Sveikata

3D tomografija – tikslesnei diagnostikai ir kokybiškesniam gydymui

Mūsų dienomis, susidūrus su sveikatos problemomis, ieškoma būdų, kaip jas išspręsti greitai. Norima kuo greičiau išsiaiškinti jų priežastis, gauti efektyvų gydymą ir vėl džiaugtis kokybišku gyvenimu. Odontologijos klinikos „Tikodenta“ gydytojos odontologės Aušros Pakarklės teigimu, pateisinti šiuos pacientų lūkesčius padeda šiuolaikinės skaitmeninės technologijos, kurių dėka diagnostikos ir gydymo procesas vyksta ypatingai tiksliai ir sklandžiai. 

Pasak patyrusios specialistės, odontologija ir ypatingai diagnostika šiais laikais nebeįsivaizduojama be 3D tomografo. Technologijoms taip sparčiai žengiant į priekį, šiuolaikineje odontologijoje nebepakanka paprastų dentalinių ar apžvalginių panoraminių visos burnos nuotraukų, parodančių tik 2D vaizdą, bet neleidžiančių kaulinių struktūrų ir jų pažeidimų įvertinti trimatėje erdvėje. Tuo tarpu kompiuterinis tomografas odontologams atveria labai plačias galimybes. Nepaprastai ryškūs, aukščiausios kokybės vaizdai su kruopščiai atkurtomis net smulkiausiomis detalėmis – nepakeičiama priemonė užtikrintai diagnozei. 3D tomografas padeda itin tiksliai įvertinti didelės apimties kaulo defektus, planuojant kaulo priauginimo procedūras ir teisingas implantų pozicijas. Jis nepakeičiamas ir endodontiniame šaknų kanalų gydyme, nes padeda diagnozuoti uždegiminius pakitimus ir cistinius darinius, sukeltus nekokybiško šaknų kanalų gydymo ar šaknų įtrūkimų ir ivertinti endodontinio pergydymo tikslingumą bei tolimesnes danties prognozes. „Pasitaiko atvejų, kada žmogus kreipiasi del nuolatinio, ilgai besitęsiančio ir varginančio danties skausmo po šaknų kanalų prombavimo, o paprastoje 2D rentgeno nuotraukoje šaknų kanalų plombavimas atrodo kokybiškai.  Tačiau, pasitelkus 3D tomografą, galima atrasti skausmo priežastis, pvz. cistinius darinius ir net sureagavusį sinusą“, – patirtimi dalinasi Aušra Pakarklė.

Odontologine įranga, prietaisais bei medžiagomis prekiaujančios įmonės „Mardentas“ vadovas Andrius Vyčas sako, kad profesionalus 3D rentgeno aparatas užtikrina ne tik kokybišką specialistų darbą, bet ir suteikia didelę naudą pacientui. Pasak jo, šiuolaikiniai rentgeno aparatai su 3D funkcija ypatingi tuo, jog sukuria švarias, ryškias, itin aukštos raiškos 3D nuotraukas, skirtas pačioms įvairiausioms klinikinėms indikacijoms. Specialiai sutrumpintas skenavimo laikas sumažina pacientui tenkantį krūvį, o tai leidžia odontologui šį tyrimą įtraukti į jo kasdienę praktiką.

Dar vienas svarbus 3D tomografo privalumas – sumažinta jonizuojanti spinduliuotė. Danties būklės nustatymas šiuo įrenginiu yra ypač saugus, nes galimo apšvitinimo rentgeno spinduliais dozė yra net 90 proc. mažesnė, nei darant rentgeno nuotraukas įprastu būdu.

Odontologijos specialistai vieningai sutaria, kad 3D kompiuterinė tomografija – tai tiksliausias diagnostikos metodas, taikomas šiuolaikinėje odontologijoje. Jis naudojamas tada, kai 2D vaizdo pagalba padarytos įprastos dentalinės ar panoraminės nuotraukos nepakanka. 3D nuotraukos odontologui suteikia išsamią informaciją apie danties ar žandikaulio būklę, kaulo tankį, plotį ir aukštį, dantų šaknis, padeda įvertinti svarbias anatomines struktūras, diagnozuoti periodonto patologiją, dantų šaknų skilimus ir kitas problemas. Tai nepakeičiamas pagalbininkas, kai reikia nuspręsti, kokių odontologinių procedūrų pacientui prireiks. Pasitelkus 3D kompiuterinę tomografiją, galima ir tiksliai įvertinti gydymo rezultatą bei įvykusius pokyčius.

Daugiasluoksnė panoraminė nuotrauka suteikia galimybę pasirinkti ryškiausią jos variantą, todėl gaunami labai tikslūs viršutinio bei apatinio žandikaulių ir aplink esančių sričių (sinusų, apatinio žandikaulio sąnarių, kvėpavimo takų) vaizdai.

Įprastai 3D rentgenogramos daromos planuojant implantacijos procedūras, endodontinį gydymą, prieš kaulo priauginimo ir sinuso dugno pakėlimo, protinių dantų šalinimo operacijas. 3D rentgenograma suteikia galimybę nustatyti tikslią diagnozę ar patikslinti jau nustatytą, sudaryti optimalų gydymo planą, kontroliuoti gydymo eigą ir procedūrą atlikti ypatingai sklandžiai. Planuojant implantaciją, 3D nuotrauka leidžia tiksliai parinkti implantus, nustatyti tinkamiausią jų sriegimo vietą ir kryptį.

Pacientų nuotraukas paprasta išsaugoti medicinos įstaigos duomenų bazėje, kad prireikus jos būtų lengvai ir greitai pasiekiamos. Pacientui pageidaujant, nuotrauka gali būti įrašoma į kompaktinį diską ar duomenų laikmeną, atspausdinama ar persiunčiama kitiems specialistams.

„Džiaugiuosi, kad naudodami šiuolaikinę įrangą, pacientams galime užtikrinti greitą, saugią bei itin tikslią diagnostiką ir dar kokybiškesnį gydymą“, – baigdama pokalbį sako A. Pakarklė.

Pranešimą paskelbė: Žygimantas Kvartūnas, RAKVA UAB

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą