Dažni iššūkiai Lietuvos darbo rinkoje ir kylančios pragyvenimo sąlygos lietuvaičiams dažnai sukelia minčių apie gyvenimą ir darbą užsienyje. Remiantis Lietuvos Statistikos Departamento duomenimis, vienas iš dažniausių lietuvių pasirinkimų – darbas Vokietijoje. Tiriant išvykimo priežastis, dažna išvykstančiųjų dirbti į užsienį motyvacija – geras uždarbis ir gyvenimas unikalios kultūros šalyje. Tačiau ar lietuvių lūkesčiai užsienyje visuomet pasiteisina? Ką rekomenduotina apsvarstyti siekiantiems užsidirbti Vokietijoje?
Darbas Vokietijoje be kalbos – mitas ar realybė?
Vokietija – šalis, kuri didžiuojasi savo kultūra ir kalba. Neretai išvykstantiesiems į užsienį nerimą kelia kalbos barjeras. Ne paslaptis, jog užsienio kalba yra neišvengiama, kuomet siekiama užtikrinti kokybišką gyvenimą užsienyje. Be abejonės, vykstant gyventi į užsienį visuomet patartina išmokti pagrindines frazes, tačiau kuomet kalbama apie kalbą darbe – ar visi darbai Vokietijoje reikalauja kalbos žinių?
Atsakymas priklauso nuo darbo pobūdžio, kurį norite dirbti. Jei tai yra darbas, reikalaujantis aukštos komentencijos, susijęs su komunikavimo užduotimis, išvengti kalbos nepavyks. Dažniausi lietuvių pasirenkami darbai – senelių slauga arba transportavimo paslaugų teikimas. Šie darbai reikalauja vidutinių, arba dar kitaip vadinamų „buitinių“ vokiečių kalbos žinių. Kitaip tariant, darbai, kuriuose reikalingi bendravimo įgūdžiai, reikalauja bazinių arba vidutinių vokiečių kalbos žinių.
Tačiau ką daryti darbuotojams, dar nespėjusiems išmokti kalbos? Darbas Vokietijoje be kalbos – įmanomas dalykas! Įdarbinimo agentūros, siekdamos pateikti geriausią darbo pasiūlymą, visuomet atsižvelgia į darbuotojo sugebėjimus ir pateikia darbo pasiūlymą, atitinkantį jų kompetencijas ir lūkesčius. Dažniausiai į nekvalifikuoto pobūdžio darbus fabrike, žemės ūkio ar kitoje srityje nekeliami kalbos mokėjimo reikalavimai. Kaip atsiliepia įdarbinimo agentūros, motyvuoti lietuviai neretai už šių darbų „užsikabina“, o vėliau, pramokę kalbos, neretai būna paaukštinami pareigose.
Darbas Vokietijoje be tarpininkų – išeitis daugiau uždirbti ar spąstai?
Neretai ieškantys darbo Vokietijoje susimąsto – darbintis per tarpininką ar tiesiogiai?
Turėdami ilgalaikę patirtį darbo rinkoje Vokietijoje, tarpininkai dirba su patikimais partneriais ir tai leidžia užtikrinti darbo legalumą, kokybę, o darbuotojai visuomet jaučiasi saugiai. Dar daugiau – tarpininkai ne tik padeda įsitvirtinti darbo rinkoje, bet ir suteikia reikalingiausią informaciją apie gyvenimą ir darbą Vokietijoje, sutvarko įdarbinimo dokumentus, bei teikia rekomendacijas apgyvendinimui. Be šių privalumų, įdarbinimo agentūra rūpinasi darbuotoju ne tik iki įdarbinimo, bet ir viso darbo sutarties metu; tokiu atveju užtikrinama, kad netekus darbo, visuomet bus parūpinta kitas darbo pasiūlymas. Galiausiai, pats įdarbinimas nieko nekainuoja, bei padeda sutaupyti ne tik laiko, bet ir jėgų!
Atlyginimas Vokietijoje – motyvuojantis ir nuolat augantis
Vienas iš pagrindinių motyvų lietuviams vykti dirbti į užsienį. Įprastai, vidutinis atlyginimas svyruoja tarp 1500-2000 eurų per mėnesį. Darbštūs lietuviai, rodantys tyvaciją ir norą užsidirbti dažnai perkopia šiuos skaičius ir pasiekia gyvenimo lygį, apie kurį kadaise svajojo gyvendami Lietuvoje.
Apgyvendinimas Vokietijoje – ką reikėtų žinoti?
Darbas užsienyje gali virsti galvos skausmu, jei nespėjote pasirūpinti tinkama gyvenamąja vieta. Tinkamos sąlygos apgyvendinimui – svarbi darbo Vokietijoje dalis, tačiau gyvenamosios vietos Vokietijoje reikėtų ieškoti dar prieš išvykimą. Renkantis gyvenamąją vietą, svarbu atsižvelgti ir įvertinti atstumą nuo darbovietės iki namų. Verta paminėti, jog bendradarbiaudami su personalo atrankos agentūromis, Jūsų naujaisiais namais Vokietijoje bus pasirūpinta už Jus.
Kuriam laikotarpiui galima išvykti į Vokietiją dirbti?
Priklausomai nuo išsikeltų tikslų, poreikių ir aplinkybių, galimybės dirbti Vokietijoje yra plačios: nuo praktikos, sezoninių trumpalaikių darbų iki ilgalaikių darbų. Darbas užsienyje puikiai tinkamas tiek moksleiviams ar studentams, tiek moterims, vyrams ar poroms bei senesnio amžiaus žmonėms. Svarbiausi namų darbai – įsivertinti galimybes dar prieš išvykstant, o tai gali padėti padaryti įdarbinimo agentūros. Darbinantis per tarpininką, trumpalaikės darbo sutartys tampa nebaisios – mat pasibaigus darbo sutarčiai ir karto yra siūloma kita darbo vieta.
Kokius darbus lietuviai dirba Vokietijoje?
Dažniausias lietuvių pasirinkimas – vyresnių žmonių slauga, namų priežiūros darbai. Taip pat pastebima, kad lietuviai, nemokantys Vokiečių kalbos, dažnai reikasi darbą fabrikuose, sandėliuose, žemės ūkyje, statybose, t.t. Darbas vairuotojams Vokietijoje išlieka vienas paklausiausių. Tačiau svarbūs ne tik patys darbai, tačiau ir dirbančiųjų motyvacija. Kaip pastebi darbdaviai – atkaklumas, darbštumas – tai savybės, kurios pastebimos ir vertinamos, ir kurių dėka nemažai daliai lietuvių pavyko užkopti į darbo rinkos aukštumas.
Darbas užsienyje – kur ieškoti darbo skelbimų?
Darbas užsienyje yra patrauklus dėl lankstaus darbo laikotarpio, kurį galima pasirinkti pagal individualius poreikius. Kol vieni išvyksta laikinai praktikai ar sezoniniam darbui, kitiems lietuviams pavyksta įsitvirtinti ir neretai tai tampa sėkminga pradžia gyvenimui užsienio šalyje.
Svarbiausias žingsnis vykstant į užsienį – išsirinkti motyvuojančią darbo aplinką, pasirinkti norimą atlyginimą ir nuspręsti išvykimo laikotarpį. Daugiau darbo pasiūlymų galite ieškoti patikimose įdarbinimo agentūros puslapiuose, kurios, bendradarbiaudamos tiesiogiai su užsienio įmonėmis, darbo skelbimus atnaujina kasdien.
One Comment
edviu
ačiū, geros mintys ir patarimai,. aš nuo savęs pridėčiau, kad nebijokit užsienio, pasitikėkit savim. jei savim nelabai pasitikit, pasitikėkit ilgus metus dirbančioms darbinimo agentūroms. kažkada dirbau su bondojobs.lt, iš mano pusės rekomendacija. sėkmės.