Prabangių kelionių geografija plečiasi. Prieš keletą metų Saudo Arabiją valdantis princas Mohammed bin Salman maloniai nustebino pasaulį ir oficialiai atvėrė duris turistams. Viza išduodama išskirtinai tik 49 šalių piliečiams, tad galime pasidžiaugti, kad Lietuva patenka į išrinktųjų ratą. Kodėl verta apsvarstyti tokią egzotišką avantiūrą ir kokiais mitais apipinta ši karalystė?
Pagaliau galima pamatyti istorines vietas
„Ieškantiems išskirtinių patirčių Saudo Arabija paliks nemažą įspūdį. Čia susipina egzotika, prabanga, istorija, vakarietiškoms kultūroms neįprastos tradicijos. Aš pati tokią kelionę rinkčiausi vien dėl tokių istorinių vietovių kaip Hail, AI-Ula ar AI-Hasa. Begalo džiaugiuosi, kad jos pagaliau atvertos turistams“, – pasakoja į šią Viduriniųjų Rytų šalį keliones organizuojančios agentūros „Glotera“ kelionių autorė Violeta Kensminaitė.
Kelionių specialistė primena, kad per Al-Ula miestą praeityje ėjęs Smilkalų kelias, padarė šį savotišku tiltu tarp Arabijos pusiasalio ir Europos. Nieko keisto, kad čia vis dar randama daugybė unikalių iškasenų – daugiau nei 2 tūkst. metų senumo buities daiktų, senovinių akmenų užrašų, kapų. Čia netgi galima pamatyti užkonservuotą senamiestį su ypač gerai išsilaikiusiais molio ir akmens pastatais.
Dar kitokios patirtys šalies svečių laukia rytinėje dalyje, Al-Hasa regione. 85 kvadratinius kilometrus užimanti erdvė laikoma didžiausia oaze pasaulyje. Jei įprastai Vakarų Azijos šalis įsivaizduojate apsuptas dykumų, tai čia nustebsite išvydę tiek žalumos. Šioje vietoje iš gelmių, šimtais artezinių šaltinių drėkinamos ypač derlingos žemės. Tai įgalina vietinius ūkininkus vaisius skinti ištisus metus.
Siekis tapti viena populiariausių turistinių šalių
Manoma, kad atsidariusios sienos – ekonominių reformų plano dalis, kuriomis siekiama sumažinti karalystės priklausomybę vien nuo prekybos nafta. Kadangi tai valstybinės svarbos klausimas, į turizmą investuojama tiek daug, kad vargiai rastumėte šalį, kuri gebėtų konkuruoti.
„Karalystės vadovų planai tikrai ambicingi. Garsiai deklaruojami siekiai iki 2030-ųjų patekti į lankomiausių šalių top penketuką. Konsultuojamasi su daugiau patirties turinčiomis užsienio valstybėmis, tariamasi su oro linijomis, pagaliau, skiriamos milžiniškos finansinės injekcijos. Neseniai pasirodė pranešimai, kad šiam grandioziniam turizmo projektui iš viso numatyta net 800 milijardų JAV dolerių investicija“, – dalinasi V. Kensminaitė.
Didžioji dalis šios sumos turėtų keliauti į Raudonosios Jūros megaprojektą. Iki 2030 metų čia turi iškilti net 50 prabangių viešbučių ir 1000 privačių vilų. Šie objektai bus išsibarstę po visą regioną, tam paskirtos 22 salos ir 6 atskiros sausumos zonos.
„Kalbama, kad solo turistams geriausia po šalį keliauti nuomotu automobiliu. Tačiau derėtų nepamiršti, kad Saudo Arabija tik dabar mokosi būti turistine. Tai nėra įprasta Europos šalis, kur nesunkiai rasite degalinę ar restoraną. Todėl mano rekomendacija būtų kreiptis į kelionių organizatorius, kurie pasirūpins, kad išvengtumėte nesusipratimų“, – pataria V. Kensminaitė.
NEOM – ateities miestas dabartyje
Dar vienas didžiulis turizmo skatinimo iniciatyvos projektas – futuristinio NEOM miesto statybos. Jis toli gražu neprimins jokios iki šiol matytos gyvenvietės – 170 km ilgio vertikalus miestas panašesnis ne į megapolį, o į nesibaigiančią sieną. Šis veidrodinis statinys aukštesnis net už Empire State Building ir siekia 500 m aukštį.
Tvirtinama, kad gyvenimas šioje erdvėje bus organizuojamas taip, jog gyventojai kiekvieną reikiamą objektą galės pasiekti vos per 5 minutes. Nesvarbu, tai parduotuvė, mokykla ar ofisas. Ir panašu, kad tai nėra tušti pažadai, mat konstrukcijos unikalumas nuo vieno jos krašto iki kito traukiniais leis nukeliauti vos per 20 minučių.
Atsinaujinantys vandens ir energijos šaltiniai įgalins bendruomenę gyventi autonomiškai. Architektai tikina, kad tai turbūt pirmas miestas, kuris susilies su gamta, jai nekenks, o taps savotišku jos elementu.
Draudžiama bučiuotis ir vartoti alkoholį
Prieš keliaujant derėtų nepamiršti, kad šalis yra ultrakonservatyvi. Turizmo svetainėse primenama, kad 5 kartus per dieną vyksta bendros masinės pamaldos. Jų metu dauguma parduotuvių yra laikinai uždaromos, viešose vietose išjungiama muzika. Ramadano metu nuo aušros iki sutemų musulmonai dar ir pasninkauja, todėl lankytojų prašoma viešose vietose nevalgyti ir negerti.
Ko dar derėtų privengti? Poroms patariama viešumoje vienas kitam nedemonstruoti meilės – nesiglaustyti ir nesibučiuoti. Apranga taip pat turėtų būti konservatyvi. Ypač tai galioja moterims, kurios privalo dengti pečius ir kelius. Jei nenorite patekti į bėdą, nerodykite dviprasmiškų gestų, nesikeikite ir neieškokite alkoholio, mat jis čia griežtai draudžiamas.
Dar prieš keletą metų su šalimi susipažinti galėjo tik religiniai turistai. Kiekvienam tikram musulmonui ne tik didžiulė garbė bet ir pareiga bent kartą gyvenime nukeliauti į Meką. Šiemet birželio mėnesį piligrimai iš viso pasaulio sekdami pranašo Mahometo pėdomis vėl patrauks į penkių dienų žygį, dar vadinamą chadžu. Tačiau tiek ši, tiek kitos mažesnės šventės skirtos išskirtinai tik musulmonams, trokštantiems aplankyti šventąsias vietas.
Pranešimą paskelbė: Žygimantas Kvartūnas, RAKVA UAB