Laisvalaikis

Aukcione parduoti J. Basanavičiaus , V. Mačernio , J. Maironio laiškai ir nuotraukos

Š. m. gegužės mėn.23 d. (ketvirtadienį) Vilniaus dailės akademijos Anastazijos ir Antano Tamošaičių galerijoje ,,Židinys” (Dominikonų g. 15, Vilnius) įvyko 9-asis ARS VIA meno ir kolekcinių vertybių aukcionas.

            Aukcione buvo pristatytos net 235 meno ir kolekcinių vertybių pozicijos, pagal temas suskirstytos į 8 skyrius („Gražioji Lietuva“, Senosios knygos“, „Įvairenybės“ ir kt.), iš jų 127  pozicijos buvo parduotos. Tai sudaro 54 proc. viso aukciono kūrinių rinkinio.

Aukcione varžytasi dėl dailininko Jono Mackonio Mackevičiaus kūrinio „Bernardinai žiemą“, jo kaina išaugo apie 2 kartus (nuo pradinės 340 Eur kainos iki 700 Eur). Išskirtinio dėmesio aukcione sulaukė  dailininko ir restauratoriaus Juozo Algirdo Pilipavičiaus darbai: iš 5 dailininko kūrinių aukciono metu nupirkti 4. Susidomėjimas lydėjo ir dailininko Simono Skrabulio darbus: iš 4 aukcione pristatytų S. Skrabulio kūrinių net 3 nukeliavo pas naujus šeimininkus. Aukcione sėkmingai debiutavo ir dailininkas, Jono Meko mokinys ir draugas  Audriaus Naujokaitis . Aukciono metu nupirktas jo tapybos darbas „Natiurmortas /Gyvatės galva (Still Life/Head of Snake)“. Į naujus namus iškeliavo ir Mariaus Liugailos, Stasio Krasausko ir kt. žinomų kūrėjų darbai. Gaila, tačiau neparduotas liko jau ne pirmą kartą oficialioje meno rinkoje pasirodantis Šarūno Saukos darbas „Sentimentalus peizažas“, galima tik spėti, jog tam įtakos galėjo turėti nemaža kūrinio pradinė 7000 Eur kaina. Žinoma ši kaina sąlyginai maža  nes 2017 m. penkiasdešimtajame Vilniaus aukcione šis darbas buvo išstatytas už 127500 Eur ir neparduotas.  Tikimasi, kad reali Šarūno Saukos darbų vertė bus nustatyta ateinančiuose aukcionuose, nes oficialioje meno rinkoje dar nėra parduotas nei vienas Šarūno Saukos darbas.

Kaip ir ankstesniuose aukcionuose dėmesio sulaukė Lietuvos dailės klasikų darbai: Zigmo Petravičiaus darbas „Šienapjūtė“ (1941 m.) parduotas už pradinę 4800 Eur kainą, Adomo Varno darbas „Beržynėlis“ (1926 m.) – 7500 Eur, Kazio Šimonio kūrinys „Kaunas. Italijos gatvė (dabar Mackevičiaus“ (~1939 m.) – 2400 Eur, ir kt. Galima pasidžiaugti, jog aukcione puikiai sekėsi ir skyriuje „Vilniaus dailės akademija“ pristatytiems jaunųjų kūrėjų darbams – nupirkti beveik visi šio skyriaus kūriniai.

Itin daug dėmesio sulaukė senosios knygos, jų nupirkta net 80 proc. lotų. Ryškiausi jų – A. Freitago veikalas „Karo architektūra“ (parduotas už pradinę 2800 Eur kainą ir pirmosios lietuviškos knygelės apie bites antroji laida, parengta istoriko Simono Daukanto. Šios knygelės kaina aukciono metu nuo pradinės 550 Eur kainos pakilo net iki 3000 Eur! Nepastebėta neliko ir aukciono potemė „Avangardas“, įsigyti beveik visi skyriuje pristatyti lotai (iš 9 parduoti net 8). Aukcione susidomėjimo sulaukė ir Dr. Jono Basanavičiaus laiškas, unikalus Gustavo Kuršaičio religinių giesmių albumas ir kt.

Aukciono metu varžytąsi ir dėl jame pristatytų fotografijų, net 90 proc. iš jų buvo parduota dauguma su išsivaržymais. Už pradinę 2000 Eur kainą parduotas itin retas grafo Benedikto Henriko Tiškevičiaus 4 fotografijų rinkinys „Rugiapjūtė Vialos dvare“, Maironio, M. Yčo, P. Leono ir kitų garsių žmonių nuotraukos.

Gaila, tačiau savojo pirkėjo nesulaukė unikalus, Lietuvai istorinę-memorialinę vertę turintis Europos krepšinio čempiono vardinis apdovanojimas – šveicariškas sidabrinis kišeninis laikrodis „Paul Buhré“. Pradinė laikrodžio kaina aukcione buvo tik 1600 Eur. Liūdna, kad krepšinio šalyje neatsirado tikrų šios sporto šakos istorijos vertintojų.

Aukciono dalyviai noriai pirko ir skyriaus „Įvairenybės“ vertybes: medalius, porceliano dirbinius ir kt.

 

Planuojama, jog 10-asis ARS VIA aukcionas įvyks š.m. rugsėjo mėnesį. Visa tolimesnė informacija apie ARS VIA aukcioną bus pateikiama aukciono tinklalapyje: https://arsvia.lt/

Ir Facebook‘o paskyroje ARS VIA aukcionas.

 

Papildoma informacija: ARS VIA aukcionas: +37064378688| info@arsvia.lt

Pranešimą paskelbė: Algirdas Petraitis, Dailės galerija „Klasika”, UAB

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą