Gamta ir gyvūnai

Baltijos regionas stiprina tvarią energetinę nepriklausomybę: „Enefit“ ir „Ørsted“ plėtos jūros vėjo jėgainių parką Rygos įlankoje

Estijos kapitalo bendrovė „Enefit“, veikianti ir Lietuvoje, pirmadienį, balandžio 26 d., su tarptautine danų energetikos kompanija „Ørsted“ pasirašė tarpusavio supratimo memorandumą (angl. memorandum of understanding), kuriame įtvirtinta vizija tapti lyderiaujančiu jūros vėjo energetikos vystytoju Baltijos regione. Šiuo susitarimu taip pat numatyta iki 2030 m. abiem bendrovėms kartu pastatyti pirmąjį jūros vėjo jėgainių parką Rygos įlankoje.

Dar 2020 m. rugsėjo mėnesį Estijos ir Latvijos vyriausybės pasirašė susitarimą dėl bendro jūroje esančio vėjų jėgainių parko vystymo. Atsižvelgiant į tai, kad buvo sukurta palaikomoji jūros vėjo energetikos projekto reguliavimo sistema, pastarąją iki 2030-ųjų sieks įgyvendinti „Enefit“ kartu su „Ørsted“, kuri yra viena pirmaujančių pasaulio vėjo energetikos srityje.

Vykdydamos tarpusavio supratimo memorandumą, „Ørsted“ ir „Enefit“ ketina įsteigti bendrą įmonę, skirtą įgyvendinti jūros vėjo energetikos projektų Baltijos šalyse plėtrą, įskaitant Liivi projektą Estijai priklausančioje teritorijoje Rygos įlankoje. Be to, „Ørsted“ pateikė projekto paraišką teritorijai Latvijos vandenyse šalia Liivi projekto. Įgyvendinti projektai leistų sukurti tarpvalstybinį hibridinį sprendimą, kuris sujungtų jūros vėjo jėgainių parką tiek su Latvija, tiek ir su Estija bei leistų jūroje esančius elektros energijos perdavimo kabelius naudoti kaip jungtį tarp dviejų šalių.

Kaip teigia „Enefit“ valdybos pirmininkas Hando Sutteris, šiuo memorandumu siekiama įtvirtinti bendrovės strateginį tikslą padidinti energijos iš atsinaujinančių išteklių gamybą.

„Mūsų atsinaujinančios energijos bendrovė „Enefit Green“ jau yra sausumos vėjo energetikos lyderė regione, o dabar siekia užimti lyderiaujančias pozicijas jūroje. Jau daugiau nei dešimtmetį plėtojame jūros vėjo jėgainių parką Rygos įlankoje, o turimas įdirbis bei įgytos žinios apie jūros vėjo specifiką dar labiau pagelbės šiai partnerystei siekiant ambicingų tikslų visose Baltijos šalyse. Kartu su pirmaujančiu jūros vėjo jėgainių vystytoju žengiame svarbų žingsnį savo vizijos link“, – apie bendradarbiavimą su „Ørsted“ sako H. Sutteris.

Jis taip pat pažymi, jog yra labai svarbu, kad jūros vėjo energetika būtų plėtojama aplinkai draugišku būdu, įskaitant ir vietos bendruomenes, kurioms šis projektas kurtų pridėtinę vertę. H. Sutterio nuomone, tokie projektai kaip Liivi arba Šiaurės Vakarų Estijoje vystomas Hýjuma projektas galėtų sudaryti sąlygas atsirasti naujai pramonei, pritraukiančiai kvalifikuotų specialistų ir sukuriančiai tūkstančius naujų ilgalaikių darbo vietų energetikos, transporto ir logistikos srityse.

Tuo metu Rasmusas Errboe, „Ørsted“ kontinentinės Europos regiono vadovas, džiaugiasi ne tik galimybe išplėsti jūros vėjo jėgainių potencialą Baltijos šalyse, bet ir partneryste su „Enefit“.

„Esant teisingai reguliavimo sistemai, jūros vėjas iki 2030 m. gali užtikrinti didelę dalį žaliosios energijos kiekio Latvijai bei Estijai. Pasirinktas jūros vėjo jėgainių parko dydis idealiai tinka tarpvalstybiniams hibridiniams sprendimams, todėl mes giriame Estijos ir Latvijos vyriausybes už parodytą lyderystę, skatinant regioninį bendradarbiavimą atsinaujinančios energetikos srityje“, – tvirtina R. Errboe.

Pasak bendrovės atstovo, Baltijos šalys tampa jūros vėjo energetikos centru, kuris reikšmingai prisideda tiek prie regiono, tiek prie visos Europos pastangų mažinti neigiamą poveikį aplinkai. „Baltijos šalys didele dalimi gali apsirūpinti atsinaujinančia energija iš jūros vėjo ir mes tikimės, kad kartu su „Enefit“ išnaudosime šį potencialą“, – priduria R. Errboe.

Jūros vėjo energija yra itin reikšminga Estijai ir Latvijai siekiant tapti nepriklausomomis nuo Rusijos. Tuo pačiu Estija, siekdama mažinti sugeneruojamą CO2 kiekį, ketina laipsniškai atsisakyti skalūnų naftos naudojimo. Šiuo atveju jūros vėjo energetika yra tinkamiausias sprendimas apsirūpinti dideliu atsinaujinančios energijos šaltiniu, užtikrinančiu aukštą energijos tiekimo saugumą abiem šalims.

Apie „Enefit“

„Enefit“ yra didžiausios Baltijos šalyse elektros energijos gamybos ir prekybos įmonių grupės „Eesti Energia“ antrinė bendrovė, Lietuvos rinkoje veikianti nuo 2007 metų. Įmonių grupei priklausanti „Enefit Green“ yra didžiausia vėjo energijos gamintoja Lietuvoje ir visose Baltijos šalyse.

„Enefit“ siūlo elektros ir dujų tiekimą, žaliosios energijos bei įvairius energetinio efektyvumo sprendimus. Šiuo metu bendrovė po pirmojo Lietuvos elektros rinkos liberalizavimo etapo jau turi daugiau nei 25 tūkst. klientų bei tiekia žaliąją energiją 2,5 tūkst. verslo įmonių, užimdama antrą vietą pagal rinkos dalį.

Apie „Ørsted“

„Ørsted“ vizija yra pasaulis, veikiantis visiškai žalia energija. „Ørsted“ projektuoja, stato ir eksploatuoja vėjo jėgainių parkus jūroje ir sausumoje, taip pat saulės jėgainių parkus, energijos kaupimo įrenginius ir bioenergijos gamyklas, tiekia energijos produktus savo klientams. „Ørsted“ 2021 m. „Corporate Knights“ sudarytame „Global 100“ tvariausių pasaulio korporacijų indekse užėmė aukščiausią vietą. Pagrindinė bendrovės būstinė įkurta Danijoje, bendrovėje dirba daugiau nei 6 000 darbuotojų.

Pranešimą paskelbė: Marius Monkevičius, UAB „INK agency“

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą