Nacionaliniame Kauno dramos teatre kovo 3–7 dienomis jau dešimtą kartą vyksta vienintelis Lietuvoje tarptautinis edukacinis teatro festivalis vaikams ir jaunimui „Nerk į teatrą“. Jubiliejinio festivalio tema – vandenynai, vaizduotę plukdysiantys plačiais pažinimo vandenimis bei kartu priminsiantys apie ekologines problemas. Kūrybines pajėgas festivalyje apjungs teatralai iš Lietuvos, Vengrijos, Lenkijos ir Islandijos.
Didžiąją jubiliejinio festivalio dalį sudaro edukacinės veiklos: ekskursijos, skirtingos kūrybinės dirbtuvės, suskirstytos pagal amžių. Jų net 27. Kiekviena festivalio diena skiriama konkrečioms amžiaus grupėms, pradedant nuo ikimokyklinio ir jaunesniojo mokyklinio amžiaus dalyvių ir baigiant šeimų diena. Vis dėlto, šiemet festivalio ašis – paaugliai ir jaunimas. Šios grupės pasirinktos sąmoningai – jaunuoliai yra vieni aktyviausių kovotojų už pasaulio išsaugojimą kitoms kartoms. „Mintis teatre kalbėti apie ekologiją gimė žvelgiant į pastaruosius įvykius – kasdien girdime apie didelio masto stichines gamtos nelaimes – gaisrus Australijoje, tirpstančius ledynus ir panašiai. Mums pasirodė įdomu diskutuoti su lankytojais ir žiūrovais apie tvarumą, požiūrio į vartojimą keitimą. Organizuodami festivalį stengiamės sunaudoti mažiau popieriaus, naudojame tą pačią pernykštę, tik atnaujintą festivalio instaliaciją, skirtą patraukti miestiečių dėmesį. Festivalį papildė ir kūrybinis konkursas „Sukurk šiukšlių monstrą“, kuriame ikimokyklinukai ir moksleiviai iš plastiko ir popieriaus atliekų kūrė monstrus. Jų sulaukėme pačių įvairiausių, o įdomiausius ir kūrybingiausius dalyvius apdovanosime prizais“, – sako festivalio kuratorė, vadybininkė kultūrinei edukacijai Skaistė Jurėnė.
Pažintys su teatro profesijomis ir dar daugiau
Per penkias festivalio dienas teatro laivas nuplukdys dalyvius į smagius susitikimus su teatro kūrėjais: aktoriais, dailininkais, režisieriais, aplankys jaukias spektaklių salas, kūrybinių dirbtuvių užutėkius. Kovo 4 d. skirta kruizams po teatrą su aktoriais Gintautu Bejeriu, Inga Mikutavičiūte, teatro vadovu Egidijumi Stanciku, rengiama vakarinė ekskursija, dalyvius vesianti teatro vaiduoklio keliais.
Kovo 5-ąją mažųjų lauks pradedantiems festivalio plaukiotojams ikimokyklinukams ir pradinukams organizuojamos šešėlių teatro, personažo kūrimo, šviesų, judesio, grimo dirbtuvės. Jas ves jaunosios teatro aktorės Jurgita Maskoliūnaitė, Ieva Stašelytė, teatro grimuotoja Valdonė Vaičaitytė, šviesų dailininkas Vladimiras Šerstabojevas. Šešėlių teatro dirbtuves įgyvendins organizacija „Kita forma“, savo veiklą skirianti edukacijai, susijusiai su atliekų rūšiavimu.
Trečiąją festivalio dieną teatro erdvės atsivers vyresniesiems dalyviams (nuo 12 metų) – festivalis išplukdys į gilesnius teatro vandenis: jaunųjų kritikų dirbtuves su teatrologu Luku Alsiu, teatrinio kostiumo kūrimo dirbtuves su dailininke Ramune Skrebūnaite, aktoriaus Povilo Jatkevičiaus vedamas sceninės raiškos, improvizacijos dirbtuves su Mariumi Karoliu Gotbergu ir režisūrinius nardymus drauge su režisiere Agne Sunklodaite. Dieną vainikuos diskusija „Hits of 2000“, skirta pažinti millennium kartos jaunimą, Paskutinę festivalio programos dieną „Nerk į teatrą“ laivelis nuplauks į paskutinę salą, kurioje į krantą išsilaipins šeimos. Ten lauks ir istorijų pasakojimo meno atradimai su aktore Kamile Lebedyte, ir kūrybinės dirbtuvės šeimai su aktore, pedagoge ir režisiere Inesa Paliulyte, ir jaukūs žaidimai kūdikiams su VšĮ „Judesio erdvė“ kūrėjais.
Užsienio svečių programa
Šiais metais festivalis siūlo nemažą tarptautinę spektaklių programą, kurioje svečiai iš Islandijos atveš lietingą islandišką orą, aktoriai iš Vengrijos – afrikietiškų ritmų, o svečiai iš Lenkijos – lėlių, vaidinančių po vandeniu ar net potvynį su muzikuojančiu Nojaus laivu.
Vyresni nei 3 metų vaikai laukiami Vengrijos Kaboca Puppet Theater (Kabokos lėlių teatras) spektaklyje „Afrikos ragana“, kuriame vaizduojama nuotaikinga istorija apie Afrikoje gyvenantį burtininką-muzikantą, užbursiantį egzotiškomis dainomis ir lėlėmis. Žiūrovus žavės aktoriaus ir muzikanto Dany Bain sekama istorija ir afrikietiški, nematytais instrumentais skambantys ritmai. Šis pasirodymas vyks kovo 5 dieną 12 val.
Tas pats Kabokos lėlių teatras 1–3 metų mažiesiems žiūrovams kovo 6 dieną spektaklyje „Žiedlapiai“ papasakos nuotykius dviejų sodininkų, siekiančių užauginti nuostabų gėlės žiedą. Kas lems, kad jie supras, jog švelnumas, meilė ir draugystė, o ne pyktis gali padaryti stebuklus? Didžiojoje scenoje vyks du spektaklio rodymai.
Dar vienas spektaklis mažiesiems – tai Bird and Bat teatro iš Islandijos lauktuvės – interaktyvus spektaklis „Vera ir vanduo“ 1–5 metų vaikams, kviesiantis susipažinti su žaisminga oro būtybe Vera ir kartu su ja leistis į linksmus nuotykius: slidinėti užšalusiu vandens paviršiumi, šokinėti per balas ir slapstytis nuo lietaus. Po spektaklio mažieji žiūrovai galės pabendrauti su Vera ir pažaisti su scenoje esančiais daiktais. Spektaklis rodomas kovo 7 dieną du kartus Didžiojoje scenoje.
Dar vieną pasirodymą atveš Walny teatras iš Lenkijos – tikrą muzikos garsų potvynį „Nojus“, kuriame fortepijonas virsta žirafa, o kontrabosas – kengūra. Nuo pražūties išgelbės tik bendra muzikinė kūryba, tad dirigentas Nojus į savo laivą kviečia visu žvėris ir žmones, taip paversdamas juos jungtiniu orkestru. Ta pati trupė pasiūlys vyresniems nei 12 metų žiūrovams atrasti kitokią Hamleto ir jo santykių su tėvu istoriją. Spektaklis sužavės povandeninėmis marionetėmis, lėlėmis. Walny teatrą 1999 m. įkūrė Adomas Walny, vienas labiausiai pripažintų lėlių teatro kūrėjų Lenkijoje. Jis yra lėlių meistras-solistas – ir scenarijų autorius, ir lėlių dailininkas, ir režisierius, ir atlikėjas. Savo darbais jis skverbiasi į įvairias lėlių, kaukių bei daiktų teatro tradicijas scenos ir gatvės sąlygomis. Lėlę jis naudoja ir už scenos ribų: lavinimui, meno terapijai.
Spektakliai su diskusijomis jaunimui
Festivalio programą papildys ir jaunimui skirti spektakliai: „Orfeo. Miesto šviesos“ (rež. Naubertas Jasinskas, Lietuvos nacionalinis dramos teatras) bei du Nacionalinio Kauno dramos teatro spektakliai: „Iš kūno ir kraujo“ (rež. Uršulė Bartoševičiūtė), muzikinis koliažas „Tuščia kėdė“ (rež. Agnius Jankevičius).
Spektaklio „Orfeo. Miesto šviesos“ (N-14) kūrėjus įkvėpė graikų mitas apie Orfėją ir Euridikę bei Švedijos didžėjaus Avicii istorija. Spektaklyje nagrinėjamos dabartinio jauno žmogaus vienatvės, liūdesio priežastys, tarp dviejų žmonių kylantys išbandymai meilėje. Jis rodomas kovo 3 dieną 18:30 val. Didžiojoje scenoje
Tą pačią, kovo 3, dieną 19 val. vyks ir Nacionalinio Kauno dramos teatro viena naujausių premjerų „Iš kūno ir kraujo“ (N-16), kurioje analizuojama Kaino ir Abelio brolžudystė, aprašyta Senajame Testamente, ir britų poeto Dž. Bairono misterija „Kainas“. Po šių spektaklių kviečiama pasilikti diskusijai su kūrėjais.
Kovo 6 dieną 19 val. – dar vienas rodymas, taip pat nauja premjera – VšĮ Raudondvario dvaro menų inkubatoriaus ir NKDT projektas-muzikinis pasakojimas „Tuščia kėdė“, kuriame skambant beatbox‘ui ir dunksint kamuoliams atkuriamas kompozitoriaus, pedagogo Juozo Naujalio gyvenimas bei kūryba. Edukacinis spektaklis rekomenduojamas nuo 12 metų.
Jaunimo programa bet kokio amžiaus jaunimui
Šiemetinėje programoje svarbų vaidmenį atliks ir teatro savanoriai, 16–19 metų jaunimas. Jie organizuoja Jaunimo zonai skirtus renginius ir programą, kuri praturtins festivalio vakarus šalia teatro įsikūrusioje kavinėje „Vero Cafe“. Jaunieji teatro mylėtojai kovo 3 dieną kvies pasitikrinti žinias ir atrasti daug įdomių faktų apie teatrą „Kahoot: teatro narai“ viktorinoje, kurioje bus pasitelkiama linksmoji žaidimų programėlė. Kovo 4 dieną 18 val. organizuojamas žaidimų vakaras „Teatras ant stalo!“. Populiarūs stalo žaidimai bus pritaikyti teatro temai. Kovo 5 dieną 16 val. jaunimas bendraamžius ir ne tik pakvies į organizuojamą protmūšį „Skafandrų kovos“. Dar viena programa – pavadinimu „Tau tai nepatiks“, skirta tiems, kam žodis „ekologija“ asocijuojasi su dar vienu projektu mokykloje, o gal su Gretos Thunberg kultu. Čia apie ekologiją bus kalbama kitu kampu – Žemė, Vanduo, Ledynas prabils aktorių balsais. Į kompaniją įsitrauks ir festivalio užsienio programos dalyviai: Kaboca puppet theatre (Vengrija), Walny teatr (Lenkija), Bird and Bat (Islandija). Vyks įtraukianti diskusija apie ekologiją ir teatrą. O jeigu šios programos pasirodys per maža, kovo 6 dieną 20 val. NKDT Didžiosios scenos fojė vyks „Žaidimų vakaras“, į kurį, tikėtina, užsuks ir ne vienas teatro kūrėjas. Paskutinį festivalio vakarą vainikuos metų scenarijaus rašymo dirbtuvės – nuotaikingas eksperimentas. Scenarijus bus kuriamas „čia ir dabar“, vadovaujantis mažomis užuominomis, o paskui lauks ne ką mažiau įdomi dalis – sukurtos pjesės skaitymai. Visos jaunimo zonos veiklos tinkamos bet kokio amžiaus jaunimui. Apie jas ir festivalio programą plačiau galima sužinoti www.dramosteatras.lt ir www.nerkas.lt. Festivalio bilietais prekiauja Tiketa.
Festivalį remia Lietuvos kultūros ministerija, „Nordic Culture“ fondas, Fredos paramos ir labdaros fondas, teatro informaciniai partneriai.
NKDT informacija
Festivalio dalyvių ir D. Stankevičiaus nuotr.
Pranešimą paskelbė: Jolanta Garnytė-Jadkauskienė , Nacionalinis Kauno dramos teatras