Laisvalaikis

Draudikai pastebi: pernai kelionės buvo spontaniškesnės ir ilgesnės

Kai saulė savaitėmis neišlenda iš po pilkų debesų, o išėjus į lauką sninga ar lyja į veidą, nejučia pradedi svajoti apie atostogas ir keliones į šiltesnius kraštus. Tai galiausiai atsispindi ir statistikoje. Draudimo bendrovė ERGO įvertino praėjusiais metais užfiksuotas kelionių žalas ir pastebi, kad paskatinti lietuviškų orų, darbdavių ir pandemijos patirčių, šalies gyventojai keliauja vis dažniau ir spontaniškiau. Tuo pačiu stebėta ir kita, šįkart – nemaloni tendencija, kad žalos kartais siekia ir dešimtis tūkstančių eurų.

Keliauti skatina ir laisvė darbe

Pastaraisiais metais su sunkumais susidūręs turizmo verslas, panašu, grįžta į vėžes –  atlaisvinus koronaviruso pandemijos nulemtus ribojimus, namuose daugiausiai laiko praleidę žmonės pradėjo intensyviai ieškoti skrydžių į svečias šalis. Jungtinių Tautų Pasaulio turizmo organizacijos ir „Economist Group“ duomenimis, vien pernai tarptautinių turistų skaičius išaugo 60 proc. punktų. Šiemet, jis, tikėtina, padidės dar 30 proc. punktų, pasieks 1,6 mlrd. eurų ir beveik pasivys priešpandeminį lygį. Toks noras vėl keliauti, anot specialistų, susijęs su noru parodyti, kad koronaviruso  sukelti ribojimai jau įveikti ir liko kažkur užmarštyje. Šis reiškinys netgi įgavo „keršto turizmo“ (angl. „revenge“ tourism) pavadinimą.

Tendenciją, kad keliaujama vis dažniau, pastebi ir praėjusiais metais užfiksuotas kelionių žalas įvertinusi draudimo bendrovė ERGO. Toks svetur vykstančių turistų skaičiaus augimas bent jau Lietuvoje greičiausiai susijęs ir su per koronaviruso pandemiją prigijusiu hibridiniu darbo modeliu bei galimybe dirbti užsienyje. O kai kelionių metu darbas sėkmingai derinamas su atostogomis, nelauktai pailgėja ir jų trukmė.

„Darbuotojams turint daugiau laisvės, pastebime, kad nusprendę išvykti vadinamųjų darbostogų galiausiai jas prasitęsia jau būdami užsienyje. Taip pat įžvelgiame tendenciją, kad kai keliones lengviau derinti su darbu, jos tampa kur kas spontaniškesnės, planuojamos nebe taip atidžiai, kaip anksčiau. Vis dėl to, tais atvejais, kai į kelionę išvykstama apskritai be draudimo ir polisą įsigyti prireikia jau esant užsienyje, pravartu žinoti, kad draudimo apsauga įsigalioja ne iš karto, taip pat reikalingi papildomi patikslinimai dėl sveikatos būklės, tad visada geriausia draudimu pasirūpinti dar prieš kelionę“, – apie kelionių tendencijas pasakoja ERGO Privačių klientų draudimo skyriaus ekspertė Asta Valterytė.

Žalos – ir dešimtys tūkstančių eurų

Kaip pastebi ERGO specialistai, Lietuvos gyventojams vis dažniau keliaujant, kad ir „keršto turizmo“ tikslais, natūralu, išaugo žalų skaičius ir  jų dydis. Skaičiuojant išmokėtas ir rezervuotas sumas, vidutinė išmoka pernai siekė beveik 600 eurų, tačiau patekus į medikų rankas, ypač kai prireikia skubios jų pagalbos, sumos gali pasiekti ir tūkstančius eurų.

„Didžiulės žalos fiksuojamos ir, atrodytų, kur kas pigesnėse šalyse. Pavyzdžiui, Tailande nelaimingo atsitikimo metu asmeniui nutrūko kelio raiščiai ir buvo pažeistas nervas, o draudimo išmoka pasiekė daugiau nei 13 tūkst. eurų. Brangiausios žalos fiksuojamos JAV dėl ten veikiančios sveikatos apsaugos sistemos. Sutrikus vieno asmens inkstų veiklai ir jam atsidūrus ligoninėje, sąskaita pasiekė 21 tūkst. eurų. Kitam asmeniui eismo įvykio metu lūžus rankai ir plyšus bicepso raumeniui, kompensacija pasiekė net 38 tūkst. eurų“, – apie didžiausias žalas kalba A. Valterytė.

Iš viso vien pernai ERGO užfiksavo net 715 fizinių asmenų patirtų įvykių užsienyje. Stebima tendencija, kad daugiausiai žalų užfiksuojama lietuvių pamėgtoje Turkijoje. Vienos – susijusios su apsinuodijimu maistu, paūmėjusiomis alergijomis, kitos – su įvairiomis traumomis krentant ir lūžtant kaulams.

„Antroje vietoje pagal žalų skaičių pernai buvo Egiptas, kuriame daugiausiai užfiksuota kojų traumų. Panašūs sužalojimai patyrus galūnių traumas keliautojus dažnai persekioja ir kitose Lietuvos gyventojų pamėgtose šalyse, pavyzdžiui, Graikijoje, Ispanijoje ir Italijoje. Tai dar kartą primena, kad nelaimės gali nutikti bet kur, net, atrodytų, labai saugiuose ir puikiai pažįstamuose kraštuose. Tad nenorint, kad kelionės apkarstų ilgam, rekomenduojama pasirūpinti draudimu“, – pataria ERGO atstovė.

Daugiau informacijos:

Jolanta Karpuškienė

ERGO komunikacijos projektų vadovė

El. paštas jolanta.karpuskiene@ergo.lt

Mob. +370616 09090

Pranešimą paskelbė: Karolis Adamonis, UAB „INK agency“

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą