenės, valstybės ir regiono pažangos.

„Džiaugiuosi galėdamas kartu atidaryti šį centrą. Šiandien mes kalbame apie šviesuolį, filosofą, kuris čia gimė, išvyko į Paryžių ir paliko žymų pėdsaką žmonijos istorijoje“, – šventinėje ceremonijoje kalbėjo Izraelio nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvoje J.E. Ponas Yossef Levy.

Pasak ambasadoriaus, atveriant naująjį centrą istorijoje atverčiamas ir naujas lapas. Jo teigimu, žydai ir lietuviai yra pakankamai subrendę žiūrėti į bendrą istoriją, į pasakojimus, kurie papildo vieni kitus. Esame pakankamai subrendę matyti draugystės, brandos, drąsos, mokslo, filosofijos, kultūros progresą. „Linkiu šiai įstaigai tapti Kauno kultūros centru, kur žmonės susitinka, dalijasi patirtimi, gerbia ir myli vienas kitą. Ačiū už viską, ką darote“, – dėkojo ambasadorius.

Profesorius Vytautas Landsbergis atkreipė dėmesį, kad Emanuelio Levino, iš Lietuvos kilusio filosofo, vardas svarbus ne tik Prancūzijai, bet ir visai Europai. „Tai yra fenomenas, tik nežinau, kiek jis suvokiamas pasaulyje. Gal ir Lietuvoje mes tai suvokiame tik iš dalies. Lietuva yra didesnė, ji buvo ir tebėra visos Europos atmintyje dėka tos, anos didžiosios Lietuvos žydų, kurie sudaro tam tikrą visumą, kultūrinį reiškinį. Galima sakyti, kad litvakai yra tam tikra Lietuvos garbė“, – kalbėjo profesorius.

Kauno miesto merą Visvaldą Matijošaitį maloniai džiugino tai, kaip Universitetas greitai ir kruopščiai sutvarkė naująjį centrą, pritaikė jį kultūrinei veiklai. „Šiame pastate vaikščiojau prieš trejus metus ir sunku patikėti, ką čia matau šiandien. Džiaugiuosi, kad galime tikėti vieni kitais, kad klausomės ir girdime“, – sakė miesto meras ir dėkojo LSMU vadovams, kurių dėka atsirado naujasis centras.

LSMU rektoriaus prof. Rimanto Benečio teigimu, Emanuelio Levino centro atidarymas – didelis įvykis visam Universitetui. „Tai yra trečiasis Universiteto socialinis projektas. Universiteto, kuris yra specializuotas ir orientuotas į sveikatos mokslus. Atidarydami šį centrą siekėme kokiu nors būdu sugrąžinti Emanuelį Leviną į Kauną, kur glūdi jo šaknys. Dėkoju visiems, kurie prisidėjo prie to, kad šis centras atsirastų, aukojo savo laiką ir kitus resursus šiai institucijai“, – kalbėjo rektorius prof. Rimantas Benetis.

Centro atidarymo šventėje dalyvavo ir ypatingas svečias – Emanuelio Levino anūkas dr. Davidas Hanselis. Jis apžvelgė svarbiausius senelio gyvenimo įvykius, dėkojo Universiteto ir Kauno miesto valdžios atstovams. „Emanuelis Levinas – prancūzų žydas ir litvakas iš Lietuvos – didžiavosi savo kilme. Šis centras įkūnija visą Emanuelio Levino gyvenimą ir darbą, Kauno žydų bendruomenę“, – teigė D. Hanselis.

Emanuelio Levino – Kaune gimusio, vėliau į Prancūziją pasitraukusio iškilaus žydų kilmės filosofo – vardas centrui suteiktas siekiant įamžinti istorinę atmintį ir išsaugoti paveldą.

Centras įsikūręs pastate, kurį 1926 m. suprojektavo architektūros patriarchas Vytautas Landsbergis-Žemkalnis. 1926–1932 m. jame veikė Prancūzijos pasiuntinybė.

Pranešimą paskelbė: Tautvydas Bulvičius, Lietuvos sveikatos mokslų universitetas

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą