Gamta ir gyvūnai

Dar kartą vertinta Gargždų parko medžių būklė

Savivaldybė užsakė dar vieną parko medžių būklės vertinimą. Jį atlieka Aplinkos ministerijos rekomenduojami ekspertai. Vertinimas atliktas ir 2016 m. pabaigoje–2017m pradžioje. Tuomet buvo nustatyta, kad dalis medžių yra pažeisti puvinio, todėl yra pavojingi. Tačiau Savivaldybė, siekdama išsaugoti kuo daugiau medžių, užsakė papildomą tyrimą.

Papildomas medžių vertinimas

Į Aplinkos ministerijos rekomenduojamus želdynų ekspertus Savivaldybė kreipėsi praėjusios savaitės pradžioje. Buvo paprašyta dar kartą įvertinti parko medžius, kuriuos numatyta šalinti pagal parko tvarkymo projektą, patvirtintą dar 2016 m.

Tad parke šiandien rinkosi ne tik Savivaldybės Želdinių komisijos, Pajūrio regioninio parko, aplinkos apsaugos agentūros, kultūros paveldo departamento, bet ir visuomenės atstovai. Jiems stebint nepriklausomas želdinių ekspertas tikrino medžių būklę akustiniu tomografu. Šis prietaisas, skenuojant medžių kamienus parodo, kiek jie pažeisti puvinio. Tai leidžia nustatyti medžio būklę.  Išsamių tyrimų rezultatų laukiama po geros savaitės, juos Savivaldybė pristatys ir visuomenei. Tačiau jau ir šiandien išvažiuojamojo posėdžio dalyviai iš karto galėjo įsitikinti ir įvertinti kelių tirtų medžių būklę. Tikrinant juos akustiniu tomografu, į kompiuterį perduotas vaizdas spalvomis rodė, kokia šiuo metu yra medžių būklė. Tamsiai raudona spalva žymi jau esantį puvinį, kiek šviesesnė – kad puvimo procesas jau prasidėjęs ir plinta toliau.

Kas jau padaryta

Prieš ketverius metus parengtą techninį projektą Savivaldybė koreguoja. Dar prieš papildomą ekspertų vertinimą praėjusią savaitę buvo priimtas sprendimas tvarkyti pagrindinę parko alėją, nekertant čia augančių liepų. Medžiai bus išsaugoti siaurinant pačią alėją. Išsaugota ir dalis klevų, esančių prie Gargždų krašto muziejaus. Buvo dar kartą peržiūrėtas projektas ir šalinti siūlomi tik tie medžiai, kurie yra tuščiaviduriai. Jie stovi šalia gyvenamųjų namų, tad siekiant išvengti nelaimės, merdinčius medžius nutarta pašalinti.

Savivaldybės tikslas – išsaugoti kuo daugiau medžių, tačiau norint atnaujinti ir modernizuoti parką, teks pašalinti ir tuos, kurie jau pralaimėjo kovą dėl vietos. Specialistų nuomone, užgožti šalia augančių medžių, jie anksčiau ar vėliau sunyktų. Todėl būtina retinti atstumus tarp tankiausiai suaugusių medžių, kad galėtų atsigauti ne tik medžių lajos, bet ir žalioji parko paklotė.

Atsodins 256 medžius

Pašalinus sergančius, pavojų keliančius ir nustelbtus medžius, naujai bus pasodinta netgi daugiau nei pašalinta – 256 klevai, ąžuolai, skroblai, liepos. Parko sutvarkymo laukiama jau beveik dešimtmetį. O pati erdvė netvarkyta beveik pusšimtį metų.

Parko sutvarkymas vyks trimis etapais. Visi darbai yra atliekami po konsultacijų su ekspertais. Į šį procesą yra įtraukti dendrologai, kraštovaizdžio architektai, archeologai ir visuomenė.

Klaipėdos rajono savivaldybės informacija

Pranešimą paskelbė: Gintarė Plungienė, Klaipėdos rajono savivaldybės administracija

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą