Lapkričio 8-osios vakarą Lietuvos mokslų akademijoje vyko projekto „Lietuvos šviesuoliai 2022“ iškilmės. Jo istorija prasideda 2007 m. kai M. K. Čiurlionio fondas pradėjo misiją – programą „Šviesuoliai“, norėdamas pagerbti šviesą nešančius lietuvius. Taip prasidėjo projektas „Lietuvos šviesuoliai“. 2010 m. kartu su užsienio ambasadomis Lietuvoje buvo pradėtas projektas „M. K. Čiurlionis pasauliui“, skirtas tarptautiniams šviesuoliams pagerbti. Šių projektų renginiais siekiama pagerbti prasmingais darbais nusipelniusias Lietuvos ir pasaulio asmenybes. Per visą laikotarpį buvo suteikta daugiau nei 160 „Šviesuolio“ apdovanojimų įvairių sričių atstovams.
Šiais metais M. K. Čiurlionio fondo, Lietuvos mokslų akademijos, Vilniaus universiteto matematikos ir informatikos fakulteto ir asociacijos Infobalt bendra iniciatyva buvo apdovanoti Lietuvos šviesuoliai matematikai ir informatikai. Tai šviesios ir ryškų pėdsaką matematikos moksle palikusios asmenybės: prof. habil. dr. Vilijandas Bagdonavičius, prof. habil. dr. Valentina Dagienė, prof. habil. dr. Vygantas Paulauskas, prof. habil. dr. Mifodijus Sapagovas, prof. habil. dr. Šarūnas Raudys, prof. habil. dr. Adolfas Laimutis Telksnys. Apdovanojimų metu buvo pristatyti šių nusipelniusių asmenybių profesinės veiklos pasiekimai bei įteiktos M. K. Čiurlionio taurės „Rex“. Šviesuolius pasveikino ir apdovanojo Lietuvos mokslų akademijos prezidentas Jūras Banys ir asociacijos Infobalt atstovas Virgilijus Dirma. Renginio svečiams muzikines akimirkas dovanojo styginių kvartetas „Archi Quartett“, o parodą bei poeziją matematikas ir multi-menininkas dr. Giedrius Alkauskas.
Kiekvienas apdovanotas šviesuolis buvo pakviestas tarti padėkos žodį. Prof. habil. dr. V. Bagdonavičius išskyrė mokslo ir meno, proto ir jausmų svarbą moksliniu darbu užsiimančiam žmogui. Tuo tarpu prof. habil. dr. V. Dagienė savo kalbą pradėjo A. de Sent Egziuperi citata „Mes visi atėjome iš vaikystės“, taip pabrėždama savo susidomėjimą matematika, M. K. Čiurlionio kūryba nuo mažų dienų. Taip pat ji pabrėžė mokytojo vaidmens svarbą žmogaus gyvenime. Prof. habil. dr. V. Paulauskui ryšį su M. K. Čiurlionio kūryba priminė konferencijos vykusios Kaune ir ten lankytas dailininko muziejus. Prof. habil. dr. Š. Raudys savo kalboje pabrėžė, jog mokslinis darbas tai yra kolektyvinis darbas ir norą, kad jo darbai būtų naudingi visuomenei. Prof. habil. dr. M. Sapagovas prisiminė kompiuterio atsiradimo svarbą mokslui, kultūrai ir žmogaus gyvenimui. Paskutinis nominantas prof. habil. dr. L. Telksnys buvo apdovanotas po mirties – prieš kelias savaites šviesuolis iškeliavo amžinybėn. Jam skirtą apdovanojimą atsiėmė Linas Aidokas, profesoriaus studentas. Jis prisiminė a. a. L. Telksnį kaip žmogų „neužmiegantį ant laurų“ ir nenutrūkstamai tęsiantį darbus esant įvairioms gyvenimo aplinkybėms. L. Telksniui darbas buvo gyenimo būdas ir jo idėjos bus tęsiamos toliau. Tai buvo vakaras pilnas šviesos ir dėkingumo, skirtas žmonėms, kurie visą savo gyvenimą pašventė matematikos ir informatikos mokslui ir paliko žymų pėdsaką dabarties bei ateities kartoms.
Pranešimą paskelbė: Vytautas Paukštelis , M. K. Čiurlionio fondas