Sveikata

Atviros psichiatrijos mėnuo skelbia: PSICHIKOS SUTRIKIMAI NEBĖRA KLIŪTIS DIRBTI

Sovietiniu laikotarpiu psichikos sutrikimų turintiems žmonėms buvo sunku arba netgi neįmanoma įsidarbinti, nes jie buvo laikomi negalintys atlikti darbo arba nepatikimais dėl savo psichikos sveikatos būklės. Toks požiūris lėmė visuomenėje giliai įsišaknijusią psichikos ligų stigmą (baimę ir sergančiųjų diskriminaciją). 

Lietuvoje per 30 nepriklausomybės metų beveik visi šie apribojimai susiję su profesija, galimybe dirbti, vairavimo ir kitomis teisėmis buvo panaikinti.

Deja, šis neteisingas, bet dar giliai įsišaknijęs įsivaizdavimas ir psichikos sutrikimų stigma liko. Šiandien Lietuvoje absoliuti dauguma psichikos sutrikimų nebėra kliūtis dirbti, vairuoti ir turėti kitas teises.

Dažniausiai normaliai dirbti trukdo ne psichikos ligos diagnozė, o negydoma psichikos liga, kuri ne tik pablogina žmogaus savijautą, bet ir ženkliai sumažina jo darbingumą, produktyvumą, mąstymą, sugebėjimą susikaupti, atlikti užduotis.

Svarbu pripažinti ir įvertinti psichikos sveikatos problemų poveikį darbo gebėjimams ir ieškoti būdų juos spręsti. Psichikos sveikatos problemoms gydyti yra įvairių metodų, tokių kaip vaistai, psichoterapija ar kitos intervencijos. Svarbu kreiptis ir gauti reikiamos pagalbos ir paramos iš šeimos, draugų, kolegų ar specialistų.

Psichikos sveikatos sutrikimas gali trukdyti dirbti pagal pasirinktą profesiją, bet ne visada, o tik tam tikru sutrikimo periodu ir ne visiems. Svarbiausia yra neleisti psichikos sveikatos problemoms nulemti savo gyvenimo ir profesinės karjeros bei ieškoti būdų, kaip jas įveikti ar optimaliai prisitaikyti prie jų.

Skirtingi veiksniai, tokie kaip darbo krūvis, komunikacija, darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyra, darbo sąlygos ir darbdavio parama, gali turėti įtakos darbuotojų psichikos sveikatai ir gerovei.

Rūpinkimės savo ir kitų psichikos sveikata !

 

Pranešimą paskelbė: Janina Utkuvienė, VšĮ Vilniaus miesto psichikos sveikatos centras

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą