Gamta ir gyvūnai

Ženevoje bus priimti ir Lietuvai svarbūs sprendimai dėl cheminių medžiagų tvarkymo

Šiuo metu Ženevoje vykstančiuose Stokholmo, Bazelio ir Roterdamo konvencijų, kurios apima cheminių medžiagų tvarkymą nuo jų pagaminimo iki atliekų šalinimo, šalių susitikimuose Aplinkos ministerijos atstovės išsakys Lietuvos poziciją derantis dėl priimamų sprendimų, kurie svarbūs ir mūsų šaliai. 

Pagrindinė šių susitikimų tema – saugus cheminių medžiagų ir atliekų tvarkymas – pasirinkta siekiant geriau apsaugoti Žemę ir jos gyventojus nuo ypač pavojingų cheminių medžiagų ir jų atliekų poveikio. 

Vienas svarbiausių sprendimų, kuriuos numatoma priimti Ženevoje, pasak Aplinkos ministerijos Taršos prevencijos politikos grupės vyriausiosios specialistės Aurelijos Bajoraitienės, – į Stokholmo ir Roterdamo konvencijų kontroliuojamų cheminių medžiagų sąrašus įtraukti 9 naujas labai pavojingas chemines medžiagas. Todėl būtų uždrausta jas gaminti, tiekti rinkai ir naudoti arba tai būtų griežtai ribojama, numatytos priemonės, užkertančios kelią šias medžiagas išleisti į aplinką, jų importas ir eksportas būtų vykdomas tik taikant specialias procedūras. Per derybas Lietuva pritars siūlymui priimti tokius sprendimus. 

Kitas svarbus sprendimas, kurį numatoma priimti Ženevoje, – keisti Bazelio konvencijos priedus. Tikimasi, Aplinkos ministerijos Atliekų politikos grupės vyresniosios patarėjos Jurgitos Gaižiūnienės žodžiais, kad tai leis sustiprinti plastiko atliekų eksporto kontrolę ir užkirs kelią jas eksportuoti į tas šalis, kuriose trūksta reikiamos atliekų rinkimo ir tvarkymo infrastruktūros. 

Per susitikimus Ženevoje bus aptarta ir daug kitų klausimų, susijusių su pavojingųjų ir kitų atliekų tvarkymu, vandenynų tarša plastikais, nelegaliu tarpvalstybinių atliekų vežimu ir t. t. 

 Stokholmo, Bazelio ir Roterdamo konvencijų šalių susitikimai vyks iki gegužės 10 d.

Pranešimą paskelbė: Raimonda Karnackaitė, LR aplinkos ministerija

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą