Namai

Auga sutelktinio finansavimo platformų paskolų portfelis: Covid-19 paskatino aktyviau investuoti į nekilnojamojo turto įkeitimu užtikrintas paskolas

Investavimas sutelktinio finansavimo platformose Lietuvoje įgauna pagreitį: vis daugiau investuotojų savo lėšomis renkasi finansuoti viešai platformose skelbiamus projektus. Pinigus noriai verčiantys nekilnojamuoju turtu (NT), lietuviai renkasi ir sutelktinio finansavimo platformas, kuriose į NT investuoti galima mažesnėmis sumomis. Lietuvos banko duomenimis, per 2020 m. pirmąjį pusmetį sutelktinio finansavimo platformų bendra paskolų portfelio vertė siekė 9,13 mln. eurų (6,6 mln. eurų tuo pačiu laikotarpiu pernai).

2016 m. pabaigoje įsigaliojus LR sutelktinio finansavimo įstatymui, per ketverius metus investuotojų skaičius išaugo šešis kartus, tuo tarpu investicijų apimtis didėjo bene devynis kartus. Rinkai augant, dauguma sutelktinio finansavimo platformose finansuojamų projektų savininkų riziką minimizuoja ir investuotojams garantiją suteikia įkeisdami turtą. 2020 m. I pusmečio duomenimis, investuotojai gavo vidutiniškai 11,6 proc. siekiančią metinę grąžą.

Investicijos diversifikuojamos

Šiuo metu į Lietuvos banko sutelktinio finansavimo platformų operatorių sąrašą įtraukta 13 bendrovių: 7 iš jų vykdė veiklą šiais metais, 3 sudarė galimybes investuoti ne tik į verslą, bet ir į NT projektus. 2020 m. duomenimis, investicijos į NT projektus sulaukė didžiausio susidomėjimo, tuo tarpu verslo finansavimo projektai sudarė 30 proc. finansuotos sumos.

Daugiausiai lėšų pirmąjį šių metų pusmetį (3,88 mln. eurų) paskolinta per „Profitus“ valdomą sutelktinio finansavimo platformą, besiorientuojančią į NT įkeitimu apsaugotas verslo paskolas. Minimu laikotarpiu „Profitus“ platformoje sudaryti 4359 sandoriai. Remiantis Lietuvos banko atlikta apžvalga, tai sudaro 42 proc. visos šių metų pirmąjį pusmetį finansuotos sumos. Lietuvoje veikiantys finansavimo platformų operatoriai, kurie ataskaitas teikia kitoje šalyje, į ataskaitą nebuvo įtraukti.

„Net karantino akivaizdoje pastebėjome didesnį susidomėjimą investavimu į NT. Palyginus su investicija į NT ketinant būstą nuomoti, sutelktinis investavimas savo trukme yra žymiai trumpesnis, be to, sumos gali būti ženkliai mažesnės, – sako „Profitus“ įkūrėja Viktorija Vanagė. – Be to, šiuo laikotarpiu žmonės daugiau laiko praleido namie, naršydami internete, tad tikėtina, kad pavyko ir sutaupyti, ir pagalvoti apie asmeninius finansus bei jų tvarumą ateityje“.

Statistiškai, sutelktinio finansavimo rinkoje vidutinė viena investuota suma arba sandorio vertė siekia nuo 40 eurų iki 16 tūkst. eurų.

„Palyginus su 2018 ar 2019 metais, stebime, kad vidutinė investuota suma mažėja. Mūsų investuotojai šiais metais vienam sandoriui vidutiniškai skyrė 890 eurų. Kadangi didėja investavimo pasiūlymų, žmonės linkę išdalyti savo investicijas per kuo daugiau projektų. Diversifikavimas yra viena pagrindinių investavimo taisyklių, padedančių sumažinti riziką. Taigi bręsta ne tik sutelktinio finansavimo operatorių rinka, bet ir investuotojai“, – teigia sutelktinio finansavimo platformos įkūrėja.

Pinigai naujam projektui – nuo kelių dienų iki trijų savaičių

Pasak V. Vanagės, sutelktinio finansavimo platformų pranašumas – galimybė greitai komunikuoti su investuotojais ir projektų savininkais. Tai leidžia sparčiau įdarbinti investuotus pinigus bei finansuoti projektus.

Lietuvos banko duomenimis, 2020 metų pirmoje pusėje pritraukti lėšų NT projektui finansuoti per sutelktinio finansavimo platformą vidutiniškai užtruko 8 dienas, apyvartinėms lėšoms surinkti – 18 dienų.

„Investuotojai darosi vis aktyvesni: pavyzdžiui, investavusiųjų daugiau nei 1 kartą duomenų bazėje turime 76 proc. Aiški komunikacija, didėjanti investuotojų patirtis ir patrauklūs investavimo pasiūlymai leidžia projektus finansuoti netgi greičiau negu rinkos vidurkis – per 3–4 dienas“, – pastebi „Profitus“ įkūrėja.

Pasak V. Vanagės, jau kuris laikas gyventojų nebetenkina vien tik tradiciniai investavimo būdai. Žemų palūkanų normų aplinka, taip pat pasaulį užklupusi pandemija sudarė sąlygas augti arčiau investuotojo esančiam verslui. Tikimasi, kad galimybė investuoti mažesnėmis sumomis, greitesnė grąža bei didėjantis verslo palankumas šiam finansavimosi būdui ir toliau augins sutelktinio finansavimo platformų rinką. O sutelktinis finansavimas dėl mažėjančių palūkanų ir itin greito proceso, taps alternatyva bankų bei kredito unijų finansavimui.

Pranešimą paskelbė: – -, Berta And, UAB

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą