Studijos - Karjera

Atsakingo ir tvaraus elgesio įgūdžių programa „Darni Mokykla“ pradeda naują, devintąjį sezoną

Ar norėtumėte savo mokykloje ar darželyje, kartu su visa bendruomene, gyventi tvariau? Pavyzdžiui, Kalėdines puošmenas ir dekoracijas gamintis iš antrinių žaliavų; pietų patiekalus ruošti taip pat ir iš savo pačių užsiaugintų daržovių ar pagardų; atrasti naujų rūšiavimo, vandens ar energijos taupymo sprendimų; bendradarbiauti su kitomis, tomis pačiomis vertybėmis gyvenančiomis vietos bendruomenės organizacijomis? Vaikams tai patiktų! O gal ieškote būdų, kaip temas apie tvarumą – darnų judėjimą, švarų orą – integruoti į matematiką, fiziką ar pasaulio pažinimą?

 

Naująjį, devintąjį veiklos sezoną pradeda Sostinės vaikų ir jaunimo centro „Hobiverse“ inicijuota atsakingumo ir tvaraus elgesio įgūdžių programa „Darni Mokykla“. Šiais metais dalyvauti programoje kviečiamos ne tik mokyklos, bet ir ikimokyklinio bei priešmokyklinio ugdymo įstaigos. Specialiai jiems  sukurta paprogramė „Darnus Darželis“.

Visus šiuos mokslo metus per šešiasdešimt šalies ugdymo įstaigų – vaikus, tėvelius ir mokytojus vienijančios komandos – ieškos būdų, kaip tausoti ir puoselėti aplinką, maisto ir energijos išteklius, rinktis tvarius sprendimus, kurti darnius tarpusavio santykius savo bendruomenėje ir už jos ribų.  

Pasak programos „Darni Mokykla“ vadovės Jolantos Markevičienės, šiais mokslo metais Sostinės vaikų ir jaunimo centras „Hobiverse“ sieks pastiprinti mokyklas ir darželius veikti komandiškai – vieningai, darniai ir atsakingai, įgalinant bendruomenę kurti tvarias partnerystes su kitomis tomis pačiomis vertybėmis gyvenančiomis įstaigomis. „Siekiame įgalinti mokyklų ir darželių komandas, kad jos dalintųsi tuo, ką daro gero, su kitomis vietos bendruomenėmis, taip pat ieškotų partnerių, kas jiems gali padėti įgyvendinti savo sumanymus. Savo ruožtu, beveik dešimties metų patirtimi, patarimais, rekomendacijomis padėsime jiems ir mes“.

Įsitraukti į „Darnią Mokyklą“ be galo paprasta. Tereikia užsiregistruoti ir suburti vaikų, mokytojų, tėvelių komandą. Šias metais registracija tęsis iki gruodžio 1 dienos.

Tolimesni žingsniai – įsivertinti savo įstaigos tvarumą (pagal pateiktas metodikas); po to, drauge išsikelti darnumo link vedančius tikslus ir pasirengti veiksmų planą. Taip pat naudojantis kolegų sėkmės istorijomis, ekspertų rekomendacijomis – visus mokslo metus stengtis įgyvendinti savo planus. Metų pabaigoje – peržvelgti nueitą kelią, pasidžiaugti rezultatu, priimti apdovanojimus.

Darnumo link keliaujančios ugdymo įstaigos nepaliekamos vienos. Jos nuolat gali konsultuotis su srities ekspertais, turi galimybę naudotis sėkmingiausia Lietuvos ir užsienio kolegų patirtimi/sėkmės istorijomis – metodinėmis priemonėmis, pamokų, renginių planais, patarimais ir rekomendacijomis, jiems rengiami tiksliniai seminarai, mokymai, kūrybiniai konkursai.

Bendradarbiavimas, gerosios patirties dalybos padeda aktyviems dalyviams sparčiau judėti į priekį. Daugeliu atvejų „nereikia vis iš naujo išradinėti dviračio“, tik pasinaudoti kolegų atradimais ir praktinėmis rekomendacijomis, –  įsitikinusi DARNIOS MOKYKLOS kūrimo ekspertė Jolanta Markevičienė, Sostinės vaikų ir jaunimo centro „Hobiverse“ projektų organizatorė.

Apie programą DARNI MOKYKLA

  • Sostinės vaikų ir jaunimo centro inicijuojama programa gyvuoja nuo 2014 m. ir kasmet suburia nemažą skaičių ugdymo įstaigų, kurios įgyvendinę įvairias iniciatyvas, džiaugiasi tvariais sprendimais, sutaupytomis lėšomis ir naujomis mokyklų tradicijomis.
    • Programos formatas padeda įtraukti moksleivius į mokyklos planuojamas veiklas, tai yra patraukli ugdymo forma, kuri padeda ne tik formuoti sąmoningą moksleivio mąstymą, bet ir keičia jo vartojimo įpročius.
    ​​​​​​​• Pagal nueitą kelią darnios bendruomenės kūrimo link, mokyklos kiekvienais metais vertinamos žaliais, sidabriniais ar auksiniais sertifikatais.
    • 2021 m. rudenį tarptautinis „Darnios mokyklos“ projektas „Jump into Sustainable Lifestyle“ Švietimo mainų ir paramos fondo projektų Kokybės konkurse pripažintas nugalėtoju tvarumo kategorijoje. Šis laimėjimas dar kartą patvirtino dėmesį tvarumui švietimo srityje ir naudingų įrankių kūrimo svarbą darnaus vystymosi temų pritaikymui mokykloje. Projekto metodika yra atvira tiek programos dalyviams, tiek ugdymo įstaigų bendruomenės nariams: http://s-education.org/
    • 2022 m. sukurta bendradarbiavimo platforma, kurioje galima rasti pamokų planų įvairiausiomis temomis https://platforma.s-education.org/
  • Daugiau apie programą DARNI MOKYKLA 2023–2024 (https://svjc.lt/programa-darni-mokykla-ir-darnus-darzelis-20232024/)

Pranešimą paskelbė: Jūratė Janavičienė, Sostinės vaikų ir jaunimo centras

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą